Auto Detailing

Jak odnowić plastiki wewnątrz samochodu?

Odnawianie plastików wewnątrz samochodu

Dbanie o wnętrze auta jest niemniej ważne niż pielęgnacja karoserii, jeśli chcemy zachować jego dobrą kondycję i estetyczny wygląd. Plastikowe elementy w pojeździe nie tylko brudzą się, przez co mogą być siedliskiem bakterii, ale także zużywają się, rysują, tracą głębię koloru i błysk. Regeneracja plastików w samochodzie odpowiednio dobranymi środkami może przywrócić nieskazitelny wygląd kokpitu oraz zwiększyć przyjemność czerpaną z jazdy i wartość auta.

Jak odnowić plastiki wewnątrz samochodu krok po kroku?

Deska rozdzielcza, tunel środkowy, uchwyty i inne elementy wnętrza auta są wykonywane z tworzyw sztucznych, co w dużej mierze wpływa na ich wytrzymałość. Plastik może ulegać niekorzystnym dla kondycji pojazdu zmianom pod wpływem m.in. promieni UV, czynników mechanicznych czy wilgoci. Obecnie jednak szeroki wybór i wysoka jakość produktów z zakresu auto detailingu pozwala na podniesienie wartości estetycznej i użytkowej przestrzeni kierowcy i pasażerów. Odnawianie plastików wewnątrz samochodu można podzielić na trzy główne etapy:

  1. czyszczenie,
  2. renowacja,
  3. konserwacja.

Uwzględnienie wszystkich powyższych elementów auto detailingu w dbaniu o samochód jest niezbędne do utrzymania jego wartości na jak najwyższym poziomie. Posiadając odpowiednie preparaty i stosując się do instrukcji ich poprawnego użycia, każdy etap odnawiania plastików wewnątrz samochodu można wykonać samodzielnie, co z pewnością podwoi radość z uzyskanego efektu.

odnawianie plastików wewnątrz samochodu

Czyszczenie plastikowych elementów kokpitu

Utrzymanie wyposażenia auta w czystości nie jest skomplikowane, jednak wymaga zakupu odpowiednich preparatów. Zarówno przy środkach do czyszczenia, jak i renowacji plastików należy zwrócić uwagę na rodzaj wykończenia elementów z tworzyw sztucznych (mat lub połysk), które chcemy wyczyścić. Na rynku są jednak dostępne także produkty uniwersalne, dostosowane do obu rodzajów faktury. Jakie preparaty do czyszczenia plastików wewnątrz auta mają do dyspozycji kierowcy?

  • RRC Plastic Cleaner – ten dostosowany wyłącznie do plastikowych powierzchni preparat można aplikować na twarde elementy, takie jak deska rozdzielcza czy boki drzwi. Pianka powstała po wstrząśnięciu butelki powoduje rozpuszczenie się brudu, który można od razu zebrać ściereczką. Czynność tę można powtarzać kilkukrotnie, w zależności od stopnia zabrudzenia.
  • Wash Mist – lekka mgiełka, która usuwa z plastikowych powierzchni nie tylko brud, ale także bakterie. Jest to uniwersalny preparat, który każdy kierowca powinien mieć pod ręką – w razie potrzeby można zdezynfekować nim także dłonie. Jego zastosowanie to przede wszystkim szybkie usunięcie smug, śladów palców i klejących się zanieczyszczeń z plastikowych powierzchni.
  • K2 Oskar – płyn do czyszczenia plastikowych elementów, który rozpuszcza brud powstały na desce rozdzielczej i innych częściach samochodu. Oprócz plastiku można pielęgnować nim również gumę, linoleum czy skaj, dlatego na kokpicie nie kończą się jego codzienne zastosowania. Środek należy nanieść na czyszczoną powierzchnię, następnie poczekać ok. 30 sekund, aż powstała piana rozpuści brud i usunąć substancję przez wytarcie plastiku ściereczką.
  • ADBL APC – jest skoncentrowanym, uniwersalnym preparatem do czyszczenia nie tylko plastików wewnątrz auta, ale także wszystkich jego zewnętrznych elementów. Należy każdorazowo rozcieńczyć go z wodą w proporcji od 1:4 do 1:80 w zależności od stopnia zabrudzenia. Można aplikować go gąbką lub szmatką. Środek czyszczący ADBL jest całkowicie bezpieczny dla pielęgnowanych plastików i innych materiałów.

Zobacz nasze produkty!

Jakim materiałem należy czyścić plastikowe elementy wewnątrz samochodu? Najlepiej nadają się do tego ściereczki wykonane z mikrofibry. Ich zaletą jest niska cena, a także uniwersalność – mogą służyć do różnych rodzajów preparatów, zarówno do czyszczenia, jak i do ścierania past polerskich czy polerowania wosków. Mikrofibra jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego kierowcy dbającego o wnętrze swojego samochodu.

Renowacja plastików w samochodzie – usuwanie rys

Usunięcie wszystkich zabrudzeń z plastikowych elementów kokpitu to nie wszystko – warto dowiedzieć się więcej o tym, jak poprawić kondycję tworzyw sztucznych i polepszyć ich wygląd.

Uszkodzeniami powierzchni, które często powstają nie tylko na karoserii, ale także wewnątrz auta, są zarysowania. Do usunięcia wszelkiego rodzaju rys powstałych na plastikowych elementach kokpitu można użyć lakieru strukturalnego firm BOLL lub K2. Należy pamiętać o każdorazowym odtłuszczeniu lakierowanej powierzchni oraz zabezpieczeniu sąsiadujących z nią miejsc. Usuwanie rys z plastiku należy poprzedzić wstrząśnięciem pojemnika z preparatem, a podczas nanoszenia lakieru trzymać go w odpowiedniej, zalecanej przez producenta odległości.

Czym polerować plastik wewnątrz auta?

Plastikowe powierzchnie wewnątrz pojazdu można polerować ręcznie lub mechanicznie. Pierwszy sposób zajmie nam dużo więcej czasu, jednak możliwa jest wówczas dużo większa precyzja. Mechaniczne polerowanie wykonuje się za pomocą niewielkiej polerki. Jeśli jest taka możliwość, najlepiej wyjąć z auta element poddawany obróbce.

We wnętrzu auta doskonale sprawdza się pasta polerska do lakieru. Dla uzyskania najlepszych efektów do wygładzania plastikowych powierzchni warto stosować wysokiej jakości środek Autosol Scratch remover. Preparat usuwa rysy z tworzyw sztucznych oraz powierzchni lakierowanych i akrylowych. Do aplikacji wystarczy miękka szmatka z mikrofibry.

Regeneracja plastików w samochodzie – dressingi

Plastikowe elementy wewnątrz auta ulegają wpływom m.in. promieniowania UV, które może niekorzystnie wpływać na ich kolor. Ciemne barwy tracą swoją głębię, stają się wypłowiałe. Preparatem, który odwróci proces blaknięcia, jest dressing. Nakłada się go specjalnym aplikatorem do dressingu, który ma postać okrągłej gąbeczki, lub mikrofibrową ściereczką. Dressingi, które przywrócą barwy kokpitu do pierwotnego stanu to m.in.:

  • Shiny Garrage Apple Plastic Dressing – odświeża plastikowe elementy w aucie i podkreśla ich matowe wykończenie; oprócz tego nadaje wnętrzu przyjemny jabłkowy zapach.
  • ADBL Interior WOW – preparat, który odżywia kolor tworzyw sztucznych każdego rodzaju i nadaje im wykończenie satynowe. Służy nie tylko do regeneracji plastików w samochodzie, ale także do ich konserwacji. Warstwa ochronna tworzona po aplikacji dressingu zmniejsza przyczepność brudu i tworzy powłokę antystatyczną.
  • K2 Satina Pro – dressing, który subtelnie przyciemnia i pogłębia barwę kokpitu, dzięki czemu wnętrze auta jest bardziej eleganckie i estetyczne. Dressing K2 także zawiera substancje zapobiegające gromadzeniu się kurzu i brudu oraz tworzące barierę UV.
  • RRC Interior Dressing – preparat, który najlepiej zastosować po użyciu środka czyszczącego RRC Plastic Cleaner. Na tle innych dressingów wyróżnia go uniwersalność – można odświeżać nim powierzchnie zarówno matowe, jak i błyszczące. Filtr UV pozostawiony na plastiku po aplikacji preparatu zapobiega płowieniu barwy.

Zobacz nasze produkty!

FAQ

1. Jak wygląda renowacja plastików w samochodzie?


Odnawianie plastikowych elementów wnętrza auta najlepiej rozpocząć od wyczyszczenia ich przeznaczonym do tego preparatem – mgiełką, płynem lub mleczkiem. Następnie można odnowić i pogłębić barwę tworzyw sztucznych przez zastosowanie dressingu do odpowiedniej powierzchni – matowej, błyszczącej lub satynowej.


2. Jak usunąć rysy z plastików wewnątrz auta?


Można użyć do tego lakierów strukturalnych, wcześniej odtłuszczając lakierowaną powierzchnię i zabezpieczając sąsiadujące z nią elementy kokpitu. Wewnętrzne plastiki można także polerować, używając polerki, gąbki i pasty polerskiej.


3. Jak konserwować kokpit?


Wiele dressingów oraz mleczek do czyszczenia auta posiada substancje tworzące na powierzchni plastiku specjalną ochronną powłokę, która zapobiega gromadzeniu się kurzu i brudu, a także niweluje skutki promieniowania UV, czyli blaknięcie kolorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *