Auto Detailing

Co to jest i jak działa powłoka hydrofobowa?

Jak działa powłoka hydrofobowa

Jazda w deszczu potrafi być mocno uciążliwa! Dyskomfort kierowcy to jedno, ale ograniczenie widoczności jest po prostu niebezpieczne. Poza tym przez kaprysy pogody cierpi także lakier samochodu, a proces korozji przyspiesza. W zimie wilgoć zamienia się w lód i trzeba poświęcić cenny czas na skrobanie szyb. I choć na pogodę nie można mieć wpływu, to można zabezpieczyć swój samochód przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi za pomocą powłoki hydrofobowej. Jak to działa i czy warto zainwestować w taki preparat?

Co to jest powłoka hydrofobowa?

Powłoka hydrofobowa to niewidzialna, mikroskopijnie cienka powłoka, która odpycha cząsteczki wody. Na zabezpieczonej nią powierzchni woda nie tworzy tafli, a układa się w formie niewielkich kropelek, które błyskawicznie z niej spływają.

Motoryzacja nie jest jedyną dziedziną, w której hydrofobowe powłoki są stosowane na szeroką skalę. Preparaty o działaniu hydrofobowym wykorzystuje się też do zabezpieczania okularów i gogli, zwłaszcza tych do pływania czy sportów ekstremalnych (np. skoków ze spadochronem). Wodoodpornymi powłokami powleka się także różnego rodzaju konstrukcje budowlane – fasady, okna, bramy czy panele słoneczne. Można je wykorzystać i w gospodarstwie domowym, zwłaszcza w kuchni czy łazience.

Jak działa powłoka hydrofobowa?

Powłoka hydrofobowa tworzy na zabezpieczanej powierzchni cienki film – warstwę ochronną. Tego typu preparat impregnujący wykorzystuje siły oddziaływań powierzchniowych do odpychania cząsteczek wody. Osłabia wiązania powierzchniowe między kroplami wody a zabezpieczoną powierzchnią, dzięki czemu woda próbuje znaleźć najkrótszą możliwą drogę, by z niej spłynąć. W przypadku powłoki hydrofobowej na samochodzie, który jest w ruchu, krople wody wręcz „uciekają” z jego powierzchni.

Jakie są rodzaje powłoki hydrofobowej?

Do produkcji powłoki hydrofobowej zazwyczaj wykorzystuje się silikony i krzemiany, a preparaty nazywa się odpowiednio polimerowymi i ceramicznymi. Oba rodzaje wnikają głęboko w pory powlekanej powierzchni (np. lakieru), więc ochrona jest długotrwała.

Powłoka hydrofobowa może być nie tyle osobnym rodzajem preparatu ochronnego, ile jedną z właściwości różnego rodzaju środków konserwujących i zabezpieczających. Przykład? Na powierzchni lakieru samochodowego warstwę hydrofobową utworzy zarówno trwała powłoka ceramiczna, jak i wosk czy preparat typu Quick Detailer. Oczywiście poziom możliwości hydrofobowych oraz trwałość tych preparatów będzie różna.

Jakie korzyści przynosi zabezpieczenie samochodu powłoką hydrofobową?

Zdolność powłoki hydrofobowej do odpychania wody jest niezwykłą właściwością, ale co to oznacza w praktyce? Otóż aplikacja powłoki hydrofobowej na szyby i lakier samochodu rozwiązuje szereg istotnych problemów każdego kierowcy!

Słaba widoczność podczas deszczu

Obfity deszcz to poważne utrudnienie dla kierowcy. Zalegająca na szybach i lusterkach woda znacznie zmniejsza widoczność, a często powoduje ich parowanie. To stwarza bezpośrednie zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego, a ryzyko stłuczki czy poważnego wypadku znacząco rośnie. Powłoka hydrofobowa w tym wypadku działa jak niewidzialna wycieraczka (tak też nazywane są tego rodzaju preparaty). Małe kropelki wody niemal od razu spływają ze szklanych powierzchni. Z powłoką hydrofobową na szybach podróżowanie w deszczu jest równie komfortowe i bezpieczne, co podczas bezdeszczowej pogody.

Uciążliwa konieczność skrobania szyb w zimie

W zimie – przy ujemnej temperaturze – wilgoć szybko zamienia się w szron czy lód. W mroźne dni na szybach i lusterkach samochodu tworzy się lodowa warstwa. Przed wyjazdem trzeba więc zaangażować do pracy skrobaczkę. Im zimniej, tym skrobanie szyb staje się coraz bardziej uciążliwe, czasochłonne i wyczerpujące. Powłoka hydrofobowa w pewnym stopniu chroni szyby i lusterka przed zamarzaniem. Oczywiście nadal mogą pokrywać się lodem, ale jego warstwa jest znacznie cieńsza i słabiej przylega do powierzchni. Wystarczy kilka nawet niespecjalnie energicznych ruchów i można ruszać w drogę.

Postępująca korozja karoserii samochodu

Wilgoć jest największym wrogiem karoserii samochodowej! Wszędzie tam, gdzie lakier zostanie uszkodzony, a mogą to być nawet mikroskopijne ubytki (spowodowane np. uderzeniami uskakujących spod kół kamyczków, żwiru, piasku), po niedługim czasie pojawi się rdzawa plamka. Jedno małe ognisko rdzy zacznie z czasem się rozszerzać, osłabiając i niszcząc karoserię. Powłoka hydrofobowa zabezpiecza lakier przed wilgocią, więc śmiało można potraktować ją jako element antykorozyjnej ochrony samochodu.

Zalegający na lakierze brud

Dzięki temu, że powłoka hydrofobowa odpycha wszelką ciecz, samochód znacznie mniej się brudzi. Oczywiście cząsteczki brudu nadal będą przylegać do powierzchni, jednak znacznie słabiej. Już samo opłukanie samochodu często wystarczy, by przywrócić mu nienaganny wygląd. Regularne wizyty na myjni nadal są konieczne, jednak zastosowanie powłoki hydrofobowej ograniczy ich częstotliwość do minimum. To z kolei wygeneruje spore oszczędności – czasu, energii i pieniędzy!

Powłoka hydrofobowa na szybę samochodową

Dostępnych w sprzedaży preparatów typu powłoka hydrofobowa jest mnóstwo. Niektóre z nich są preparatami uniwersalnymi, które można śmiało zastosować i na szybach czy lusterkach, i na lakierze, i na innych elementach pojazdu (np. felgach).

Hydrofobowe środki do szyb i lusterek najczęściej dostępne są pod nazwą „niewidzialna wycieraczka”. Warto wybrać rozwiązania sprawdzone, wykorzystywane i polecane przez profesjonalistów – np. preparaty marek RR Customs (Invisible Wiper), SOFT99 (Rain Drop Bazooka) czy K2 (Vizio Pro).

Powłoka hydrofobowa na lakier samochodowy

Wcześniej wspomnieliśmy, że w sprzedaży dostępne są hydrofobowe powłoki uniwersalne. To prawda! Jednym z przykładów takiego produktu jest np. Rain Drop Bazooka od SOFT99. Preparatem tym pokryć można każdą część samochodu – szyby, lusterka, lakier, felgi, plastiki, reflektory, chromy. To bardzo wygodne rozwiązanie, a w dodatku zaprojektowane z myślą o aplikacji na mokro, co jeszcze ułatwia i przyspiesza jej zastosowanie.

Powłokę hydrofobową na lakier zdecydowanie warto nałożyć w formie powłoki ceramicznej (np. QJUTSU Body Coat). Oprócz tego, że będzie odpychać wodę, będzie jeszcze chronić lakier przed mikrouszkodzeniami, zabrudzeniami i przywieraniem zanieczyszczeń. Ceramiczna powłoka wydobędzie z lakieru głębię jego koloru, zapewni mu wysoki połysk z lustrzanym odbiciem. Efekt ten utrzymuje się nawet do dwóch lat!Podobnie jak powłoka ceramiczna, choć oczywiście w mniejszej skali i przez krótszy czas, działać będzie wosk samochodowy. Krótkotrwałą ochronę hydrofobową zapewni też preparat typu Quick Detailer.

Jak zaaplikować powłokę hydrofobową na lakier czy szybę?

Dokładny sposób aplikacji powłoki hydrofobowej na szyby i lusterka zawsze określa producent konkretnego preparatu. Często całość „zabiegu” sprowadza się do dokładnego umycia samochodu, dekontaminacji lakieru, rozpylenia preparatu i dotarcia go na powierzchni suchą mikrofibrą. W przypadku niektórych środków nałożyć trzeba kilka warstw.

FAQ:

1. Co to jest powłoka hydrofobowa?

To powłoka, która odpycha cząsteczki wody. Woda na takiej powłoce nie zalega jako tafla, a w formie małych kropelek, które szybko spływają.

2. Jaka powłoka hydrofobowa na szybę będzie odpowiednia?

W przypadku szyb i lusterek warto skorzystać z preparatu typu „niewidzialna wycieraczka”, który łatwo się aplikuje, a który zapewnia dobrą widoczność podczas jazdy w deszczu.

3. Jaka powłoka hydrofobowa na lakier będzie odpowiednia?

Powłoka hydrofobowa na lakier może mieć formę powłoki ceramicznej. Hydrofobowość zapewni także karoserii wosk czy preparat z woskiem typu Quick Detailer, choć oczywiście ich działanie będzie słabsze i krótsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *