Auto Detailing

Jak dbać o czarny lakier samochodowy?

Pielęgnacja czarnego lakieru samochodowego

Czerń jest synonimem elegancji, luksusu, prestiżu, a przy tym jest ponadczasowa i uniwersalna, stąd tak duża popularność samochodów w czarnym wydaniu. Oczywiście czarny lakier brudzi się i rysuje w takim samym stopniu, jak powłoki innego koloru. Problem tkwi w tym, że wszystkie te mankamenty na lakierze czarnym są wyjątkowo mocno widoczne. Kluczem do sukcesu jest więc odpowiednia pielęgnacja czarnego lakieru – tylko dzięki niej czarna bryka będzie prezentować się zjawiskowo! Jak odświeżyć czarny lakier na samochodzie, jak o niego zadbać? Wyjaśniamy!

Dlaczego czarny lakier jest problematyczny?

Czarny lakier ma swoje ogromne zalety – dzięki dużej głębi koloru i szklistości prezentuje się ekskluzywnie, niewątpliwie podnosi prestiż samochodu. Oczywiście tylko wtedy, gdy jest odpowiednio zadbany.

Bez umiejętnej pielęgnacji czarny lakier samochodu szybko stanie się zmorą właściciela. Wszystkie osady i zabrudzenia, zmatowienia i smugi są mocno widoczne, i to na pierwszy rzut oka. Podobnie wygląda kwestia rys czy mikrouszkodzeń. Pielęgnacja czarnego lakieru wymaga systematyczności, precyzji i sporo czasu, lecz odwdzięcza się po stokroć!

Jakie są zasady pielęgnacji czarnego lakieru?

Właściciele czarnych samochodów muszą myć swoje pojazdy znacznie częściej niż inni, a przy tym robić to w sposób właściwy, z dużą dozą ostrożności. O czym trzeba pamiętać?

  • Stanowcze „nie!” dla myjni automatycznych. Szczotki rysują lakier samochodu, co na czarnej powłoce będzie szczególnie widoczne i szpecące. Czarny lakier wymaga delikatności.
  • Odpowiedni dobór kosmetyków do mycia samochodu ma ogromne znaczenie – trzeba postawić na delikatne piany i szampony o neutralnym pH i nie dopuszczać do ich wyschnięcia na karoserii.
  • Wszystkich zabrudzeń typu odchody ptaków należy pozbyć się jak najszybciej, ich żrące właściwości z łatwością uszkodzą czarny lakier.
  • Warto chronić czarny lakier przed dużym nasłonecznieniem, aby nie doprowadzić do szybkiego blaknięcia jego koloru.
  • Rzadko kiedy, zwłaszcza jeśli lakier nie jest zabezpieczony, wystarczy kilkuminutowa wizyta na myjni, myciu samochodu trzeba poświęcić bardzo dużo czasu.

Dwuetapowe mycie czarnego samochodu

W pierwszym kroku czarny samochód należy poddać myciu wstępnemu. Konieczne jest wykorzystanie delikatnej piany aktywnej, która zwiąże luźne zabrudzenia, aby spłynęły razem z wodą.

Kolejny etap, czyli mycie zasadnicze, należy przeprowadzić metodą na „dwa wiadra”. Podczas gdy z pomocą piany aktywnej i wody pozbędziemy się wyłącznie luźnych zanieczyszczeń, szampon i miękka rękawica dotrą głębiej.

Zasada jest prosta – do jednego z wiader z wodą dodajemy szampon. Po oczyszczeniu jednego elementu płuczemy rękawicę i powtarzamy czynność. Na koniec cały pojazd spłukujemy obficie wodą pod ciśnieniem.

Osuszanie czarnego lakieru jest konieczne

Każdy samochód po myciu warto osuszyć, ale w przypadku czarnego lakieru jest to konieczność. Pozostawiony sam sobie do wyschnięcia lakier stanie się matowy, pojawią się na nim smugi i tzw. water spoty.

Lakier samochodu należy osuszyć z pomocą dużego, miękkiego i chłonnego ręcznika z mikrofibry – godnym polecenia produktem jest np. Waxpro  Fluffy lub ADBL Puffy. Należy go delikatnie rozłożyć na karoserii i powolnym, jednostajnym ruchem ściągać w dół. Przecieranie lakieru ręcznikiem odpada – może narobić więcej szkód niż pożytku.

Dogłębne oczyszczenie, czyli dekontaminacja czarnego lakieru

Czarny lakier samochodu nadal nie będzie w pełni czysty, a jego właściciel – usatysfakcjonowany. Podczas mycia nie da się usunąć substancji, które wbijają się głęboko w pory lakieru. To m.in. zanieczyszczenia metaliczne, lotna rdza, resztki asfaltu, smoły, żywicy drzew.

Z zabrudzeniami pochodzenia metalicznego poradzą sobie preparaty typu ADBL Vampire Liquid, deironizery marek Shiny Garage czy Soft99, a z resztami smoły i asfaltu środki typu Tar & Glue Remover.

Następnie warto jeszcze wykorzystać oczyszczającą moc glinki, która wyciągnie pozostałości zabrudzeń i doprowadzi lakier do perfekcyjnej czystości, jednocześnie go wygładzając.

Jak odświeżyć czarny lakier na samochodzie?

Czarny lakier na samochodzie będzie też wymagał okresowej renowacji. Nawet przy odpowiednio częstej i dokładnej pielęgnacji ciężko jest uchronić powłokę przed niewielkimi rysami czy odpryskami, które na czarnym kolorze będą mocno widoczne. Natomiast sam sposób regeneracji lakieru trzeba uzależnić od stopnia zniszczenia powłoki.

  • W przypadku samochodów starszych, bardziej zniszczonych, piękny wygląd karoserii przywróci wyłącznie wieloetapowa korekta lakieru, do której najczęściej potrzebna jest pomoc specjalistów.
  • Mniejsze ryski, zadrapania czy hologramy można zniwelować za pomocą maszyny polerskiej i zestawu odpowiednich past Menzerna oraz padów.
  • Jako doraźną pomoc można uznać wszelkiego rodzaju woski. Głębię koloru, blask i efekt „prawie nowości” pomogą osiągnąć też preparaty typu quick detailer.

W przypadkach „beznadziejnych”, gdy uszkodzenia są głębokie aż po blachę, jedynym sensownym rozwiązaniem jest ponowne polakierowanie całego elementu.

Jakie wybrać zabezpieczenie do czarnego lakieru?

Po zabiegach pielęgnacyjnych i renowacyjnych trzeba koniecznie zadbać o odpowiednie zabezpieczenie samochodu w czarnym kolorze. Dzięki temu będzie mniej podatny na zabrudzenia i niewielkie uszkodzenia. Łatwiej będzie go utrzymać w czystości – po naniesieniu powłoki przez dłuższy czas będzie można ograniczyć zabiegi pielęgnacyjne jedynie do szybkiej wizyty na myjni. Jakie są możliwości?

  • Oklejenie samochodu bezbarwną (lub czarną) folią ochronną – to kosztowna inwestycja, którą jednak zdecydowanie warto poczynić, zwłaszcza w przypadku nowego samochodu.
  • Nałożenie powłoki ceramicznej – tego typu powłoka ochroni lakier przed promieniowaniem UV, szkodliwym działaniem wilgoci i wnikaniem w pory zabrudzeń. Ułatwi codzienną pielęgnację, a przy tym powlecze karoserię warstwą hydrofobową. Zabiegi pielęgnacyjne będzie można ograniczyć do niezbędnego minimum.
  • Woskowanie samochodu, ewentualnie nałożenie politury – mniej skuteczne niż powłoka ceramiczna, jednak na pewno zmniejszą przyleganie zanieczyszczeń i ochronią przed wilgocią. A jaki wosk do czarnego lakieru się sprawdzi? Warto zerknąć na propozycje dedykowane ciemnym powłokom, np. z dodatkowym efektem koloryzującym. Nie jest to jednak konieczne – należy przede wszystkim wybrać preparat sprawdzony, dobrej marki, np. Soft99 Fusso Coat w nowej formule, dodatkowo wygodny w aplikacji.

FAQ:

1. Jak dbać o czarny lakier samochodowy?

Podstawą jest częsta i poprawna pielęgnacja – detailingowe mycie samochodu, właściwe osuszanie, dekontaminacja lakieru. Okresowo należy odświeżyć lakier, a jeśli jest bardzo zniszczony, zainwestować w jego korektę. Konieczne jest też odpowiednie zabezpieczenie lakieru (wosk, ceramika, folia).

2. Jak odświeżyć czarny lakier na samochodzie?

Wszystko zależy od kondycji lakieru. Z dużymi zarysowaniami i ubytkami poradzi sobie jedynie wieloetapowa korekta lub ponowne polakierowanie. Z mniejszymi – powierzchowna polerka, ewentualnie doraźne rozwiązania w postaci kredek czy wosków koloryzujących.

3. Jaki wosk do czarnego lakieru warto kupić?

Na pewno warto rozważyć zakup wosku przeznaczonego do ciemnych lakierów. Niemniej najważniejsze jest to, aby wosk był sprawdzony i dobrej jakości jak np. Soft99 Fusso Coat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *