Auto Detailing

Jak przygotować samochód na sezon letni? Poznaj 9 sposobów!

Przygotowywanie samochodu na sezon letni

Warunki zimowe i wiosenna plucha niekorzystnie wpływają na kondycję każdego samochodu. Cierpi lakier samochodu, cierpi podwozie. Sól drogowa i błoto śniegowe wspomagają procesy korozji, auto traci głębię koloru i blask, pojawiają się nieładne przebarwienia. Niska temperatura i duża wilgoć mogą przyspieszyć eksploatację niektórych elementów (np. uszczelek). Jak przygotować auto na lato? To proces kilkuetapowy, przejdźmy przez niego wspólnie!

1. Skontroluj stan techniczny samochodu

Skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne dla samochodu nie będą miały większego znaczenia, jeśli pojazd będzie niesprawny. Po zimie zawsze warto skontrolować jego stan techniczny. To inwestycja w bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych użytkowników ruchu drogowego. Warunki pogodowe w zimie przyspieszają procesy korozyjne, co w przypadku elementów takich jak układ hamulcowy i wydechowy czy zawieszenie stwarza ogromne zagrożenie.

Przed rozpoczęciem prac pielęgnacyjnych przy samochodzie, umów się na przegląd lub odwiedź mechanika, napraw najpierw wszelkie możliwe usterki, wymień zużyte elementy na nowe i uzupełnij wszystkie płyny eksploatacyjne.

2. Zmień opony na letnie

Pamiętaj, że nie bez przyczyny opony zmieniamy dwukrotnie w ciągu roku.

Opony zimowe nie sprawdzają się w lecie – wydłużają drogę hamowania pojazdu, a i szybciej się zużywają. Podczas wizyty u wulkanizatora koła zostaną też ponownie wyważone, co zapewni bezpieczeństwo i komfort podróżowania.

3. Dokładnie umyj samochód 

Zimą utrzymanie samochodu w czystości jest ogromnym wyzwaniem, jeśli nie został on wcześniej odpowiednio zabezpieczony. Nawet najdłuższa wizyta na myjni nie wystarczy – zabrudzenia wnikają w lakier samochodu, powodują matowienie i przebarwienia. Do mycia samochodu przed sezonem letnim należy podejść kompleksowo – każdy element zasługuje na porządne oczyszczenie.

Po pierwsze podwozie

Podwozie zimą jest niemal cały czas mokre, brudne, czasem wręcz oblepione błotem, piaskiem, żwirem, solą drogową. Dopiero po gruntownym oczyszczeniu podwozia będzie można skontrolować jego aktualny stan, zneutralizować ewentualne ogniska rdzy oraz dobrze zabezpieczyć cały element.

W celu umycia podwozia możesz skorzystać z usług fachowców lub spróbować swoich sił – musisz jednak dysponować kanałem lub podnośnikiem oraz myjką ciśnieniową.

Warto też zaopatrzyć się wcześniej w specjalistyczne kosmetyki. Należy bezwzględnie uważać na wszelkie elementy elektroniczne. Od razu należy też zabezpieczyć podwozie preparatem antykorozyjnym typu „baranek”, oczywiście po ewentualnym uprzednim rozprawieniu się z rdzawymi plamkami.

Po drugie koła i felgi

Przed planowanym pucowaniem kół zaopatrz się w środek typu „krwawiąca felga”, który w kontakcie z zabrudzeniami pochodzenia metalicznego zabarwia się na czerwono. To np. ADBL Vampire Liquid czy Soft99 Iron Terminator. Wybranym produktem spryskaj felgi i chwilkę poczekaj na zadziałanie specyfiku (do kilku minut). Środek rozpuszcza zabrudzenia takie jak pył z klocków hamulcowych czy lotna rdza. Nie wysycha i nie spływa zbyt szybko, więc praca jest komfortowa.

Do oczyszczenia trudno dostępnych miejsc wykorzystaj odpowiednią szczotkę do felg z miękkim włosiem i pędzelek detailingowy. Następnie spłucz resztki preparatu dużą ilością wody pod ciśnieniem.

Po trzecie karoseria

Pielęgnacja auta na lato rozpoczyna się od porządnego, kilkuetapowego mycia karoserii!

  • Mycie wstępne – na cały samochód nałóż dobrą pianę aktywną, która zwiąże luźne zabrudzenia. Pozostaw na chwilę, lecz gdy zacznie spływać, użyj wody pod ciśnieniem. Dokładnie opłucz cały samochód, najlepiej od dołu do góry.
  • Mycie na „dwa wiadra” – przygotuj dwa wiadra z wodą, do jednego dodaj dawkę dobrego szamponu, ewentualnie do obu separator brudu. Zanurz rękawicę do mycia w wodzie z kosmetykiem i zacznij czyścić wybrany element. Następnie wypłucz rękawicę w drugim wiaderku i powtórz czynność – i tak, element po elemencie, umyj porządnie całą karoserię oraz opłucz ją wodą pod ciśnieniem.
  • Suszenie samochodu – nie pozostawiaj samochodu do wyschnięcia. Użyj miękkiej mikrofibry, np. ręcznika do osuszania Waxpro Fluffy. Rozłóż go na karoserii, aby wchłonął wodę i delikatnym ruchem ściągnij na dół. Powtórz czynność na całej karoserii.

4. Dekontaminacja lakieru karoserii

Pora na dogłębne oczyszczenie lakieru z zabrudzeń, z którymi nie poradziła sobie woda i szampon. Mowa o osadach metalicznych i przemysłowych, resztkach asfaltu, smole, lotnej rdzy czy żywicy drzew.

Z tym problemem rozprawi się preparat, który już znasz, np. ADBL Vampire Liquid, można go stosować nie tylko na felgi, ale też lakier samochodu. Przyda się również środek typu Tar & Glue Remover.

Teraz przychodzi kolej na pozbycie się zanieczyszczeń niewidocznych dla oka, w czym pomoże dobra glinka, która wyciągnie je z porów lakieru i przygotuje powłokę pod kolejne zabiegi.

5. Dokładne oczyszczenie szyb i lusterek

Podczas mycia wstępnego i na „dwa wiadra” pozbyłeś się już części zabrudzeń z szyb i lusterek, jednak zdecydowanie warto potraktować je jeszcze specyfikiem, który doprowadzi je do pełnej przejrzystości, np. Perfect Glass Cleaner marki Shiny Garage.

6. Dalsze prace na powłoce lakierniczej

Po wieloetapowych zabiegach pielęgnacyjnych lakier samochodu będzie czysty i gładki, lecz ten efekt można z powodzeniem wzmocnić. Z pomocą odpowiedniego specyfiku, poświęcając lakierowi trochę wolnego czasu, możesz przywrócić mu niemal oryginalną głębię koloru i blask. Jak zabrać się za odświeżenie lakieru na lato?

  • Pozbądź się mikrorys, hologramów i nierówności, czyli zdecyduj się na wypolerowanie lakieru z pomocą maszyny i pasty polerskiej np. Menzerna. Zaplanuj te prace nawet na cały weekend – precyzja jest w tym wypadku kluczem do sukcesu.
  • Potraktuj powłokę lakierniczą woskiem w sprayu, produktem typu quick detailer np. Soft99 Luxury Gloss. Nie tylko „wyciągnie” kolor i blask lakieru, ale też utworzy na jego powierzchni hydrofobową powłokę, dzięki czemu ograniczysz późniejsze wizyty na myjni.
  • Lub postaw na alternatywę, czyli nałóż klasyczny wosk syntetyczny (np. SOFT99 Fusso Coat) bądź powłokę ceramiczną, które zabezpieczą lakier przed wilgocią i zabrudzeniami.

7.  Dalsze prace na szybach i lusterkach

Na szyby i lusterka warto od razu nałożyć preparat typu „niewidzialna wycieraczka”, np. Soft99 Ultra Glaco, który działa nawet przez 12 miesięcy. Dzięki niewidzialnej wycieraczce poprawisz komfort i bezpieczeństwo jazdy w deszczu. Już przy prędkości 60 km/h woda z szyb i lusterek będzie spływać samoczynnie, zapewniając pełną widoczność.

8.   Renowacja plastików, emblematów, opon

Diabeł tkwi w szczegółach! Zaopatrz się w specyfiki do renowacji elementów plastikowych i opon, czyli tzw. dressingi, które podkręcą ich czarny kolor, aby wyglądały niemal jak nowe.

Znaczki i emblematy odśwież za pomocą dobrej pasty polerskiej do elementów chromowanych lub uniwersalnego quick detailera.

9. Odświeżenie wnętrza samochodu

Z zewnątrz samochód jest czysty, wypielęgnowany, dobrze zabezpieczony, więc teraz na nieco uwagi zasługuje jego wnętrze!

  • Odkurz dokładnie całe wnętrze samochodu, tapicerkę, dywaniki.
  • Wypierz tapicerkę z pomocą dedykowanych preparatów czyszczących.
  • Odśwież kokpit, nadaj mu piękny wygląd za pomocą dressingu do kokpitu. Wypielęgnuj drzwi i wnęki. W trudno dostępnych miejscach skorzystaj z pomocy pędzelka detailingowego.
  • Zadbaj o piękny zapach.
  • Skontroluj stan klimatyzacji – być może wymaga profesjonalnego oczyszczenia (odgrzybienia czy ozonowania). Jeśli nie, zainwestuj w dobry środek czyszczący i odkażający, który zadba nie tylko o świeży zapach w samochodzie, ale też o zdrowie osób nim podróżujących!

FAQ:

1. Jak przygotować auto na lato?

Skontroluj stan techniczny samochodu, napraw wszelkie usterki, wymień zużyte części i płyny eksploatacyjne. Umyj porządnie samochód, przeprowadź dekontaminację powłoki, wypoleruj lakier, zabezpiecz go woskiem lub ceramiką. Odśwież wygląd plastików, emblematów, zadbaj o czyste i pachnące wnętrze, skontroluj stan klimatyzacji.

2. Jak zadbać o odświeżenie lakieru na lato?

W zależności od kondycji lakieru zdecyduj się na jego pełną korektę lub jedynie powierzchowną polerkę. Podstawą jest gruntowna dekontaminacja lakieru oraz nałożenie powłoki ochronnej.

3. Jak zabezpieczyć szyby i lusterka w samochodzie?

Po porządnym oczyszczeniu nałóż na szyby i lusterka tzw. niewidzialną wycieraczkę. Dzięki niej woda nie będzie zalegać na szybach, a już przy prędkości 60 km/h będzie samoczynnie spływać, zapewniając doskonałą widoczność. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *