Auto Detailing

Jak wyczyścić szybę samochodową z trudnych zabrudzeń?

Jak wyczyścić szybę samochodową z trudnych zabrudzeń?

Wyobraź sobie, że czytasz ten tekst przez brudne okulary. Nawet jeśli odciski palców, kurz czy inne zanieczyszczenia pozwalają Ci wszystko zobaczyć, zaburzają pole widzenia i utrudniają skupienie. Tak samo jest z szybami w samochodzie. Nawet drobne smugi mają wpływ na Twoją jazdę. Zobacz nasze wskazówki, jak przeprowadzić czyszczenie szyb samochodowych z trudnych zabrudzeń.

Brudna szyba w samochodzie

Szyby w samochodzie są narażone na takie same zanieczyszczenia co lakier:

  • błoto,
  • rozpuszczona smoła,
  • żywica,
  • ptasie odchody,
  • owady.

Nie zapominaj także o brudzie z wnętrza kabiny, jak kurz czy tłuste plamy z palców. Czystość szyb samochodowych jest bardzo ważna, a dbanie o te powierzchnie – niełatwe ze względu na ich lokalizację. Jak przeprowadzić mycie szyb? Jakie środki wykorzystać na uporczywe zabrudzenia organiczne i inne?

Powyższe pytania można znaleźć na wielu forach internetowych. Co ciekawe, w dużej części przypadków cudownym rozwiązaniem do mycia szyb samochodowych są domowe detergenty takie jak zwykły płyn do mycia szyb czy płyn do mycia naczyń. Pamiętaj, że szyby samochodowe są wystawione na więcej zanieczyszczeń niż szyby w domu czy… naczynia, dlatego potrzebują specjalistycznych środków o odpowiedniej konsystencji.

Mycie szyb samochodowych od środka

Zazwyczaj mycie powierzchni szklanych od środka jest dość szybkie, dlatego usuwanie kurzu i osadu z dymu tytoniowego zacznij od wnętrza kabiny. Do odtłuszczania szyb samochodowych wybierz jeden z klasycznych płynów z atomizerami z oferty Zadbanej Bryki. Skutecznie rozpuszczają plamy bez skapywania, a ponadto zapobiegają parowaniu szyb w aucie. W razie poważniejszych zabrudzeń środki z naszych półek zastosuj dwukrotnie, a następnie wytrzyj szybę ściereczką z mikrofibry.

Dobry preparat do czyszczenia szyb samochodowych z Zadbanej Bryki to np.:

  • Autoglym Fast Glass,
  • Chemotion Glass Cleaner,
  • Shiny Garage Perfect Glass Cleaner.

Mycie przedniej szyby od zewnątrz

Prawdziwe schody zaczynają się, jeśli chodzi o dokładne umycie szyb z zewnątrz. Aby usunąć trudne zabrudzenia, najpierw porządnie umyj cały samochód „na dwa wiadra”. Woda zmiękczy szczątki owadów i spłucze część zanieczyszczeń. Później warto zastosować środek do czyszczenia szyb samochodowych o silnej formule oraz właściwościach odtłuszczających. Świetnymi przykładami takich specyfików do tłustych plam są Autoglym Car Glass Polish albo SOFT99 Glass Compound Z Cleaner. Kremowa formuła nie pozostawia smug ani resztek owadów na czyszczonej powierzchni.

Pamiętaj przy tym o częstym wymienianiu ściereczki z mikrofibry. Szorowanie zabrudzonym materiałem po szybie rozprowadza tłuszcz i sprawia, że usunięcie go wydaje się niemożliwe.

Nie zapomnij, że pióra wycieraczek także wymagają odpowiedniej troski. Możesz z powodzeniem przetrzeć je tym samym środkiem, którym umyto szkło. Dzięki temu nawet w deszczu unikniesz sytuacji, kiedy czyste szyby zostają zanieczyszczone przez brud z piór wycieraczek, a drobiny mają szansę zarysować przednią szybę.

Szampon do mycia szyb + glinka

Nawet po takim myciu na szybach wciąż mogą znajdować się niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia. Nałóż gumową rękawiczkę i przesuń dłonią po szkle – jeśli materiał będzie zahaczać, trzeba przeprowadzić glinkowanie. Chociaż ten proces kojarzy się przede wszystkim z oczyszczaniem lakieru, z powodzeniem możesz przeprowadzić go również na szybach. Dobrze dobrana glinka z naszego sklepu zbierze pozostałe zabrudzenia i przygotuje powierzchnię do polerowania lub zabezpieczenia powłoką.

  1. Od paczki glinki oderwij ok. 20 g kawałek.
  2. Ugniataj go przez chwilę w dłoniach i uformuj płaski, okrągły kształt.
  3. Na czyste szyby nanieś szampon lub specjalny lubrykant do glinki.
  4. Przyłóż glinkę do szyby i wykonuj nią okrężne ruchy, regularnie zagniatając zanieczyszczenia do środka masy.
  5. Dbaj, aby powierzchnia wciąż była wilgotna, a powierzchnia glinki – wolna od zabrudzeń, aby nie zarysować szyby.

Po glinkowaniu odtłuść powierzchnię szkła. Możesz teraz przystąpić do polerowania szyb albo nałożyć niewidzialną wycieraczkę.

Aby odpowiednio rozprowadzić na lakierze pastę polerską, potrzebna Ci będzie określona moc urządzenia. Dobierz ją do swoich potrzeb oraz materiału, z jakim pracujesz – na wypolerowanie drobnych rysek wystarczy polerka 1000 W. Tanią maszyną poniżej 800 W nie zdziałasz zbyt wiele – przy polerowaniu talerz będzie zwalniał lub się zatrzymywał.

Wyższa moc nada połysk grubszemu i twardszemu lakierowi. Za sprawą sprzętu z mocą ok. 2000 W nie musisz stosować sporego docisku, aby zetrzeć zniszczenia powłoki. Wówczas nadasz także karoserii głębszy kolor.

Jak przystąpić do polerowania szyb?

Nie zawsze, aby zapewnić swojej bryce połysk, wystarczy umyć szkło czystą wodą. Regularnie przeprowadzaj także polerowanie szyb, aby pozbyć się drobnych zarysowań. Uszkodzenia na szybach to nie tylko kwestia estetyki – drobne zanieczyszczenia osadzają się na nich i tworzą smugi, które trudno usunąć. Polerowanie skutecznie je spłyca, poprawiając widoczność na drodze.

Proces z powodzeniem przeprowadzisz w domowych warunkach, nawet bez profesjonalnej polerki. Wystarczy dopasowana pasta do szkła, np. ADBL Glass Polish oraz gąbka czy pad polerski. Padem z pastą wykonuj okrężne ruchy po powierzchni – uważaj, żeby nie zatrzymywać się w jednym miejscu i pracować z wilgotną pastą. Kiedy spolerujesz już całą szybę, wytrzyj resztki produktu miękką ścierką oraz umyj szkło, aby pozbyć się substancji ściernych.

Smugi na szybie samochodowej – jak zapobiegać?

Umyte szyby nie pozostaną nieskazitelne na zawsze – musisz się z tym pogodzić. Możesz jednak skutecznie przedłużyć ich czystość za pomocą naszych sprawdzonych środków. Mowa tutaj o zastosowaniu niewidzialnych wycieraczek lub innych powłok. Niewidzialne wycieraczki marek SOFT99 i polskiej firmy K2 nie mają sobie równych. Dzięki specjalnej formule tworzą na szkle powłokę oraz opóźniają osadzanie zanieczyszczeń. Brud zebrany w czasie jazdy możesz później z łatwością spłukać.

FAQ

1. Czy tłuste szyby w samochodzie można wyczyścić płynem do mycia szyb domowych lub naczyń?

Nie. Specjalistyczne środki są dostosowane do zabrudzeń drogowych oraz mają większą ilość składników aktywnych, dlatego szybciej usuwają insekty, smołę i ptasie odchody.

2. Czym umyć szyby w samochodzie?

Specjalistycznymi środkami z oferty sklepu Zadbana Bryka. Najpierw zastosuj płyn do mycia szyb, później nałóż cienką warstwą kremowy środek odtłuszczający, a na koniec wykonaj glinkowanie.

3. Jak działa niewidzialna wycieraczka?

Głównym zadaniem niewidzialnej wycieraczki jest stworzenie powłoki opóźniającej przywieranie zanieczyszczeń do szyby. Kurz nie osadza się i o wiele łatwiej go usuniesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *