Zmatowiałe, pożółkłe, porysowane reflektory samochodu nie tylko wyglądają źle i „postarzają” samochód, ale także skutecznie utrudniają jazdę. Przez zmatowiałą powierzchnię przebija się mniejsza ilość światła, które w dodatku nie rozprasza się prawidłowo – kierowca może mieć wrażenie, że lampy świecą gorzej, niewystarczająco dobrze oświetlają drogę po zmroku. To powoduje dyskomfort, ale stwarza też poważne niebezpieczeństwo w ruchu drogowym. Co robić – kupić nowe? Spróbuj najpierw porządnie je wypolerować! W tym poradniku przeprowadzimy Cię przez cały proces!
Dlaczego akurat polerowanie lamp, a nie tylko oczyszczenie?
Większość obecnie poruszających się po polskich drogach samochodów wyposażonych jest już w reflektory plastikowe, a nie szklane. Ich powierzchnię fabrycznie pokrywa się pewnego rodzaju filmem – i to ta warstwa (a nie powierzchnia samego plastiku) zaczyna z czasem żółknąć i ulega zmatowieniu. Aby pozbyć się tego defektu, trzeba ją po prostu usunąć. Nie jest to skomplikowane, bo już nawet polerowanie lamp ręcznie znacznie poprawi ich stan, a w konsekwencji poprawi widoczność na drodze. Samo nawet najdokładniejsze oczyszczenie nie wystarczy!
Polerowanie lamp samochodowych a lista zakupów
Zanim przystąpisz do pracy, musisz zaopatrzyć się w niezbędne produkty – materiały ścierne, preparaty i akcesoria. Na liście zakupów powinny się znaleźć:
- odtłuszczacz do lakieru (np. alkohol izopropylowy lub zmywacz silikonowy),
- taśma ochronna,
- papier ścierny (gradacja od P800 do P2500),
- pasta polerska do reflektorów,
- gąbka polerska,
- wosk syntetyczny / inny preparat zabezpieczający do lamp,
- mikrofibra.
Przygotowanie lamp samochodowych do polerowania
W pierwszym kroku najlepiej jest po prostu dobrze umyć cały samochód, choć możesz też zaoszczędzić sobie tej pracy i tylko dobrze oczyścić same reflektory. Następnie musisz je dokładnie odtłuścić, używając w tym celu czystego alkoholu izopropylowego lub zmywacza silikonowego.
Nie trzeba zdejmować reflektorów – całą pracę możesz przeprowadzić bezpośrednio na samochodzie. Pamiętaj jednak o tym, aby dobrze zabezpieczyć sąsiadujące z lampami elementy samochodu – maskę, błotnik, zderzak. Oklej reflektory taśmą ochronną. Będziesz mógł spokojnie pracować z papierem ściernym bez obawy o zarysowanie innych powierzchni.
Polerowanie lamp ręcznie z papierem ściernym
Przed przystąpieniem do polerowania właściwego (z użyciem pasty polerskiej), zewnętrzną zmatowiałą warstwę usuniesz z lamp poprzez polerowanie ręczne. Jaki papier ścierny sobie z tym poradzi? Musisz użyć materiałów o różnej gradacji!
Zacznij od papieru o gradacji P800 (ewentualnie P600). Ten szybko rozprawi się z pożółkłą i matową powierzchnią i usunie głębsze zarysowania. Każdy gruboziarnisty papier ścierny sam także zostawia na powierzchni drobne wgłębienia, nierówności. Dlatego powinieneś kolejno użyć papieru o gradacji P1000, później P1200 i tak aż do bardzo drobnego papieru o gradacji P2500. Najdrobniejsza ziarnistość papieru ściernego pozostawia powierzchnię idealnie wygładzoną.
Praca z papierem ściernym na lampach samochodowych
Oczywiście polerowanie papierem ściernym możesz przeprowadzić w pełni ręcznie – powierzchnia reflektorów jest stosunkowo mała, więc nie jest to pracochłonne, choć zajmuje trochę czasu. Warto jednak użyć w tym celu wygodnej podkładki, koniecznie elastycznej. Standardowy drewniany klocek, na który nakłada się papier ścierny, w tym wypadku może się nie sprawdzić, bo powierzchnia reflektorów jest zaokrąglona.
Przede wszystkim pamiętaj o jednej istotnej kwestii. Ruchy ręki prowadź pionowo i poziomo, naprzemiennie. Nie wykonuj ruchów kolistych!
Polerowanie lamp samochodowych z maszyną polerską
Do polerowania lamp samochodowych możesz użyć maszyny polerskiej, by skrócić czas potrzebny na starcie zewnętrznej warstwy lamp. Przy tak niewielkich elementach, jakimi są reflektory, musisz jednak szczególnie uważać na to, by nie uszkodzić powierzchni wokół nich. W tym wypadku warto zabezpieczyć je lepiej niż tylko poprzez oklejenie taśmą.
Niemniej niezależnie od sposobu polerowania papierem ściernym na pewno zauważysz, kiedy powinieneś skończyć. Jeśli na danym obszarze lampa zrobi się znacznie jaśniejsza, będzie intensywnie zmatowiona, możesz przejść do ścierania kolejnego obszaru.
Etap właściwy polerowania lamp samochodowych, czyli pasta polerska
Lampy Twojego samochodu są już porządnie zeszlifowane, dobrze zmatowione. Teraz pora na właściwy etap polerowania, dzięki któremu dokładnie wygładzisz reflektory, sprawisz, że będą idealnie przejrzyste i… błyszczące!
W tym celu przygotuj gąbkę i pastę polerską. Najpierw dobrze odtłuść powierzchnię. Nałóż niewielką ilość preparatu na gąbkę i dokładnie wypoleruj reflektory – ręcznie lub z pomocą polerki elektrycznej, aż do uzyskania wysokiego połysku. Jeśli korzystasz z maszyny, ustaw na początek jej obroty na poziomie 600, a następnie zwiększ do 1200. Pamiętaj, by nie polerować lampy zbyt długo w jednym miejscu.
Resztek pasty pozbądź się za pomocą czystej i suchej mikrofibry, pamiętając o wszelkich zakamarkach, w których mogła się nagromadzić. Warto w tym celu użyć jeszcze odtłuszczacza, choć może nie być to konieczne.
Zabezpieczenie lamp po polerowaniu
Pierwszy wynik swojej pracy zobaczysz gołym okiem! Lampy będą czyste, przejrzyste i błyszczące. Oczywiście finalny efekt zaobserwujesz, dopiero gdy wsiądziesz do samochodu po zmroku i włączysz światła. Aby jednak utrzymał się on odpowiednio długo, powinieneś zabezpieczyć reflektory za pomocą specjalnego wosku syntetycznego do lamp (ewentualnie produktu uniwersalnego, czyli także do lakieru) lub innego preparatu ochronnego przeznaczonego do reflektorów samochodowych.
Oczywiście po jakimś czasie – po upływie roku czy dwóch – trzeba będzie powtórzyć cały zabieg. W końcu lampy są elementami mocno eksploatowanymi, a żadne zabezpieczenie nie chroni na stałe.
Pasta polerska do lamp samochodowych
Poliwęglan, z którego obecnie produkowane są reflektory samochodowe, jest stosunkowo delikatnym tworzywem. Najlepiej wybrać więc produkty specjalnie do tego celu stworzone, np. pastę Lamp Doctor od K2. Marka ta stworzyła całą linię kosmetyków i preparatów do reflektorów (Lamp Doctor). Oprócz wspomnianej pasty możesz też od razu zaopatrzyć się w powłokę zabezpieczającą do lamp z tej serii.
Alternatywną linią produktów do pielęgnacji reflektorów samochodowych jest Vapron (również od K2). Produkty te regenerują zniszczone lampy, odbudowując ich wierzchnią poliwęglanową warstwę. Nazywany popularnie „czajniczkiem do reflektorów” zestaw zawiera preparat, który podgrzewa się w specjalnym pojemniku, a na powierzchnię lamp nanosi się jedynie jego opary.
FAQ:
Lampy samochodowe – czy to przednie, czy tylne – możesz polerować dokładnie tak samo. Musisz oczyścić powierzchnię i wypolerować ją najpierw papierem ściernym, a następnie pastą polerską i gąbką. Po skończonym polerowaniu reflektory warto zabezpieczyć woskiem. Zniszczone lampy tylne nie stwarzają jednak aż tak dużego zagrożenia, jak przednie. Jeśli nie są w bardzo złym stanie, etap z papierem ściernym możesz pominąć.
Musisz zaopatrzyć się w papiery o różnej gradacji – od P800 do P2500. Papiery gruboziarniste skutecznie usuwają defekty reflektorów, jednak pozostawiają drobne rysy. Zastosowanie papierów o wysokiej gradacji w końcowej fazie pracy pozwoli idealnie wygładzić powierzchnię klosza.
Powinieneś je dobrze oczyścić i dokładnie odtłuścić (zmywaczem lub czystym alkoholem izopropylowym). Następnie należy okleić lampy taśmą, by zabezpieczyć błotnik, zderzak i maskę przed zarysowaniem papierem ściernym.