Auto Detailing

Czyszczenie i odświeżanie układu klimatyzacji – jak to zrobić poprawnie?

czyszczenie klimatyzacji samochodowej

Z pewnością znasz sytuacje, kiedy wsiadasz do auta i po uruchomieniu klimatyzacji w powietrzu zaczyna unosić się nieprzyjemny zapach. Fakt – temperatura się obniża, ale nawet jeśli w samochodzie jest czysto, woń sprawia wrażenie, że kokpit i tapicerka są zakurzone. Przeprowadź zatem dogłębne czyszczenie układu klimatyzacji. W poniższym artykule podpowiadamy, jak to zrobić.

Kiedy przeprowadzić czyszczenie klimatyzacji samochodowej?

We wstępie przedstawiliśmy czynnik, który najbardziej skłania kierowców do oczyszczenia klimatyzacji samochodowej – brzydki zapach. Nie warto jednak czekać na nieprzyjemną woń – dezynfekcja klimatyzacji powinna być przeprowadzona po zakupie używanego pojazdu, a także regularnie, przynajmniej raz do roku.

Wiosna to idealny czas na odgrzybianie klimy, ponieważ wilgoć, która unosiła się w powietrzu jesienią i zimą znika. Warunki pracy klimatyzacji nie sprzyjają więc rozwojowi drobnoustrojów. Wówczas łatwiej jest pozbyć się bakterii czy grzybów z układu, bowiem to właśnie takie mikroorganizmy są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach pleśni. Za każdym razem, kiedy włączasz klimatyzację samochodową, do powietrza emitowane są jej groźne cząsteczki – jak najszybciej przeprowadź więc odgrzybianie.

Profesjonalne czy samodzielne odgrzybianie klimatyzacji?

Część kierowców wybiera usługę odgrzybiania przeprowadzoną przez profesjonalistów. Nic dziwnego – przegląd układu klimatyzacji trzeba wykonać co roku, warto go więc połączyć z dogłębnym czyszczeniem. Mechanicy posiadają specjalne maszyny umożliwiające ozonowanie. Metoda ultradźwiękowa również wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu.

Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji? Podstawowy serwis klimatyzacji samochodowej, który składa się m.in. z oczyszczenia układu, pomiaru poziomu czynnika chłodzącego, a także kontroli szczelności, kosztuje ok. 140 złotych. Pełny serwis to dodatkowo wymiana starego na nowy filtr kabinowy. Cena takiej usługi to ok. 230 złotych.

Odkażanie klimatyzacji samochodowej można jednak z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie. Nasz poradnik pomoże Ci to zrobić bezpiecznie i za niewielką cenę.

Środki do odgrzybiania klimatyzacji

W naszym sklepie znajdziesz mnóstwo środków chemicznych, które pomogą Ci uporać się z zanieczyszczoną klimą. Nieprzyjemne zapachy usuniesz za pomocą preparatów w formie „dymiącego” aerozolu. Inne aerozole poradzą sobie ze źródłem problemu – aplikator wprowadzony do kanałów wentylacyjnych zneutralizuje bakterie, zarodniki grzybów i inne mikroorganizmy, a dodatkowo pozostawi świeży zapach. Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie przeprowadzisz także specjalną pianką dezynfekującą.

Układ klimatyzacji samochodowej to jednak nie tylko wnętrze samochodu – należy pamiętać również o oczyszczeniu parownika. Wybrany środek nie powinien być szkodliwy dla zdrowia ani parownika zrobionego z aluminium. Zakup pianki dezynfekującej to świetna decyzja, ponieważ wszystkie takie produkty skomponowano właśnie w oparciu o bezpieczeństwo pojazdu oraz kierowcy i jego pasażerów.

Samodzielne odgrzybianie klimatyzacji samochodowej

Odgrzybianie klimatyzacji zacznij od oczyszczenia parownika. Ta część układu znajduje się za schowkiem przed fotelem pasażera, musisz go więc zdemontować. Wystarczy odkręcić i wyjąć schowek, a zyskasz niezbędną przestrzeń do pracy. Jeśli rzadko czyścisz klimatyzację, możesz zdziwić się, jak wiele brudu wychwytuje parownik – są to nie tylko włosy i kurz, ale nawet liście czy owady. Zbierz je dokładnie za pomocą pędzelka.

Ponieważ zanieczyszczenia stałe mogą szybko zapchać odpływ skroplin, trzeba przeprowadzić jego udrożnienie. Za pomocą elastycznego i twardego kabla (np. przewodu elektrycznego) przeczyść odpływ. Możesz wykorzystać również strzykawkę z wodą, aby sprawdzić, czy płyn swobodnie spływa.

Następnie spryskaj parownik środkiem odgrzybiającym. Produkty z naszej oferty zaopatrzono w specjalny aplikator, który ułatwi Ci to zadanie. Pianka wymaga dokładnego rozprowadzenia, aby zniszczyć zalegające drobnosutroje. Włącz klimatyzację na najniższy „bieg” i minimalną temperaturę, a nawiew rozprowadzi dokładniej preparat.

Nie zapomnij o wymianie filtra kabinowego!

Koniecznie pamiętaj też o wymianie filtra powietrza, zwanego kabinowym. Element umieszczony jest pomiędzy parownikiem a kabiną. Na nim także zbierają się potencjalnie szkodliwe cząsteczki, więc trzeba zastąpić go nowym. Ceny podstawowych filtrów powietrza to ok. 20 złotych, jeśli jednak zależy Ci na lepszej ochronie, zainwestuj w droższy filtr z węglem aktywnym.

Klimatyzacja – metoda piankowa na czyszczenie

Kolejny krok polega na zastosowaniu specjalnego rozpylacza-sondy. Aby odgrzybić klimatyzację, wprowadź sondę do kanałów nawiewu, a następnie uruchom spray, powoli wysuwając rurkę. Ten sposób odgrzybiania klimatyzacji pozwala usunąć bakterie i grzyby zalegające w przewodach wentylacyjnych. Po jakimś czasie pianka zaczyna wypychać brud – zaopatrz się w ręczniki papierowe lub ściereczki, aby wnętrze auta pozostało czyste. Po kilkunastu minutach możesz uruchomić wentylację i stopniowo zwiększać siłę nawiewu.

Odświeżanie klimatyzacji samochodowej

Dla wykończenia efektu możesz skorzystać z produktów w formie aerozolu. Środek tego rodzaju usuwa nieprzyjemne zapachy z wnętrza auta i zapobiega rozwojowi pleśni, a po użyciu pozostawia świeży zapach. Ustaw nadmuch powietrza na maksymalną siłę, a klimę – na zimno. Wstrząśnij sprayem, a następnie wciśnij przycisk, aby się zablokował. Wyjdź z samochodu (okna i drzwi powinny być zamknięte). Wystarczy 10 minut, aby skutecznie odświeżyć auto.

Mamy nadzieję, że po naszym poradniku przychylniej spojrzysz na własnoręczne oczyszczanie kanałów wentylacyjnych i parownika – to o wiele prostsze, niż się wydaje! Zajrzyj do Zadbanej Bryki, a zaopatrzysz się w niezbędny arsenał, aby odgrzybić klimatyzację.

FAQ

1. Kiedy odgrzybiać klimatyzację?

Przynajmniej co 12 miesięcy, najlepiej wiosną. Odgrzybianie klimatyzacji warto przeprowadzić też po zakupie używanego auta albo kiedy z wentylacji wydobywa się brzydka woń.

2. Jakie są metody odgrzybiania układu klimatyzacji?

Na własną rękę możesz przeprowadzić odgrzybianie parownika i kanałów pianką. Czyszczenie ultradźwiękowe oraz ozonowanie wymagają większej uwagi, doświadczenia i specjalnych urządzeń, są więc wykorzystywane w profesjonalnych warsztatach.

3. Czy warto przeprowadzić samodzielnie czyszczenie klimatyzacji?

Tak! Własnoręczne czyszczenie klimatyzacji jest tańsze niż usługi wielu mechaników i równie skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *