Auto Detailing

Mycie samochodu zimą – o czym trzeba pamiętać?

Jak myć samochód zimą

Zima to trudny czas i dla kierowców, i dla ich pojazdów! Warunki atmosferyczne nie sprzyjają zabiegom pielęgnacyjnym dla samochodu, a ten z każdym dniem staje się coraz bardziej zaniedbany! Wilgoć, niska temperatura i zalegające na ulicach sól i piasek to czynniki niekorzystne dla karoserii samochodu, które mogą powodować lub przyspieszać korodowanie. Co więc robić – czy w ogóle myć samochodów w zimie? A jeśli tak, to w jaki sposób?  

Czy mycie samochodu zimą ma sens?

To pytanie zadaje sobie każdy, komu przemknie po głowie myśl o umyciu samochodu zimową porą. Po co myć auto, które prawdopodobnie jeszcze tego samego dnia zdąży wrócić do poprzedniego stanu? To demotywujące! Z drugiej strony im grubsza warstwa brudu, tym ciężej będzie skutecznie domyć samochód w pierwszych dniach wiosny. Regularne mycie pozwala utrzymać pojazd we względnej czystości – luźne zanieczyszczenia spływają wraz z wodą, nie wnikają w lakier. 

Poza tym czysty samochód to bezpieczniejszy samochód. Przejrzyste szyby i lusterka, czyste klosze lamp, które nie przyćmiewają światła, czytelna rejestracja – to wszystko jest ważne i bezpośrednio wpływa na poziom bezpieczeństwa i komfortu podróżujących. Zwłaszcza zimą, gdy warunki na drogach same w sobie stwarzają zagrożenie.

Czy zimowe warunki drogowe szkodzą lakierowi?

Oczywiście! Lakier wystawiony na działanie skrajnych i zmiennych temperatur (co w ciągu ostatnich lat w zimie nie należy do rzadkości) szybciej matowieje. Co więcej, sól drogowa, piasek czy żwir, którymi zimą posypuje się nawierzchnie, prowadzą do mikroskopijnych ubytków. A te, choć niewidoczne gołym okiem, szybko zmienić się mogą w ogniska rdzy. Już istniejąca na lakierze rdza pod pokrywą śniegu, błota i innych zanieczyszczeń zacznie się rozszerzać. Może się okazać, że na wiosnę nie pozostanie nic innego, jak poddać karoserię skomplikowanym pracom lakierniczym.

Chciałoby się powiedzieć, że zimą wręcz warto zwiększyć częstotliwość mycia samochodu! Gdy temperatura jest dodatnia, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie. A co zrobić w mroźne dni? Logika podpowiada, że ujemna temperatura i woda to nie najlepsze połączenie!

Czy można myć samochód na mrozie?

Opinie są podzielone! Niektórzy uważają, że już nawet kilkustopniowy mróz dyskwalifikuje samochód do mycia. Inni twierdzą, że kilka kresek poniżej zera nie przeszkadza w dbaniu o samochód pod warunkiem, że pamięta się o kilku zasadach.

Gdzie umyć samochód przy ujemnej temperaturze?!

Ręczne mycie samochodu na przykład przed garażem na mrozie nie ma sensu. Woda szybko zamarza, a warunki pogodowe nie sprzyjają pracom na zewnątrz. O wiadrach z wodą lepiej zapomnieć. Moczenie rąk w wodzie na mrozie może się źle skończyć i powodować różne problemy zdrowotne. A myjnia samoobsługowa? Te zazwyczaj już przy temperaturze -10°C zostają wyłączone z użycia. Nadal działają myjnie automatyczne, jednak te nie są najlepszym rozwiązaniem dla lakieru samochodu. Z kolei myjnie ręczne (w zamkniętym pomieszczeniu) skutecznie nadszarpną stan portfela, lecz jest to bezpieczna opcja.

Co z zamarzaniem wody na samochodzie?

Druga kwestia to zamarzanie wody. Już przy kilkustopniowym mrozie woda zacznie zamarzać na samochodzie w błyskawicznym tempie. O ile dla karoserii pojazdu nie jest to szczególnie niebezpieczne, to z pewnością ucierpią na tym zamki i uszczelki. Woda, która zamarznie wewnątrz zamka drzwi, może uniemożliwić otwarcie samochodu. Uszczelki również mogą przymarznąć, ale w dalszej perspektywie mogą też szybciej się niszczyć, w konsekwencji czego trzeba będzie wymienić je na nowe.

Mycie samochodu na mrozie? Tak, ale z zachowaniem środków ostrożności!

Mycie auta w mrozie może nie należy do najprzyjemniejszych, ale z powodzeniem można przeprowadzić taki zabieg pod kilkoma warunkami, oczywiście jeśli nie jest to siarczysty mróz! Po pierwsze warto przemyśleć zaklejenie zamka od strony kierowcy taśmą i nie kierować w jego stronę strumienia wody. Po umyciu auta koniecznie trzeba wytrzeć do sucha wszystkie uszczelki, progi, klapę bagażnika. Uszczelki należy posmarować olejem, silikonem lub specjalnym preparatem, który uniemożliwi ich zamarznięcie

Warto też mieć do dyspozycji preparaty i gadżety, które uratują w podbramkowej sytuacji ­ nie tylko podczas czy po myciu samochodu, ale generalnie w zimie. Preparat zapobiegający parowaniu szyb, pochłaniacz wilgoci, odmrażacze – wszystkie te produkty będą pracować na bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Szczególnie ważny jest odmrażacz do zamków, który dobrze wprowadzić do ich mechanizmów bezzwłocznie po skończonej pracy.

Zatem przed wizytą na myjni w mroźny dzień dobrze zaopatrzyć się w kilka produktów zimowej chemii warsztatowej:

  • silikon (lub inny preparat) do uszczelek i gumy,
  • odmrażacz do szyb,
  • odmrażacz do zamków,
  • skrobaczkę do szyb,
  • mikrofibrę,
  • pochłaniacz wilgoci do wnętrza samochodu.

Jak ułatwić sobie mycie auta zimą?

Mycie samochodu w zimie można uczynić znacznie łatwiejszym, jednak trzeba pomyśleć o tym już jesienią ­­­i pokryć lakier samochodu woskiem lub zainwestować w powłokę ceramiczną. Oba preparaty mają różną skuteczność, jednak działają na podobnej zasadzie i chronią lakier przed wnikaniem zabrudzeń, zabezpieczają przed szkodliwym działaniem piasku i soli. Który preparat wybrać i jak się z nimi obchodzić?

Woskowanie lakieru samochodu

Woskowanie auta przed zimą zabezpieczy powłokę lakieru przed ubytkami, ochroni przed wilgocią i niską temperaturą. Aby to jednak zadziałało, należy najpierw zająć się rysami i odpryskami i przeprowadzić potrzebne prace naprawcze. Auto trzeba dokładnie umyć i osuszyć, najlepiej wydmuchać wodę z wszelkich zakamarków. Wosk powinno się nakładać w ciepłym pomieszczeniu lub na zewnątrz – jeśli pozwala na to pogoda  (w niskich temperaturach równomierne rozprowadzenie wosku będzie utrudnione). Nie można zapomnieć o oklejeniu elementów plastikowych, które ubrudzone woskiem będą trudne do oczyszczenia.

Zabezpieczony woskiem samochód w zimie znacznie łatwiej doprowadzi się do porządku. Zanieczyszczenia nie będą przylegać i wnikać w cząsteczki lakieru, więc wizyty na myjni będzie można ograniczyć i skrócić ich długość do niezbędnego minimum.

Powłoka ceramiczna na auto

Lepiej niż wosk zabezpieczy lakier powłoka ceramiczna, którą poleca się nakładać zwłaszcza na samochody nowe. Stosowane od kilku lat fabrycznie lakiery są nieco bardziej miękkie i narażone na zarysowania – nie zawierają już w swoim składzie ołowiu czy toluenu, które utwardzały powłokę.

Powłoka ceramiczna na auto jest droższym rozwiązaniem niż wosk, jednak ma lepsze właściwości. Trwale zespala się za lakierem i nie da się jej usunąć inaczej niż przez prace mechaniczne. Ceramika świetnie chroni lakier przed zimowymi warunkami, a utrzymuje się na nim znacznie dłużej niż kilka miesięcy. Dodatkowo działa hydrofobowo, a więc odpycha spadające na lakier cząsteczki wody, co podczas zimowego mycia będzie szczególnie korzystne!

SPA dla samochodu po zimie!

Zimowy sezon dla samochodu warto zamknąć porządnym, wieloetapowym, wiosennym SPA! Gdy tylko pozwoli na to pogoda, dobrze pomyśleć o detailingowym umyciu pojazdu (nie zapominając o jego podwoziu!) i przygotować lakier do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych – dekontaminacji, glinkowania i polerowania. Usuną one niewidoczne dla wzroku zanieczyszczenia i przywrócą lakierowi pełnię koloru i blasku!

FAQ:

1. Czy powinno się myć samochód zimą?

Oczywiście i to jeszcze częściej niż podczas innych pór roku! Jeśli temperatura powietrza jest dodatnia, nie trzeba się o nic martwić. Na niewielkim mrozie trzeba przede wszystkim dobrze wysuszyć newralgiczne elementy – progi, drzwi, uszczelki, a zamki spryskać odmrażaczem.

2. Czy można myć samochód na mrozie?

Zdania są podzielone! Jeśli temperatura spada niewiele poniżej zera, można umyć samochód, jednak trzeba pamiętać o dokładnym osuszeniu uszczelek, które mogą przymarzać. Warto też pomyśleć o odmrażaczu do zamków – jeśli woda przedostanie się do mechanizmu, może uniemożliwić otwarcie drzwi.

3. Co wziąć ze sobą na myjnię zimą?

Koniecznie skrobaczkę, mikrofibrę, odmrażacz do szyb i zamków oraz silikon, olej czy inny specjalistyczny preparat do zabezpieczenia uszczelek przed przymarzaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *