Chemia Warsztatowa

Płukanie silnika – czy warto je wykonać?

płukanka do silnika

Serce Twojej bryki – silnik – warto utrzymywać w jak najlepszej kondycji. Nic więc dziwnego, że regularna wymiana oleju na nowy, sprawdzony płyn to podstawa. Niektórzy kierowcy dodatkowo polecają przeprowadzanie płukania silnika. Jak się do niego zabrać? Jakich środków użyć? Czy płukanie silnika w ogóle warto wykonać? Sprawdź w poniższym artykule!

Płukanka do silnika – co to jest?

Olej silnikowy ma za zadanie zmniejszyć tarcie pomiędzy komponentami silnika, a ponadto chroni serce Twojego samochodu przed przegrzaniem. Płynny smar ma również oczyszczać jednostkę napędową, nie zawsze jednak pozwala usunąć wszystkie zanieczyszczenia.

Z biegiem czasu substancja traci swoje właściwości, dlatego musisz pamiętać o regularnej wymianie oleju. Zwłoka sprawia, że z wnętrza silnika nie odprowadzane są tzw. nagary, czyli skumulowane zanieczyszczenia. Osady powstają też, jeśli auto nie ma wystarczającej ilości oleju albo przy jego niedopasowanych parametrach. Co robić w takiej sytuacji?

TEC2000 Engine Flush – płukanka do silnika, wymiana oleju

57,50 

Poprzednia najniższa cena: 57,50 .

TEC2000 Engine Flush – płukanka do silnika – 2 szt.

115,00 

Poprzednia najniższa cena: 115,00 .

Zanieczyszczony olej silnikowy a płukanka do silnika

Płukanka do silnika skutecznie wymywa wszystkie drobiny i osady z silnika. Płyn składa się głównie z nafty oraz skoncentrowanych detergentów, które mają na celu rozpuszczenie zanieczyszczeń. Czystą naftę wiele lat temu wykorzystywano do płukania silników. Z czasem kierowcy stwierdzili, że wystarczy regularna wymiana oleju silnikowego – obecnie płukanki do silnika przeżywają jednak swój renesans.

Dostępne dzisiaj na rynku środki są bezpieczne dla silników benzynowych oraz diesla. Płukanka oleju skutecznie oczyszcza rowki pierścieni tłokowych i usuwa z nich nagar oraz sadzę. Dzięki temu pierścienie tłokowe zyskują zwiększoną szczelność, a co za tym idzie – redukuje się zużycie oleju.

Płukanie przy wymianie oleju silnikowego

Płukanie możesz przeprowadzić przy każdej wymianie oleju – to dość proste, musisz jednak pamiętać o kilku naszych wskazówkach. Podczas wymiany środka smarnego dolej do niego całe opakowanie płukanki, uruchom silnik i pozostaw go na biegu jałowym i wolnych obrotach na 10-15 min. Dzięki temu płyn dostanie się do wszystkich zakamarków układu smarowania oraz przywróci światło kanałów olejowych. W silniku musi być jednak odpowiednia ilość smaru, zatem czasami przed wymianą oleju silnikowego trzeba dolać więcej środka.

Po wskazanym czasie spuść stary olej z zanieczyszczeniami. Na koniec, po ostygnięciu silnika wlej nowy olej i zamontuj nowy filtr oleju – w ten sposób ograniczysz gromadzenie drobin oraz przedłużysz żywotność silnika.

Kiedy skorzystać z płukania silnika?

  • Płukanka silnika z powodzeniem może być stosowana do każdej wymiany oleju.
  • Przy używanych samochodach z dużym przebiegiem i o nieznanej historii serwisowania, warto wykorzystać płukanki silnika kilkakrotnie, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Za pomocą bagnetu olejowego sprawdź na bieżąco czystość komponentów auta.
  • Możesz stosować płukankę, aby przywrócić pełną przepustowość kanałom olejowym po zakupie samochodu albo aby wymienić olej silnikowy na preparat innego rodzaju. Sprawność silnika zależy w dużej mierze od smaru, należy więc zrezygnować z olejów mineralnych niskiej jakości oraz środków typu “long life”.
  • Silniki diesla generują więcej osadów, zwłaszcza przy jeździe na krótkich dystansach, np. po mieście. Z tego względu posiadacze aut z takim napędem powinni przykładać wagę do stanu oleju silnikowego.
  • Płukanka nie może być wlewana do rozgrzanego silnika, gdyż grozi to pęknięciem głowicy.

Zastosowanie płukanki do silnika – czy warto?

Wielu kierowców twierdzi, że zanieczyszczenia we wnętrzu jednostki napędowej to wina źle dobranego oleju silnikowego. Inni uważają nagar i sadzę za naturalnie występujące zanieczyszczenia, którymi nie warto się przejmować. W rzeczywistości winą zużycia oleju oraz powstawania osadów jest styl jazdy albo zwlekanie z regularną wymianą smaru. Stosowanie płukanki może skutecznie poprawić kondycję elementów silnika, jednak czy kanały olejowe wymagają częstego oczyszczania?

Jeśli od wielu lat korzystasz z jednego auta, znasz jego historię i wykorzystujesz odpowiednie oleje, oczyszczanie silnika za każdym razem nie jest potrzebne. Wystarczy, że kupujesz smar zalecany przez producenta i wymieniasz go co 10 tys. km – osady nie powinny zalegać.

Natomiast przy użyciu samochodu z drugiej ręki, jednostka napędowa wymaga zastosowania płukanki, aby usunąć nagromadzone zanieczyszczenia. Warto skorzystać też z płukania, jeśli przestawiasz brykę na lepszy olej. Niektórzy odradzają płukanki ze względu na ryzyko rozszczelnienia mechanicznego i spadek ciśnienia w cylindrze, co jest mitem. Odpowiedni preparat działa odwrotnie – zwiększa ciśnienie oraz konserwuje elementy silnika.

Płukanka silnika diesel lub benzynowego w ofercie Zadbanej Bryki

Płukanie silnika diesla czy benzynowego trzeba przeprowadzać z wyczuciem, a także dobrze dopasowanymi produktami – w końcu płukanka ma wyczyścić silnik z zanieczyszczeń oraz przedłużyć jego żywotność. Producenci olejów stosują różne mieszanki, dlatego warto mieć rękę na pulsie i samodzielnie przeprowadzić płukanie jednostki napędowej.

Płukanki, określane również nazwami motor flush czy engine flush, znajdziesz w ofercie Zadbanej Bryki. Na wirtualnych półkach naszego sklepu mamy kilka ciekawych produktów tego rodzaju, które z pewnością przygotują Twój silnik na dawkę nowego oleju. Szczególną uwagę zwróć na środki TEC2000 – te preparaty posiadają składy bezpieczne dla pojazdów, środowiska naturalnego i Ciebie! Przy wykorzystaniu naszych płukanek nie wydzielają się szkodliwe opary, co warto wziąć pod uwagę przy zakupie. Przekonaj się!

One thought on “Płukanie silnika – czy warto je wykonać?

  1. tomek pisze:

    Ja korzystam z tec 2000 zielonej i efekty sa widoczne dość dobrze. Mniej samochód spala i dobrze się korzysta, ponieważ mniej szarpie pojazd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *