Narzędzia i Akcesoria

Jak prawidłowo nałożyć niewidzialną wycieraczkę?

Niewidzialna wycieraczka jak nałożyć

Sukcesywne zwiększanie komfortu użytkowania samochodu potrafi przynieść satysfakcjonujące rezultaty i to bez nakładu dużej ilości energii jego właściciela. Jednym ze sposobów zwiększania wygody jazdy jest montaż niewidzialnych wycieraczek na szybie czołowej samochodu. Oczywiście ich obecność nie zniweluje konieczności użycia ich standardowej wersji podczas deszczu, jednak ich zastosowanie jest jak najbardziej zasadne. Opowiemy o tym w niniejszym artykule!

Niewidzialna wycieraczka a bezpieczeństwo na drodze

Dobra widoczność bez wątpienia należy do czynników priorytetowych w zakresie zapewnienia sobie i innym odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na drodze. Optymalne widzenie podczas jazdy może zapewnić między innymi wysoki poziom czystości szyby przedniej, jej jakość, typ, a także ograniczenie widzenia intensywnych bodźców świetlnych. Niebagatelne znaczenie ma także właściwa ochrona szyby przed warunkami atmosferycznymi. Najbardziej rozpoznawalnym narzędziem w tym zakresie są wycieraczki mechaniczne. Na popularności coraz bardziej zyskują jednak coraz bardziej preparaty hydrofobowe.

Działanie preparatów hydrofobowych

Niewidzialne wycieraczki wygładzają powierzchnię szyby samochodu, sprawiając, że krople deszczu samoczynnie po niej spływają. Dzieje się tak poprzez wypełnienie mikro ubytków i zarysowań szyby i zmniejszenie jej siły tarcia. Podobna zależność występuje w przypadku patelni teflonowych, w których dodatkowa powłoka zmniejsza przywieranie zabrudzeń i tłuszczu. Niewidzialna wycieraczka spowalnia więc także przywieranie zabrudzeń do szyby czołowej samochodu, a także śniegu i lodu podczas zimy. Co więcej, nie ulega wątpliwości, że preparaty hydrofobowe zwiększają ogólne walory wizualne samochodu, poprzez efekt nabłyszczenia szyby czołowej, a także utrzymanie jej na wyższym poziomie czystości. Obecność niewidzialnych wycieraczek zwiększa także efektywność działania wycieraczek tradycyjnych. Wytrzymałość niewidzialnej wycieraczki na powierzchni czołowej szyby samochodu jest zależna od:

  • ogólnego poziomu eksploatacji samochodu, 
  • warunki atmosferyczne i częstotliwość, z jaką maska samochodu jest na nie wystawiana,
  • rodzaj towarzyszących środków chemicznych wykorzystywanych w celach pielęgnacyjnych.

Jak poprawnie nałożyć niewidzialną wycieraczkę na szybę samochodu?

Krok 1. Oczyszczenie powierzchni szyby czołowej – tak jak każdy inny zabieg, nakładanie wycieraczki hydrofobowej warto rozpocząć od odpowiedniego przygotowania powierzchni szyby. W tym zakresie powinno się zawierać przede wszystkim dokładne jej oczyszczenie. Precyzja w tej kwestii jest często bagatelizowana przez właścicieli samochodów, jednak nawet niewielkie zabrudzenia mogą negatywnie wpłynąć na jakość i trwałość nakładanej wycieraczki.

Krok 2. Przygotowanie odpowiednich preparatów i akcesoriów – na etapie przygotowania zaleca się użycie konkretnych preparatów, które skutecznie odtłuszczą i oczyszczą szyby samochodu. Może należeć do nich płyn do szyb lub pasta polerska do szkła. Warto wiedzieć, że wiele sklepów motoryzacyjnych dysponuje także antystatycznymi płynami do szyb, których zastosowanie usuwa zabrudzenia, które nie znikają podczas standardowego mycia. Poprzez przygotowanie rozumie się także przyszykowanie akcesoriów niezbędnych do wykonania poprawnego nałożenia niewidzialnej wycieraczki na szybę. W tym przypadku należy do nich tak zwany aplikator, jak i sam preparat hydrofobowy.

Soft99 Glass Compund Roll on 

W powyżej opisanym zadaniu doskonale poradzi sobie nasz Soft99 Glass Compund Roll On, przeznaczony do usuwania najtrudniejszych zabrudzeń ze szklanych powierzchni. Co więcej, jego forma poręcznej polerki wspomoże komfortowe użytkowanie i usprawni cały proces przygotowania szyby do nakładania niewidzialnej wycieraczki.

Soft 99 Glass Compound Z 

Ten alternatywny środek z kolei doskonale poradzi sobie z tłustymi zabrudzeniami, których obecność jest niedopuszczalna przed nałożeniem niewidzialnych wycieraczek firmy Glaco. Użycie Soft 99 Glass Compound Z zaleca się przede wszystkim w przypadku nowych wycieraczek.

Krok 3. Nałożenie preparatu na powierzchnię szyby – docelowy etap nakładania niewidzialnej wycieraczki na szybę czołową samochodu. Preparat hydrofobowy nakłada się na powierzchnię szyby samochodu, rozprowadzając go po całej specjalnym aplikatorem. Istnieją różne rodzaje aplikatorów. Może być nim specjalny kawałek materiału dołączony do preparatu hydrofobowego lub niewielka szmatka z mikrofibry. Aplikator umożliwia dokładne i równomierne rozprowadzenie preparatu po powierzchni szyby czołowej. Równomierne rozprowadzenie preparatu umożliwi jego etapowe nakładanie, po ¼ jej części. Co więcej, na szybie powinny się znaleźć trzy warstwy preparatu, chyba że producent zaleca inaczej. W przypadku wszelkich wątpliwości w tym zakresie warto skontaktować się ze sprzedawcą.

Krok 4. Dobrą strategią nakładania niewidzialnej wycieraczki na szyby jest rozpoczęcie przeprowadzenia procesu od szyby czołowej. Kiedy zostanie już ona pokryta niewidzialną wycieraczką, można i należy przejść do szyb bocznych, co umożliwi dogłębne wyschnięcie szyby pokrytej preparatem i ergonomiczne wykorzystanie czasu. Położenie następnej warstwy preparatu warunkuje właściwe wyschnięcie poprzedniej warstwy.

Zasady nakładania niewidzialnej wycieraczki w pigułce

  • Przed położeniem preparatu hydrofobowego niezbędne jest dokładne oczyszczenie szyby.
  • Przyjmuje się, że optymalne nałożenie niewidzialnej wycieraczki polega na podzieleniu szyby czołowej na 4 części. Powinny być one pokrywane wycieraczką jedna po drugiej.
  • Po nałożeniu preparatu i odczekaniu około 10 minut należy dotrzeć ściereczką z mikrofibry zeschnięte już resztki płynu.Proces nakładania niewidzialnej wycieraczki nie powinien przebiegać w pełnym nasłonecznieniu.

Ceny niewidzialnych wycieraczek 

Możliwość samodzielnego nałożenia niewidzialnej wycieraczki na przednią szybę samochodu na bezpośredni wpływ na relatywnie niski koszt tego zabiegu. Co więcej, sam preparat równie nie należy do chemii warsztatowej z wyższej półki cenowej. Średni koszt preparatu hydrofobowego o wystarczającym poziomie krycia wynosi 50 zł za 200 ml. Całościowy przedział cenowy zawiera się natomiast w granicach 15-100 zł. Na rynku obecne są także nieco droższe wersje preparatów hydrofobowych. Zapewniają one niekiedy wyższy połysk szyby oraz trwałość utrzymującą się przez dłuższy czas.

SOFT99 Ultra Glaco niewidzialna wycieraczka 12 miesięcy!

Na szczególną uwagę w dziedzinie niewidzialnych wycieraczek samochodowych zasługuje obecny w asortymencie sklepu Zadbanabryka.pl SOFT99 Ultra Glaco. Rodzaj preparatu wyróżnia się bowiem wysoką trwałością, która utrzymuje się nawet przez 12 miesięcy. Efekt odpychania wody pozostaje niezmienny bez względu na rodzaj warunków atmosferycznych i ich wpływu na strukturę powłoki. Co więcej, SOFT99 skutecznie zapobiega zamarzaniu szyby, co niewątpliwie oszczędza czas podczas zimowych poranków. Jeśli zależy Ci na szybkim i trwałym efekcie niewidzialnej wycieraczki to przy użyciu SOFT99 Ultra Glaco rozczarowanie nie jest możliwe.

FAQ

1. Jaka jest optymalna temperatura szyby dla nakładania preparatu hydrofobowego na jej powierzchnię?

Większość preparatów hydrofobowych powinna być nakładana na szybę w granicach od 5 do 30 stopni Celsjusza. Granice te dla poszczególnych marek produktów mogą się nieco różnić. W warunkach niskiej temperatury należy włączyć ogrzewanie wewnętrzne samochodu. 

  1. Ile kosztuje niewidzialna wycieraczka?

Średnia cena niewidzialnych wycieraczek oscyluje w granicach 50-100 zł. 

  1. Jak długo niewidzialna wycieraczka utrzymuje się na powierzchni szyby samochodu?

Niewidzialna wycieraczka obecna jest na szybie czołowej przez kilka miesięcy. Należy mieć jednak na uwadze, że jej właściwości hydrofobowe słabną z upływem tego czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *