Chemia Warsztatowa

Dodatek do paliwa – po co go stosować i jaki wybrać?

dodatek do paliwa

Pamiętasz jakość paliwa kilkanaście lat temu? Słaba moc silnika, stukanie czy dymienie to tylko niektóre z wielu skutków stosowania kiepskich paliw. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiły się różne dodatki do paliwa. Na szczęście dzisiaj benzyna ma o wiele lepszą jakość – czy to oznacza, że dodatki do paliwa zbędne? Poznaj naszą odpowiedź poniżej i sprawdź jaki dodatek do paliwa sprawdzi się najlepiej!

Dodatek do benzyny – do czego służy?

Każde paliwo, niezależnie od gatunku, powoduje powstawanie zanieczyszczeń, a także osadów i tzw. nagarów w komorze spalania oraz na elementach układu zasilania. Warto bowiem wiedzieć, że zanieczyszczenia to naturalny produkt uboczny spalania. Dodatki do paliwa mają za zadanie zredukować ich ilość.

Jeśli wierzyć reklamom, stosowanie dodatków do paliwa ma usprawnić działanie niemal wszystkich komponentów, szczególnie układu paliwowego. Czy to prawda? Tak! Specjalne środki niwelują zużycie układu zasilania i sprawiają, że paliwo staje się bardziej smarne. Dodatkowo odpowiadają za oczyszczanie jednostki napędowej, poprawiając jej działanie oraz zmniejszają zużycie paliwa.

Dodatki do oleju napędowego i środki czyszczące

Powyższy opis może sugerować, że środki do oczyszczania układu paliwowego lub płukania silników benzynowych to to samo co dodatki do paliwa. I rzeczywiście – zadaniem obydwu preparatów jest usuwanie zanieczyszczeń z paliwa. Dodatkowo mają także działanie konserwujące oraz optymalizujące pracę silnika przez czyszczenie wtryskiwaczy. Jaka jest więc różnica pomiędzy tymi płynami?

Środki do płukania silnika to bardzo skoncentrowane detergenty, mogą więc rozpuścić nawet uporczywe nagary. Sprawdzają się, kiedy wiesz, że układ paliwowy jest poważnie zanieczyszczony. Natomiast dodatki do paliwa są znacznie łagodniejsze – producenci określają ich działanie jako „profilaktyczne”. O ile płukanek do silnika nie należy stosować zbyt często, uniwersalne dodatki do paliwa możesz aplikować przy każdym tankowaniu. Czyszczące ulepszacze wykorzystuj w większych odstępach czasu.

Jazda w niskich temperaturach a ulepszacz do paliwa

Przykładem sytuacji, kiedy warto zastosować dodatek do paliwa jest nagromadzenie wody w baku. Jak do tego dochodzi? Podczas jazdy w niskich temperaturach z niemal pustym bakiem na ścianach zbiornika paliwa zbiera się wilgoć. Ściany metalowego rozgrzewają się i chłodzą, co skutkuje osadzaniem wody, która zanieczyszcza paliwo, a także negatywnie wpływa na cały układ paliwowy.

Właściciel samochodu może pokusić się na kosztowną wymianę metalowego zbiornika na taki z tworzywa sztucznego. Wówczas jedynie zredukuje problem – aby całkowicie zapobiec skraplaniu wody, trzeba tankować co najmniej pół zbiornika. Innym rozwiązaniem jest stosowanie dodatków do paliwa.

Ten sam problem dotyczy również kierowców samochodów diesla. Olej napędowy z cząsteczkami wody prowadzi do korozji, a jego właściwości smarne ulegają pogorszeniu. Dodatki do diesla na zimę pomogą Ci pożegnać się z tym kłopotem.

Rodzaje dodatków do paliwa

„Dodatki do paliwa” to bardzo ogólny termin – określa wszystkie środki, które możesz dolać do zbiornika paliwa podczas tankowania. Płyny dostępne na rynku mają wiele różnorodnych funkcji, warto zapoznać się z nimi bliżej.

  • Depresatory – zimowe temperatury sprzyjają żelowaniu paliwa diesel, czyli wytrącanie kryształków parafiny z oleju napędowego. W silnikach diesla grozi to zablokowaniem filtra paliwa oraz unieruchomieniem. Depresatory to preparaty zapobiegające temu problemowi, trzeba je zatem dodać przed żelowaniem.
  • Inne dodatki do samochodów z silnikiem diesla – auta zasilane olejem napędowym zmagają się z niewielką smarnością paliw ze względu na redukcję zawartości siarki w oleju. Dodatki do diesla skutecznie usuwają ten problem.
  • Dodatki do wtryskiwaczy – ekploatacja nawet dobrego paliwa prowadzi do powstawania osadów na niektórych częściach. Odpowiednie dodatki niwelują negatywny wpływ zanieczyszczeń na układ wtryskowy, a ponadto służą także do czyszczenia wtryskiwaczy. Nie należy stosować ich jednak każdorazowo, ale tylko profilaktycznie.
  • Środki do czyszczenia filtrów DPF – filtry cząstek stałych (DPF) zatrzymują toksyczne cząsteczki stałe z silnika. Codzienne użytkowanie samochodu, a zwłaszcza jazda na krótkich odcinkach (np. po mieście) zanieczyszcza filtry DPF, ale specjalne preparaty skutecznie przedłużają ich żywotność.

Oprócz opisanych wyżej produktów na rynku znajdziesz też m.in. środki do czyszczenia EGR, turbiny i gaźnika oraz różnorodne uszlachetniacze olejów.

Dodatek do paliwa – czy warto?

Na pytanie powyżej bez wahania odpowiadamy: tak! Produkty do paliw dostępne obecnie na rynku to coś więcej niż zwykły płyn oczyszczający. Dobrze dobrany preparat sprawia, że samochód zużywa mniej paliwa, zapobiega tworzeniu się osadów, a także przedłuża trwałość i żywotność filtra cząstek stałych, przewodów paliwowych oraz wielu innych komponentów.

Jak stosować polepszacze paliwa?

Zastosowanie dodatków może różnić się w zależności od marki, dlatego przede wszystkim kieruj się zaleceniami producenta. W większości przypadków dodatek do paliwa dodaje się przy każdym tankowaniu, a ulepszacze oleju silnikowego podczas wymiany tego oleju. Środki tego rodzaju z powodzeniem wykorzystują zarówno kierowcy samochodów osobowych, jak i ciężarowych.

Najlepsze rezultaty osiągniesz jednak, stosując dobre paliwo w połączeniu ze sprawdzonym dodatkiem. Wiele takich produktów znajdziesz w ofercie sklepu Zadbana Bryka. Troszczymy się zarówno o zewnętrzną część samochodów, jak i ich serce, dlatego zachęcamy do odpowiedniej pielęgnacji układu paliwowego. Zobacz, co umieściliśmy na wirtualnych półkach sklepu i wypróbuj nasze produkty, a przez długi czas będziesz cieszyć się sprawnym samochodem.

FAQ

1. Jaką rolę odgrywa dodatek do paliwa?

Dodatki do paliw usprawniają działanie układu paliwowego, niwelują jego zużycie i oczyszczają jednostkę napędową, zatem poprawiają osiągi silnika.

2. Czym różnią się preparaty czyszczące i dodatki do paliwa?

Środki do oczyszczania należy stosować profilaktycznie, w dłuższych odstępach, ponieważ są dość silne. Zwykłe dodatki możesz dodać do każdego tankowania.

3. Czy warto stosować dodatki do diesla?

Tak. Odpowiednie dodatki w silnikach benzynowych i diesla służą ochronie silnika. W zależności od rodzaju preparaty mogą ponadto rozwiązać wiele innych problemów z samochodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *