Auto Detailing

Jaką ściereczkę mikrofibrową wybrać do czyszczenia samochodu?

Jaką ściereczkę mikrofibrową wybrać do czyszczenia samochodu?

Wolisz miękkie i chłonne czy sztywniejsze ręczniki poprawiające krążenie? Różni ludzie mają różne preferencje – podobnie jest z elementami samochodu. Do każdej części warto dobrać nieco inny rodzaj ściereczek z mikrofibry. Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy krótki poradnik, jakie ścierki z mikrofibry do samochodu kupić. Sprawdź nasze typy!

Dlaczego do osuszania auta najlepiej sprawdzają się ścierki z mikrofibry?

Czy zastanawia Cię, dlaczego we wszystkich naszych artykułach polecamy ściereczki z mikrofibry? Otóż to o wiele lepsze rozwiązanie od standardowej bawełny. Mikrofibra jest mikrowłóknem z mieszanki nylonu i poliestru, dzięki którym tkanina zyskuje chłonność. Drobne włókna nadają się do czyszczenia nawet najdelikatniejszych powierzchni – pojedyncze włókno mikrofibry jest bowiem 30 razy cieńsze od włókna bawełny.

Ściereczka z mikrofibry – zalety

  • chłonność i wydajność,
  • bezpieczeństwo w kontakcie z delikatnymi powierzchniami,
  • wchłanianie brudu we włókna i brak ryzyka zarysowań,
  • możliwość wielokrotnego użytku: na sucho i mokro,
  • brak smug,
  • brak pylenia i pozostawiania włókien,
  • skuteczność,
  • uniwersalne zastosowanie,
  • łatwe pranie,
  • szybkie schnięcie.

Długa lista zalet sprawia, że mikrofibra świetnie nadaje się do użycia zarówno w aucie, jak i domu. Jedna ścierka wyczyści meble lub dekoracje wykonane z wielu materiałów. Włókna wchłaniają zanieczyszczenia, zatem nie przenoszą kurzu z mebla na mebel.

Rodzaje ściereczek z mikrofibry

Na rynku znajdziesz różnorodne produkty z mikrofibry – skąd wiedzieć, który z nich sprawdzi się np. do polerowania samochodu? Standardowo szmatki mikrofibrowe można podzielić według trzech kategorii i na ich podstawie dobrać opakowanie zgodne z przeznaczeniem.

  1. Gramatura – liczba mikrowłókien na m² materiału:
  • 250-300 g/m², czyli cienkie tkaniny, idealne do drobnych prac detailingowych,
  • 500-800 g/m² to grube tkaniny, np. do woskowania,
  • 1000 g/m² i więcej stanowią bardzo grube, chłonne mikrofibry doskonałe do osuszania karoserii po myciu lub do wsiąkania rozlanych płynów.
  1. Obszycie na krawędziach:
  • obszycie nicią bawełnianą – grubszymi włóknami nici można zarysować powłokę lakierniczą,
  • obszycie mikrofibrą – nić wykonana z takiego samego włókna co szmatka jest w pełni bezpieczna dla delikatnych powierzchni,
  • brak obszycia – ściereczki wycinane laserowo to częsty wybór profesjonalistów.
  1. Rodzaj splotu tkaniny, który często determinuje chłonność:
  • splot pętelkowy,
  • splot z wypustkami w kształcie diamentu,
  • splot z wypustkami w kształcie ziarna ryżu,
  • „wafel”,
  • włosie pionowe,
  • gładkie ścierki satynowe.
  1. Wielkość:
  • Najpopularniejsze ścierki mają wymiary 40×40 cm, jednak w naszym sklepie znajdziesz mikrofibrę większą i mniejszą od podanych parametrów. Do detali wybierz mniejsze kawałki tkaniny, zaś do osuszania samochodu z wody po myciu możesz pokusić się nawet o specjalne, duże ręczniki.

Produkty z mikrofibry różnią się także pod względem półki cenowej. Polecamy zainwestować kilka złotych i zaopatrzyć się w nieco lepszy produkt, który nie pozostawia smug i skutecznie usuwa kurz zarówno z wnętrza, jak i karoserii pojazdu bez obawy o uszkodzenie powierzchni. Takie narzędzie posłuży Ci latami.

Dbanie o mikrofibrę

Ścierki z mikrofibry do samochodu są odporne na działanie nawet silnych detergentów, warto jednak odpowiednio o nie dbać. Wystarczy minimalna ilość wysiłku, a ze ścierek skorzystasz dziesiątki razy. O czym warto pamiętać?

  1. Do każdego środka stosuj jednokrotnie tylko jedną ścierkę.
  2. Szmatki pierz w pralce osobno (bez ubrań), aby detergenty czy woski nie uszkodziły pozostałych rzeczy.
  3. Wykorzystaj temperaturę ok. 40 ℃. Drobnoustroje nie przepadają za sztucznymi tkaninami, gorąca woda jest więc zbędna.
  4. Stosuj środki do prania przeznaczone do syntetycznych włókien.
  5. Omiń płyny zmiękczające lub płyny do płukania, aby nie zniszczyć mikrofibry.
  6. Jeśli ściereczka z mikrofibry jest wyjątkowo brudna, przed praniem namocz ją w ciepłej wodzie z detergentem przez 30-60 min.

Profesjonalne ściereczki z mikrofibry do auta – jakie wybrać?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, do jakich prac zamierzasz wykorzystać szmatki. Do odtłuszczania lakieru, pielęgnacji plastików wewnętrznych czy skóry wybierz standardowe ścierki. Najcieńsze i gładkie tkaniny najlepiej sprawdzą się przy czyszczeniu szyb, lustra oraz do nakładania produktu takiego jak powłoka ceramiczna.

Puszysta mikrofibra przyda się jako ostatni krok mycia, czyli osuszanie. Oprócz tego za pomocą grubej tkaniny wypracujesz pasty polerskie, woski oraz zaaplikujesz ulubiony quick detailer. Pętelkowy splot przy mięsistych ścierkach zapobiega tworzeniu smug, o czym warto pamiętać podczas zakupów w naszym sklepie.

Ściereczki mikrofibrowe w przystępnych cenach – Zadbana Bryka

Szeroki wybór artykułów z mikrofibry znajdziesz w naszym sklepie. Zadbana Bryka dostarcza ściereczki z mikrofibry niezbędne do pielęgnacji Twoich czterech kółek. Do dyspozycji masz produkty wielu producentów, szczególnie polecamy jednak nasze markowe mikrofibry do uniwersalnego zastosowania. Dzięki nim za niewielką cenę szybko i skutecznie odpicujesz swoją brykę.

FAQ

1. Dlaczego warto wybrać profesjonalne ścierki z mikrofibry do samochodu?

Ponieważ mikrofibra nie zarysowuje delikatnych powierzchni, wchłania kurz, nie przenosząc go, a ponadto nie pozostawia po sobie włókien, zatem nadaje się do woskowania i nie tylko.

2. Jaką ściereczkę z mikrofibry kupić?

To zależy od jej przeznaczenia. Grube ściereczki mikrofibrowe najlepiej sprawdzają się do wypracowania past i wosków, a także osuszania lakieru. Natomiast najcieńsze („wafel” lub gładkie) służą do pielęgnacji plastików wewnętrznych i skóry oraz do mycia szyb.

3. Jak prać ścierki z mikrofibry?

Trzeba prać je w pralce bez ubrań, w temperaturze ok. 40 ℃ i z zastosowaniem środka piorącego do sztucznych włókien. Do prania nie należy dodawać płynów zmiękczających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *