Auto Detailing

Jak wyczyścić dywaniki samochodowe?

Dywanik samochodowy - czyszczenie

Z pewnością auto detailing kojarzy Ci się ze zdjęciami błyszczących samochodów, które wyglądały, jakby przed chwilą wyjechały z salonu. Pamiętaj, że wypielęgnowana karoseria to nie wszystko – warto zadbać również o wnętrze auta i jego najmniej doceniane elementy. Pranie dywaników samochodowych nie musi być uciążliwe – sprawdź, jak zrobić to bezboleśnie!

Detailing we wnętrzu samochodu

Standardowa troska o dywaniki samochodowe to przeważnie płukanie wodą (pod ciśnieniem lub nie) i odkurzanie w miarę potrzeby. Jeśli jednak nie zadowala Cię standardowy efekt, przekonaj się, jak pranie dywaników samochodowych przeprowadzają profesjonaliści. Proces wymaga nieco więcej pracy, a także specjalistycznych środków chemicznych, ale dzięki niemu nawet stare dywaniki zyskują elegancki wygląd. Regularna pielęgnacja sprawia również, że brud nie osadza się zbyt głęboko w powierzchni, zatem jest znacznie łatwiejszy do usunięcia.

Pamiętaj również, że nawet najbardziej wypielęgnowany samochód z zakurzonym wnętrzem nie będzie prezentował się atrakcyjnie. Zwłaszcza jeśli to Ty jesteś kierowcą – zza kółka bowiem nie widać błyszczącej karoserii, tylko właśnie zanieczyszczone dywaniki. Zastanawiasz się, jak wyczyścić dywaniki samochodowe? Sprawdź nasze praktyczne wskazówki dotyczące auto detailingu.

Pranie dywaników samochodowych z gumy

Gumowe dywaniki samochodowe są bardzo popularne, szczególnie zimą – wysokie brzegi z tworzywa zapobiegają rozbryzgiwaniu błota lub śniegu. Ponadto stwarzają barierę pomiędzy zanieczyszczeniami z zewnąctrz a wykładziną. Posiadają specjalne perforacje, które utrzymują dodatkowo brudną wodę, jednak z drugiej strony nierówności stanowią problem podczas mycia. Poniżej przedstawiamy skuteczny sposób na ich czyszczenie.

  1. Najpierw otrzep gumowe dywaniki samochodowe i za pomocą szczotki usuń suche zanieczyszczenia.
  2. Następnie zastosuj silny strumień wody – wykorzystaj myjkę ciśnieniową na myjni bezdotykowej lub specjalną końcówkę do węża. W ten sposób pozbędziesz się większości brudu.
  3. Najbardziej oporne plamy potraktuj szczotką z detergentem. Szczotkuj kolistymi ruchami (ręcznie lub np. wiertarką) zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a następnie odwrotnie. Dzięki temu dotrzesz do zagłębień pomiędzy perforacjami.
  4. Spłucz środek do czyszczenia i wysusz gumowy dywanik samochodowy.
  5. Na koniec na gumę możesz położyć dodatkowy preparat konserwacyjny za pomocą ściereczki z mikrofibry. W zależności od rodzaju produktu uzyskasz matowe lub błyszczące wykończenie, trzeba jednak dobrze wetrzeć go w gumę, aby buty nie ślizgały się na powierzchni.

Czym czyścić gumowe chodniczki samochodowe?

Do prania dywaników samochodowych z gumy niektórzy stosują detergenty takie jak mydło w płynie lub płyn do mycia naczyń. Warto jednak postawić na profesjonalne produkty ze sklepu Zadbana Bryka. Środki do czyszczenia opon i gumy wystarczy spryskać na zanieczyszczone miejsca, a następnie odczekać kilka minut. Podczas tego procesu dywaniki nie powinny leżeć w słońcu. Składniki wnikają w brud i odseparowują go od powierzchni bez konieczności szorowania. Po opłukaniu taka wycieraczka jest odtłuszczona, a więc nie powoduje ślizgania butów kierowcy.

Problemem, z jakim zmagają się użytkownicy gumowych dywaników samochodowych, jest utrata jednolitego wyglądu – nawet regularne czyszczenie nie wystarcza, aby wycieraczki wciąż wyglądały jak nowe. Wówczas warto postawić na specjalne środki konserwujące gumę. Wiele z nich znajdziesz na rynku w postaci aerozoli – równomiernie rozprowadź środek na chodniczku i pozostaw do wyschnięcia. Lekka formuła zakonsweruje wycieraczkę oraz zapobiegnie blaknięciu gumy.

Jak wyczyścić welurowe dywaniki samochodowe?

Welurowe dywaniki samochodowe, mimo że zazwyczaj prezentują się lepiej niż te gumowe, są trudniejsze do wyczyszczenia. Wystające włókna sprawiają bowiem, że trudno wydostać spomiędzy nich piasek lub okruchy. Z tego względu brudne dywaniki samochodowe welurowe mogą wydzielać przykry zapach. To sygnał o rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów – aby nie narażać organizmu Twojego i Twoich pasażerów, jak najszybciej przeprowadź dogłębne pranie.

  1. Czyszczenie dywaników welurowych rozpocznij od ich dokładnego wytrzepania. Dzięki temu usuniesz zanieczyszczenia nagromadzone na powierzchni.
  2. Przeprowadź dokładne odkurzanie na myjni lub odkurzaczem domowym. Warto przy tym zastosować specjalną końcówkę ze szczotką albo wyszczotkować dywanik i znowu odkurzyć.
  3. Na dywanikach welurowych oprócz cząsteczek stałych zbiera się również wilgoć z błota lub rozlanych napojów. Usuniesz je specjalistycznymi produktami.
  4. Na koniec wystarczy wypłukać detergenty.

Środki do prania dywaników samochodowych welurowych

Na rynku dostępne są różne produkty do czyszczenia dywaników welurowych. Wyszukaj środek, który usuwa piasek, a także drobnoustroje i dodatkowo – nieprzyjemny zapach. Zwróć jednak uwagę, aby był niskopienny (wytwarzał niewiele piany). Wysokopienne detergenty trudno jest wypłukać z weluru, zatem pod wpływem wilgoci środki chemiczne mogą być aktywowane oraz uszkodzić obuwie lub inne części auta. Zajrzyj do sklepu Zadbana Bryka – z pewnością znajdziesz u nas odpowiednie produkty.w

Najczęściej rolę takich środków do prania dywaników samochodowych welurowych grają uniwersalne produkty do tapicerki. To świetne rozwiązanie – jednym detergentem oczyścisz dywaniki, wykładziny, a nawet podsufitkę. Oprócz widocznych zanieczyszczeń pozbędziesz się alergenów oraz przykrych zapachów, jak dym papierosowy lub smar. Preparaty tego rodzaju są zazwyczaj skoncentrowane, zatem gwarantują szybkie działanie, trzeba jednak je stosować jako roztwór z wodą. Dozowanie znajdziesz na etykietach producentów.

Suszenie dywaników samochodowych

Po dokładnym praniu dywaników samochodowych nadszedł czas na ich wysuszenie. Możesz zostawić je, aby wilgoć wyparowała samoczynnie, jednak warto zawiesić chodniczki w pozycji pionowej. Jeśli zależy Ci na czasie, gumowe wycieraczki wytrzyj ściereczką z mikrofibry. Mycie dywaników samochodowych dobiegło końca – mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika cieszysz się czystym, wypielęgnowanym wnętrzem auta.

FAQ

1. Jak wyczyścić gumowe dywaniki samochodowe?

Po otrzepaniu kurzu trzeba zastosować wodę pod ciśnieniem i płyn do mycia. Szczotkowanie znacznie przyspieszy proces. Na koniec wystarczy dokładnie spłukać produkt i pozostawić chodniczek do wyschnięcia. Aby zakonserwować gumę, można wykorzystać specjalny środek – należy dobrze wetrzeć go w wycieraczkę, żeby buty kierowcy się nie ślizgały.

2. Jak wyczyścić dywaniki samochodowe welurowe?

Ich czyszczenie rozpocznij od wytrzepania i odkurzenia, a następnie zastosuj specjalistyczny środek, który usunie plamy, głębiej osadzony piasek oraz drobnoustroje oraz nieprzyjemny zapach. Po dokładnym wypłukaniu osusz chodniczek.

3. Jak suszyć dywaniki samochodowe?

Po praniu dywaników samochodowych każdy z nich trzeba dokładnie wysuszyć, najlepiej w pozycji pionowej. Chodniczki gumowe możesz osuszyć ściereczką z mikrofibry lub pozwolić im wyschnąć samoczynnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *