Auto Detailing

Jak czyścić tapicerkę z alcantary?

Alcantara tapicerka samochodowa

Alcantara to materiał obiciowy o wielu zastosowaniach. Przypomina do złudzenia zamsz, ma za sobą motosportową przeszłość, a proces jej produkcji jest ekologiczny. Charakterystyczna, całkowicie matowa i przyjemna w dotyku tkanina obiciowa już na dobre wkradła się do świata współczesnej motoryzacji. Niestety niewiele osób wie, jak czyścić tapicerkę z alcantary. W naszym poradniku znajdziesz cenne wskazówki, z których warto skorzystać.

Alcantara – zachwycająca i nietypowa tapicerka samochodowa

Alcantara to materiał wykorzystywany do produkcji tapicerki meblowej i samochodowej, który różni się od standardowych tkanin zewnętrzną powierzchnią. Jest całkowicie matowy, wyprodukowany głównie z poliestrowych mikrowłókien i charakteryzuje się wysokim stopniem pochłaniania światła. W rezultacie ma wiele zalet w stosunku do innych tkanin obiciowych, lecz także kilka bardzo istotnych wad.

Najczęściej w motoryzacji spotkamy ją w autach sportowych lub luksusowych, w których nie liczy się nieco wyższy koszt jej produkcji, lecz ponadprzeciętne właściwości użytkowe i znakomity wygląd.

  • Alcantara jest nietypowa, dlatego w dalszym ciągu jest spotykana wyłącznie w procesie produkcji mebli najwyższej klasy oraz aut z półki premium.
  • Miękkie mikrowłókna użyte do produkcji alcantary sprawiają, że jest miła i przyjemna w dotyku, z tego względu znakomicie się sprawdzi na fotelach i w przypadku aut, które planujemy parkować pod gołym niebem także w zimie. Wszystko dlatego, że w odczuciu jest cieplejszy niż np. skóra naturalna.
  • Alcantara to jeden z najbardziej ekskluzywnych materiałów, choć wszyscy luksus pojmujemy inaczej. Jedni wolą tkaninę w modnych kolorach, dla innych najbardziej liczy się duża wytrzymałość np. na ścieranie, a jeszcze inni akceptują wyłącznie skórę naturalną. Z reguły jednak za najbardziej ekskluzywne materiały uznaje się te, które są najrzadziej spotykane i nietypowe. Alcantara to tkanina samochodowa, obok której nie da się przejść obojętnie i wyróżnia się na tle innych materiałów.
  • Alcantara to ekologiczna tkanina obiciowa, która powstaje w całości z mikrowłókna, wykonanego przede wszystkim z poliestru oraz poliuretanu. Większość producentów wykorzystuje poliester z recyklingu, dając mu drugie życie.

Alcantara – materiał z wyścigową historią

Co ciekawe, materiał alcantara samochodowa powstał nie ze względu na podkreślenie luksusu aut premium, lecz w praktycznym celu – do wyścigów samochodowych. Tkanina ta ze względu na proces jej produkcji i miliony mikroskopijnych włókien doskonale sprawdza się podczas torowych potyczek. Jednak to nie koniec jej właściwości. Poniżej przedstawiamy kolejne z nich.

  • Znakomicie załamuje światło – alcantara nie bez powodu znajdzie szerokie zastosowanie w motosporcie. Odbijanie się promieni słonecznych podczas jazdy to bardzo niebezpieczne zjawisko, szczególnie w trakcie długich i wyczerpujących wyścigów odbywających się o zachodzie słońca. Tapicerka samochodowa wykonana z alcantary jest matowa i chroni przed oślepiającymi refleksami w każdych warunkach.
  • Daje bezpieczne podparcie – podczas jazdy wyścigowej tkanina obiciowa powinna zapewniać kierowcy jak najlepsze podparcie. Ślizganie się po fotelu wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami oraz dyskomfortem. Alcantara jest w pełni matowa i daje uczucie przyklejenia się do fotela, co wiąże się z większą stabilnością podczas jazdy i lepszą kontrolą w trakcie kierowania.
  • Jest trudnopalna – alcantara powstaje przede wszystkim z surowców odpornych na zajęcie się ogniem. W rezultacie ta tkanina obiciowa jest bezpieczna nawet w trakcie wypadków, gdyż trudniej ją podpalić.

Alcantara – prawidłowa pielęgnacja tapicerki

Alcantara to tkanina samochodowa, którą cechuje wysoka łatwość czyszczenia. Dzięki temu można bez większych problemów utrzymać ją w doskonałym, wręcz fabrycznym stanie. Oczywiście nie obejdzie się bez zastosowania kilku profesjonalnych specyfików, które zabezpieczą ją na kolejne sezony użytkowania.

Codzienna pielęgnacja tapicerki wykonanej z alcantary zaczyna i kończy się na okazjonalnym przetarciu jej miękką szmatką z mikrofibry. Wystarczy namoczyć ją ciepłą wodą i przecierać fotel czy podsufitkę wykonaną z tego materiału cały czas w jednym i tym samym kierunku. Co kilka przetarć warto ją wypłukać i odsączyć nadmiar wody, aby czyszczenie przeprowadzać cały czas za pomocą czystej ściereczki. W ten sposób można uniknąć przebarwień tkaniny i rozprowadzenia niewidocznych zabrudzeń po całej powierzchni np. foteli, podsufitki lub deski rozdzielczej.

Alcantara to znakomity materiał do tapicerowania. Cechuje się wysoką wytrzymałością, łatwym utrzymaniem w czystości i doskonałymi walorami praktycznymi. Warto jednak, aby ją odpowiednio zabezpieczać, regularnie pielęgnować i czyścić, co pozwoli zachować jej estetykę na wiele kolejnych lat. Alcantara samochodowa wymaga okazjonalnego zaimpregnowania jej powierzchni, aby chronić ją przed chłonięciem brudu i wody.

FAQ

1. Czy alcantara samochodowa to dobry materiał?

Alcantara to znakomity materiał, używany nie tylko w branży samochodowej, lecz także samolotowej. To wynik jego ogromnej wytrzymałości, matowej struktury, miękkości oraz odporności na ogień. Dzięki temu nie blaknie. Jednocześnie wymaga minimum konserwacji.

2. Czy alcantara to odpowiedni materiał do tapicerowania foteli?

Zdecydowanie tak. Tapicerka samochodowa wykonana z alcantary jest całkowicie matowa, a tym samym także bardzo przyczepna. Z tego względu stosuje się ją np. w samochodach sportowych, gdyż chroni kierowcę przed uczuciem ślizgania się po całej szerokości fotela w trakcie dynamicznej jazdy.

3. Alcantara – czy to wytrzymała tkanina obiciowa?

Alcantara to jeden z najtrwalszych materiałów stosowanych we współczesnej motoryzacji. Jest odporna na większość typowych uszkodzeń – nie wyświeca się, nie traci swojej matowej struktury, a przy tym także jest bardzo łatwa w czyszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *