Każdy kierowca musi dbać o auto. Spójrzmy jednak prawdzie w oczy: dla większości z nich czyszczenie nadwozia to nieprzyjemny obowiązek. Wykorzystują niebezpieczne dla lakieru detergenty i usuwają powierzchowne zabrudzenia. Ty możesz do tego zadania podejść zupełnie inaczej – przygotuj się, a mycie nadwozia stanie się czystą przyjemnością. Zobacz zaskakującą różnicę dzięki naszym propozycjom!
Czyszczenie nadwozia: w myjni czy własnoręcznie?
Wiele osób decyduje się na mycie nadwozia w myjniach samochodowych. Za wyborem tej opcji na pewno przemawia wygoda. Niestety często myjnia z obsługą czy bezdotykowa obejmuje jedynie podstawowe zabiegi. Jeśli zależy Ci na zaskakującym wyglądzie nadwozia, warto poświęcić nieco czasu i przeprowadzić gruntowne mycie ręcznie. Regularne czyszczenie sprawia, że efekty utrzymują się dłużej, a karoseria i inne części są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki pogodowe.
Wbrew pozorom środki do czyszczenia samochodu, nawet te używane przez profesjonalistów, nie muszą być drogie. Dzięki naszemu przewodnikowi skompletujesz zestaw do dogłębnego mycia nadwozia bez zbyt dużych wydatków. Poniżej chemia do auta została podzielona ze względu na etapy pucowania.
Mycie wstępne i zasadnicze nadwozia
Powtarzamy to wielokrotnie: mycie wstępne robi różnicę! Wykorzystaj do niego produkty oznaczone określeniami „aktywna piana” lub „pre-wash”. Wystarczy rozrobić je z wodą, pokryć auto pianą (za pomocą myjki ciśnieniowej albo gąbki) i zostawić na kilka minut. Środki marek takich jak K2 czy Shiny Garage skutecznie zmiękczają twarde zanieczyszczenia, np. ptasie odchody oraz błoto. Po zastosowaniu takich preparatów, dokładnie spłucz pianę.
Następnie przejdź do trudno dostępnych miejsc, jak wnęki drzwi i nadkola – wykorzystaj APC, czyli All Purpose Cleaner – uniwersalny płyn czyszczący z oferty Zadbanej Bryki. Każdy preparat tego rodzaju w naszym sklepie jest przystosowany do usuwania zabrudzeń z części wykonanych z różnych materiałów. Zastosuj go więc do elementów ozdobnych z tworzywa sztucznego, gumy oraz na okolice zawiasów z metalu. Możesz pomóc sobie dodatkowo:
- szczotką do felg,
- pędzelkiem,
- mikrofibrą,
- wacikami i patyczkami kosmetycznymi.
Mycie zasadnicze trzeba przeprowadzić metodą na dwa wiadra: w pierwszym rozrób ciepłą wodę z szamponem, a w drugim czystą. Szampon o neutralnym pH (np. nasz ulubiony Snowball ADBL) jest bezpieczny dla lakieru, wosków i sealantów, a także skóry dłoni, dlatego sprawdza się o wiele lepiej niż silne domowe detergenty. Mycie samochodu z częstym płukaniem rękawicy z mikrofibry pozwala szybko usunąć brud i nieatrakcyjne plamy.
Czyszczenie szyb w samochodzie
Następnie rozprowadź na szybach specjalny płyn do mycia. Możesz wykorzystać produkty marek:
- ADBL,
- Shiny Garage,
- K2,
- AUTOGLYM.
Ich zadaniem jest usunięcie zacieków czy resztek zanieczyszczeń po myciu, ale dodatkowo również zmniejszają przyczepność brudu. Po użyciu powierzchnia posiada wysoki połysk. Takie preparaty doskonale nadają się również do reflektorów, lusterek oraz kierunkowskazów.
Płyny zastosujesz zarówno na zewnątrz, jak i do wewnętrznej strony szyb. Środki skutecznie usuwają tłuste plamy, kurz, a także nalot z dymu tytoniowego. Po myciu okna mają właściwości antystatyczne, są przejrzyste i nie zaparowują.
Glinkowanie do usuwania owadów i pozostałości smoły
Po zastosowaniu szamponu trzeba spłukać pianę – na tym kroku zazwyczaj kończy się mycie samochodów. My jednak idziemy o krok dalej – polecamy przeprowadzić glinkowanie. Proces pozwoli jeszcze lepiej doczyścić lakier samochodowy. Na karoserii nawet po myciu zostaje bowiem wiele zanieczyszczeń, jak owady, żywica i smoła z asfaltu. Do ich usunięcia należy wybrać glinkę oraz specjalny poślizg albo szampon rozcieńczony wodą: spryskaj karoserię, a następnie delikatnie ślizgaj po mokrej powierzchni glinką. Kostkę po użyciu trzeba zagnieść, aby zanieczyszczenia znalazły się w środku.
Na tym etapie możesz również wykorzystać inne środki niezbędne do usuwania ciężkich zabrudzeń. Kultowy już Tar Remover firmy K2 radzi sobie szybko nie tylko ze smołą i owadami, ale także śladami po naklejkach oraz żywicy, w przeciwieństwie do glinki. Podobne produkty znajdziesz w ofercie ADBL i Shiny Garage. Potraktowany nimi brud rozpuszcza się już w ciągu 30 sekund.
Korekta lakieru
Chemia warsztatowa to nie tylko szampony i cleanery – aby przygotować auto do woskowania, warto przeprowadzić dodatkowo korektę karoserii. Obejrzyj dokładnie powłokę lakieru i dobierz do niego odpowiednią pastę polerską: uniwersalną albo dedykowaną danemu problemowi. W naszym sklepie znajdziesz specyfiki od dużej i średniej gradacji, aż po środki wykończeniowe, które przywrócą lakierowi dawny blask. Polerowanie powłoki lakieru przeprowadzaj ostrożnie, z minimalnym dociskiem.
Woskowanie
Zanim zastosujesz wosk do samochodu, warto odtłuścić powłokę lakieru. Kategoria odtłuszczaczy w Zadbanej Bryce zawiera wiele produktów, które rozpuszczają pozostałe zanieczyszczenia i pozostawiają lakier całkowicie jałowy, aby lepiej przyjął woskowanie lub powłoki ceramiczne. Środki oparte są na alkoholu izopropylowym (oznaczanym skrótem „IPA”), a więc szybko wysychają i pozwalają rozpocząć ostatni etap.
Woski do lakieru w naszej ofercie to przede wszystkim:
- tradycyjne woski twarde,
- mleczka,
- spraye.
Twarde woski polecamy do starszych modeli samochodów, a lżejsze formuły do nowszej karoserii. Przy użyciu stosuj się do zaleceń producenta, ponieważ niektóre produkty wymagają nakładania na sucho, a inne – na mokro. Standardowo pracę z woskiem trzeba przeprowadzić w temperaturze 16-20℃, najlepiej w cieniu. Produkt rozprowadź równomiernie na lakierze, a po jego wyschnięciu możesz przystąpić do polerowania. Błyszcząca, śliska powierzchnia oznacza, że zadanie wykonane. Takie dogłębne czyszczenie nadwozia przeprowadź co kilka miesięcy.
FAQ
Auto detailing wykonany przez profesjonalistów może być dość kosztowny. Z drugiej strony korzystanie z myjni rzadko daje zadowalające efekty. Z tego względu najlepiej jest własnoręcznie wyczyścić gruntownie samochód.
Warto wykorzystać specyfiki oznaczone jako APC, czyli All Purpose Cleaner – świetnie sprawdzają się do usuwania zabrudzeń z elementów plastikowych, karoserii, gumy, a nawet tapicerki.
Zastosuj wybrany odtłuszczacz z oferty Zadbanej Bryki – środek rozpuszcza pozostałe zanieczyszczenia i pozostawia powierzchnię jałową. Tak oczyszczony lakier znacznie lepiej przyjmuje woski lub powłoki ceramiczne.