Odrdzewiacze samochodowe
O tym, że rdza jest największym wrogiem karoserii samochodu, wie każdy jego właściciel. Jedna mikroskopijna rdzawa plama rozrasta się w błyskawicznym tempie. Jeśli nie podejmiesz odpowiednich kroków, by zneutralizować jej działanie, w niedługim czasie doprowadzi do uszkodzenia całego elementu. I choć rdza na karoserii wygląda nieestetycznie, a wręcz „straszy”, nie jest to największy problem! Opanowany przez rdzę metal staje się kruchy. Skorodowane podwozie przestaje pełnić swoje funkcje, co staje się niebezpieczne. Skorodowana karoseria kruszy się i pęka, odpada płatami. Pokryte rdzą gwinty czy inne metalowe połączenia są trudne do odkręcenia, co przeszkadza w pracach remontowych.
Dlatego tak ważny jest regularny przegląd podwozia, karoserii i profili zamkniętych w celu zlokalizowania ognisk korozji i szybkie rozprawienie się z uciążliwą rdzą. Potrzebny będzie dobry odrdzewiacz samochodowy i neutralizator rdzy. Z kolei skuteczny penetrant do śrub przyda się podczas wszelkich prac remontowych.
Odrdzewiacze samochodowe w sprayu
Znaczna część neutralizatorów do rdzy przeznaczonych do samochodu ma postać aerozolu. To wygodne w użyciu preparaty, które działają skutecznie. Wystarczy, że dokładnie opryskasz sprayem zardzewiały element. Preparat wejdzie w reakcję z rdzą i odetnie dopływ tlenu, co zatrzyma jej dalszy rozwój.
Takie środki odrdzewiające produkowane są na bazie żywicy epoksydowej czy olejów o właściwościach penetrujących z dodatkami aktywnych substancji. Większość z nich możesz od razu wykorzystać jako podkład gruntujący pod nową warstwę lakieru. Tego typu preparaty tworzą na powierzchni metalu warstwę – powłokę, która na długi czas uodparnia element przed utlenianiem się, a więc zapobiega korozji.
Odrdzewiacze do śrub
Wybierając środek typu odrdzewiacz samochodowy, penetrant do śrub czy neutralizator rdzy warto zwrócić uwagę na zakres prac i dokładne przeznaczenie preparatu, które określa producent. Część produktów odrdzewiających ma szerokie zastosowanie – można ich użyć zarówno do odkręcania zapieczonych rdzą śrub, jak i do neutralizowania korozji na większych powierzchniach metalowych (pojazdy, maszyny, instalacje).
Niektóre preparaty wyłącznie ułatwiają pozbycie się rdzy i odkręcenie gwintu, inne pełnią równocześnie funkcję ochrony antykorozyjnej lub można je wykorzystać jako podkład pod nałożenie nowej powłoki lakierniczej. Specjalistyczne odrdzewiacze do śrub są często wyposażone w wygodny aplikator, a ich formuła przenika przez zwoje gwintu, rozpuszcza rdzę i luzuje śrubę, ułatwiając szybki demontaż.
Jak pozbyć się rdzy i zabezpieczyć przed korozją?
W przypadku zardzewiałych śrub sprawa jest prosta. Wystarczy wyposażyć się w specjalistyczny penetrant do śrub, spryskać gwint i zdemontować go. Jeśli element nadal jest sprawny – rdza nie „przeżarła” go na wylot – to można wykorzystać go ponownie. Odrdzewiacze do śrub pełnią jednocześnie czasową funkcję ochrony przed korozją.
Gdy z kolei mowa o ogniskach rdzy na karoserii, pojawia się nieco trudności. Oczywiście luźną rdzę trzeba najpierw usunąć mechanicznie. Pozostały nalot i ogniska rdzy możesz zabezpieczyć, nakładając neutralizator rdzy. Pełni on jednocześnie rolę podkładu antykorozyjnego. Kolejno pozostaje już nałożyć nowy lakier bądź zewnętrzną powłokę antykorozyjną.