Auto Detailing

Jak odświeżyć klimatyzację w samochodzie?

Czyszczenie klimatyzacji w samochodzie

Niektórzy nie mogą bez klimy prowadzić auta, inni włączają ją, tylko gdy pasażerowie nalegają. W obu przypadkach systematyczne odświeżanie klimatyzacji w samochodzie jest konieczne z kilku ważnych powodów, które przedstawimy w dzisiejszym artykule. Dowiesz się również, jak wykonać ten zabieg samodzielnie i czego do niego użyć. Pamiętaj – zadbana bryka to nie tylko nieskazitelna karoseria, ale również komfortowe i higieniczne wnętrze.

Kiedy i dlaczego wykonać czyszczenie klimatyzacji?

Powodów, dla których warto regularnie odświeżać klimatyzację w aucie, jest kilka. Po pierwsze, tak w przypadku każdego innego układu filtrującego powietrze, nieczyszczona klimatyzacja jest idealnym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów, w tym tych szkodliwych dla naszego organizmu – bakterii i grzybów. Ponadto zaniedbana klima, w której jest wilgotno i brudno, może emitować nieprzyjemny zapach. Kolejny powód to nieestetyczny wygląd Twojej bryki – jeśli na klimatyzacji można gołym okiem dostrzec drobiny kurzu i innych zanieczyszczeń, spędzanie w niej czasu nie będzie komfortowe ani dla Ciebie, ani dla Twoich pasażerów.

Pamiętaj – nawet, jeśli klimatyzacja nie wydaje nieprzyjemnego zapachu, jakość powietrza docierającego do wnętrza auta pogarsza się wraz z upływem czasu. Dlatego właśnie niezbędne jest systematyczne odgrzybianie klimatyzacji.

Jak często należy więc przeprowadzić czyszczenie klimatyzacja?

  • Jeśli układ nie daje żadnych powodów do niepokoju i działa jak należy, odgrzybianie klimatyzacji można przeprowadzić raz w roku. Podczas jesieni i zimy na dworze utrzymuje się wysoki poziom wilgoci, dlatego najlepiej zrobić to z nadejściem wiosny. Możemy wyczyścić klimatyzację dwa razy do roku – wtedy drugie podejście najlepiej wykonać na początku jesieni.
  • Objawem, który świadczy o rozwoju mikroorganizmów wewnątrz układu klimatyzacji, jest wspomniana wyżej nieprzyjemna woń pojawiająca się po jego uruchomieniu. Wówczas potrzebne jest odgrzybianie klimatyzacji, nawet jeśli nie minął jeszcze rok od ostatniego zabiegu.
  • Klimatyzację zawsze warto wyczyścić, gdy kupiliśmy używane auto. Nie mamy wówczas pewności co do tego, jak rzetelny był w tej kwestii jego poprzedni właściciel.

Najpopularniejsze sposoby na odgrzybianie klimatyzacji

Dobra wiadomość jest taka, że odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie można wykonać samemu. Wystarczy zaopatrzyć się w jeden z przeznaczonych środków. Nie jest to ani trudne, ani długotrwałe.

Pianka K2 Klima Doktor

Popularna pianka do odświeżania klimatyzacji K2 Klima Doktor jest opakowana w puszkę ze specjalną rurką do aplikacji środka czyszczącego. Przy każdym zabiegu powinno się wymienić filtr kabinowy – jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, który w większości przypadków trzeba ponieść tylko raz na rok.

Kompleksowe czyszczenie klimatyzacji przy użyciu pianki wygląda następująco:

  1. Znajdź filtr kabinowy – w schowku przed pasażerem lub pod przednią szybą (wtedy trzeba będzie otworzyć maskę, żeby się do niego dostać). Wyjmij go.
  2. W miarę możliwości wyczyść odkurzaczem komorę filtra.
  3. W miejsce wyjętego filtra wprowadź jak najgłębiej rurkę od puszki i wypełnij pianką całą komorę – preparat powinien dosięgnąć parownika klimatyzacji. Wytrzyj nadmiar pianki, jeśli zacznie wydostawać się na zewnątrz.
  4. Zostaw piankę na 15 minut.
  5. Zamontuj nowy filtr kabinowy.
  6. Uruchom silnik i włącz najmniejszy nawiew w trybie cyrkulacji wewnętrznej i najmniejszej temperaturze.
  7. W ciągu 10 minut stopniowo zwiększaj siłę nawiewu aż do największego poziomu.
  8. Przewietrz auto, zostawiając je na kilka minut z otwartymi drzwiami.

Spray K2 Klima Fresh

Drugi preparat popularny wśród samochodowych majsterkowiczów – K2 Klima Fresh – jest znany jako „granat”. Spray do odświeżania klimatyzacji, bo o nim mowa jest jeszcze prostszy w użyciu niż pianka. Nie daje jednak możliwości dotarcia do parownika, ale skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Czyszczenie klimatyzacji granatem wygląda następująco:

  1. Włącz układ klimatyzacji i ustaw najniższą siłę nawiewu i temperaturę oraz obieg wewnętrzny.
  2. Przysuń fotel kierowcy maksymalnie do przodu i połóż jego oparcie na kierownicy.
  3. Wciśnij przycisk puszki tak, żeby się zablokował i substancja zaczęła się jednostajnie rozpylać.
  4. Zamknij okna, opuść pojazd i zamknij wszystkie drzwi.
  5. Po 10 minutach otwórz wszystkie drzwi i przewietrz samochód.
  6. Klimatyzację można przestawić na bieg otwarty.

Odświeżanie klimatyzacji w aucie – ozonowanie i ultradźwięki

Powyższe metody, czyli piankę i spray do odświeżania klimatyzacji można wykorzystać bez żadnej fachowej wiedzy ani sprzętu. Powszechnie używane są jednak jeszcze inne, bardziej zaawansowane sposoby na doprowadzenie układu do optymalnego stanu. Możemy się z nimi spotkać w serwisach samochodowych, jednak potrzebne urządzenia można kupić także na własny użytek.

  1. Odgrzybianie klimatyzacji generatorem ozonu

Ozonowanie skutecznie odkaża m.in. baseny, ale jest też stosowane do czyszczenia klimatyzacji w aucie. Generator ozonu, czyli alotropowej odmiany tlenu, pozostawia się w całkowicie zamkniętym aucie na czas określony w instrukcji urządzenia, a następnie wietrzy wnętrze. Ozon zabija grzyby i bakterie w kanałach wentylacyjnych, a następnie powraca do swojej pierwotnej postaci, czyli tlenu. Nie używa się przy tym środków chemicznych, więc ozonowanie nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu.

  1. Odświeżacz ultradźwiękowy

Z odgrzybiania metodą dźwiękową, czyli z wykorzystaniem środków chemicznych o działaniu dezynfekującym, także można skorzystać podczas serwisu auta. Często wspominaną wadą tego rozwiązania jest nieprzyjemny chemiczny zapach w aucie, którego jednak łatwo się pozbyć – wystarczy dobrze przewietrzyć wnętrze pojazdu.

Odświeżenie klimatyzacji – cena

Najtańsza opcja to kosmetyki samochodowe, czyli pianka lub spray. Ich koszt nie przekracza 10-15 zł. Z kolei usługa odgrzybiana klimatyzacji ozonem lub ultradźwiękami w serwisie wynosi od kilkudziesięciu do około 100 zł. Zakup własnego generatora ozonu to największy wydatek, który kształtuje się w granicach od kilkuset do tysiąca kilkuset złotych.

Kiedy warto wykonać odświeżenie klimatyzacji samemu?

Pianka oraz spray do odgrzybiania i odświeżania są powszechnie używanymi metodami czyszczenia kanałów klimatyzacyjnych. Zarzuca się im jednak, że środki są niedokładnie rozprowadzane, przez co nie zawsze docierają do parownika, czyli królestwa grzybów i bakterii w naszym aucie. Nie można im jednak odebrać prostoty użycia, szybkiego efektu, korzystnej ceny oraz świeżości, którą uzyskujemy po rozpyleniu środka we wnętrzu pojazdu. Doraźne metody sprawdzają się głównie wtedy, gdy wykonujemy rutynowe czyszczenie klimatyzacji, która na co dzień działa bez zarzutu. Pamiętajmy jednak, że każdorazowy zabieg wymaga wymiany filtra kabinowego.

Jeśli jednak podejrzewamy, że układ wymaga bardziej zaawansowanej ingerencji, bo np. wydobywa się z niego silny swąd, warto rozważyć wizytę w warsztacie. Serwisanci mogą wykonać przegląd kanałów klimatyzacyjnych, który raz na jakiś czas jest niezbędny. Ponadto podczas serwisu można uzupełnić czynnik chłodzący, czyli nabić klimatyzację. Niektóre przedsiębiorstwa oferują tę usługę w cenie odgrzybiania.

FAQ:

1. Jak można wykonać odgrzybianie klimatyzacji samochodowej?

Do odświeżania i odgrzybiania klimatyzacji służą metody domowe: pianka i spray lub usługi odgrzybiania klimatyzacji metodą ozonową i ultradźwiękową. Wymagają jednak profesjonalnych urządzeń, które można kupić lub powierzyć ten zabieg serwisantom.

2. Jak samodzielnie wykonać czyszczenie klimatyzacji samochodowej?

Piankę należy umieścić w kanale wentylacyjnym po wyjęciu filtra kabinowego, natomiast spray na tylnym siedzeniu po odsunięciu przedniego fotela do przodu i pochylenia jego oparcia. Zamykamy auto, by otrzymać obieg zamknięty i czekamy kilka minut. Następnie wietrzymy samochód.

3. Ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji?

Środki do samodzielnego czyszczenia klimatyzacji można nabyć już za nieco ponad 10 złotych, natomiast usługa odgrzybiania klimatyzacji w serwisie to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do 100 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *