Nawet najlepiej umyty samochód nie jest idealnie czysty. Piany aktywne czy szampony radzą sobie z luźnym brudem, ale nie są w stanie pozbyć się zabrudzeń, które wnikają w lakier – resztek smoły, opiłków metalu, lotnej rdzy, pozostałości po owadach, drobinek kleju itp. Dogłębne oczyszczenie, dekontaminacja czy glinkowanie lakieru są szczególnie ważne, jeśli planujesz polerowanie, woskowanie czy nałożenie powłoki ceramicznej. Również samo usunięcie z powierzchni lakieru resztek past polerskich nie byłoby możliwe bez odpowiednich preparatów.

Podstawą jest oczywiście czysty alkohol izopropylowy, który oczyści i odtłuści lakier. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych dla samochodu przyda się też środek do usuwania owadów, preparat czyszczący osady mineralne, deironizer do dekontaminacji oraz produkt typu Tar & Glue Remover.

Więcej

Wyświetlanie 1–12 z 22 wyników

Odtłuszczanie lakieru samochodowego

Odtłuszczacz do lakieru będzie przydatny nie tylko podczas zabiegów auto detailingowych. Preparat do odtłuszczania jest przeważnie produktem uniwersalnym i przeznaczonym do stosowania na różnych rodzajach powierzchni. Użyjesz go więc nie tylko przed np. woskowaniem lakieru, ale także przed klejeniem czy uszczelnianiem różnych elementów, czyli podczas szeroko pojętych prac remontowych. Który preparat do odtłuszczania sprawdzi się najlepiej? To w dużej mierze kwestia osobistych preferencji i doświadczeń. Możesz natomiast wybrać spośród produktów różnego typu. Są to:

  • czyste alkohole izopropylowe (IPA) – skuteczne i uniwersalne;
  • odtłuszczacze lakieru na bazie alkoholu izopropylowego – dedykowane lakierowi samochodowemu;
  • inne specjalistyczne odtłuszczacze do lakieru (np. o wydłużonym czasie parowania);
  • odtłuszczacze i zmywacze silikonu (mieszanki składników aktywnych).

Wszystkich tych produktów używa się w podobny sposób – należy rozpylić je na lakierze i wytrzeć do sucha mikrofibrą. Resztki tego typu preparatów samoczynnie wyparowują.

Cleanery samochodowe, czyli dekontaminacja lakieru

Pozbywanie się zabrudzeń metalicznych, mineralnych osadów, smoły, lotnej rdzy, opiłków z hamulców czy usuwanie asfaltu z lakieru to zabiegi, które warto przeprowadzać regularnie, by przedłużyć żywotność powłoki lakierniczej i zadbać o jej piękny wygląd. Tego typu prace nazywa się dekontaminacją lakieru, a produkty, które ją umożliwiają – deironizerami. W jakie produkty warto się zaopatrzyć?

  • Preparat do usuwania owadów (np. Beetle Juice Squeezer od ADBL czy Bug Off Insect od Shiny Garage) – produkty tego typu rozpuszczają pancerzyki owadów, które przyklejają się do szyby czy lakieru, zasychają i trwale przylegają do powierzchni. Wystarczy spryskać je środkiem, odczekać i spłukać pod ciśnieniem.
  • Deironizer do dekontaminacji (np. RR Customs) – usuwa zanieczyszczenia pochodzenia metalicznego z lakieru i szyb. Rozpuszcza zabrudzenia, a podczas tej reakcji zabarwia się na czerwono. Należy pozostawić go na jakiś czas na lakierze i spłukać wodą.
  • Preparat typu Tar & Glue Remover (np. RR Customs, K2) – usunie z powierzchni lakieru smołę, resztki asfaltu, utwardzonej żywicy czy zaschniętego kleju. Konieczny przed glinkowaniem, polerowaniem czy woskowaniem, sprawdzi się także podczas usuwania z karoserii różnego typu naklejek.