Auto Detailing

Czyszczenie kokpitu – czym i w jaki sposób?

Czyszczenie kokpitu w samochodzie

Wsiadasz do samochodu po ciężkim dniu i widzisz kurz czy zmięte paragony za opłaty parkingowe. Wyobraź sobie teraz tę samą sytuację z czystą deską rozdzielczą – emocje opadają, wzrasta pewność siebie i poczucie odprężenia. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zastosować produkty do czyszczenia kokpitu, aby jazda samochodem za każdym razem skutecznie poprawiała Twój humor.

Czym i jak wyczyścić kokpit samochodowy?

Większość kierowców wychodzi z założenia, że do czyszczenia deski rozdzielczej wystarczy im lekko zwilżona szmatka. To błąd! W ten sposób nie tylko nie pozbędziesz się wszystkich zanieczyszczeń, ale również nie zapobiegniesz dalszemu osadzaniu się kurzu. Woda albo domowe detergenty, takie jak płyn do mycia naczyń, mogą pozostawiać na plastikach zacieki, a nawet przyspieszać ich starzenie. Co w takiej sytuacji zastosować? Poniżej przygotowaliśmy kilka opcji, dzięki którym skutecznie i na długo oczyścisz swój kokpit.

Najpierw określ, z czego zrobiony jest kokpit samochodu. Deska rozdzielcza to najczęściej tworzywo sztuczne, może jednak mieć kilka różnych właściwości –  w Zadbanej Bryce znajdziesz środki do elementów kokpitu samochodowego o wysokim połysku, chropowatych, miękkich oraz twardych.

Oprócz chemii warsztatowej wybierz dodatkowo narzędzie, aby szybko pozbyć się brudu. Świetnie w tej roli sprawdzi się klasyczna ściereczka z miękkiej mikrofibry, mały pędzelek a nawet waciki czy patyczki higieniczne. Polerki wykorzystaj do elementów o wysokim połysku, zaś rękawicę – do dużej powierzchni pod przednią szybą.

Kokpit samochodu a szyba przednia

Czy wiesz, że na szybach samochodu od wewnątrz również osadza się kurz, tłuste plamy z palców, a nawet dym papierosowy? Chociaż mycie okien z zewnątrz jest banalnie łatwe, warto od czasu do czasu poświęcić chwilę na dokładne oczyszczenie ich od środka – różnica z pewnością będzie zauważalna przez Twoich pasażerów. Aby porządnie wyczyścić kokpit, trzeba najpierw umyć przednią szybę. Wówczas kurz i inne cząsteczki nie będą opadały na czyste powierzchnie poniżej.

W ofercie mamy kilka cleanerów do szkła, zwróć szczególną uwagę na produkty marek:

  • Chemotion,
  • ADBL,
  • AUTOGLYM.

Przy użyciu stosuj się do zaleceń producenta. Wystarczy spryskać powierzchnię szyby albo zwilżyć mikrofibrę, a następnie przetrzeć płaszczyznę i pozostawić do wyschnięcia. Druga warstwa preparatu utrudni przywieranie zanieczyszczeń do okna, a dodatkowo nabłyszczy szybę.

Jeśli Twojej bryce często „dolegają” zaparowane szyby, po myciu wykorzystaj preparat Anti-Fog Soft99. Rozprowadź go na czystej powierzchni i osusz, a spray utworzy barierę uniemożliwiającą osiadanie pary wodnej w chłodne, wilgotne dni.

APC do czyszczenia kokpitu

Wbrew pozorom auto detailing nie musi wymagać kilkunastu różnych środków do samochodu. Z tego względu do naszego sklepu wprowadziliśmy szereg preparatów typu APC, czyli All Purpose Cleaner. Za ich pomocą szybko usuniesz zanieczyszczenia z tworzyw sztucznych na zewnątrz oraz we wnętrzu samochodu. W odpowiednim rozcieńczeniu pozbędą się zarówno powierzchownego kurzu, jak i bardziej uporczywych plam z chropowatych powierzchni. Dozowany precyzyjnie, uniwersalny preparat do czyszczenia deski rozdzielczej świetnie sprawdza się do twardych oraz miękkich elementów plastikowych.

APC to koncentrat, należy więc rozwodnić go przed użyciem zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Za pomocą mikrofibry lub pędzla nanieś warstwę produktu na zabrudzoną powierzchnię. Odczekaj, aż składniki aktywne rozpuszczą plamę – substancje oddzielają cząsteczki zanieczyszczeń od kokpitu – a następnie usuń je na mokro lub sucho. Niektóre płyny tego rodzaju (np. APC ADBL) posiadają formułę, która zatrzymuje brud w roztworze, ułatwia jego usuwanie i zapobiega rozmazywaniu.

Dedykowane środki do czyszczenia deski rozdzielczej

Elementy plastikowe

Plastiki we wnętrzu samochodu wymagają odpowiedniej troski, zatem do pielęgnacji kokpitu warto przystąpić co miesiąc. Deskę rozdzielczą spryskaj detailerem do wnętrz lub nanieś go za pomocą mikrofibry oraz delikatnie przetrzyj. Aby dobrze rozprawić się z uporczywymi zabrudzeniami i nie pozostawić smug, możesz powtórzyć aplikację. Taka chemia warsztatowa przez długi czas zapobiega przywieraniu brudu, a dodatkowo posiada przyjemny zapach.

Preparaty do gumy i winylu

Środki do kokpitu samochodowego to również płyny do tworzyw sztucznych jak guma czy winyl. Słońce sprawia, że takie powierzchnie tracą swoje walory wizualne, a nawet pękają. Zadbać o nie możesz np. za pomocą Vinyl & Rubber Care AUTOGLYM – nie tylko czyści, ale również zabezpiecza i odnawia deski rozdzielcze.

Jego działanie przypomina nieco czernidło do plastików – spryskaj nim tworzywa, a następnie wypoleruj, aby cieszyć się niesamowitą głębią koloru oraz połyskiem. Dla bezpieczeństwa produktu nie nakładaj na kierownicę, pedały ani maty podłogowe.

Produkty na zabrudzenia ekranów w kokpicie

Nowoczesne auto to nie tylko wyjątkowy design, ale również wygoda i technologia. Nawet starsze modele z łatwością można wyposażyć w urządzenia usprawniające jazdę – Tablety, telefony oraz kamerki również się brudzą, dlatego nie można zapominać o ich odpowiednim czyszczeniu.

Sucha ściereczka to jedna opcja – druga, znacznie lepsza, to specjalny środek do ekranów, jak LCD Display Cleaner K2 z naszego sklepu. Produkt jest w pełni bezpieczny, nie pozostawia smug oraz zabezpiecza ekran przed osadzaniem się kurzu. Wystarczy, że spryskasz płynem mikrofibrę, a następnie wypolerujesz za jej pomocą powierzchnię wyświetlacza, aż będzie sucha i przejrzysta.

Na koniec konserwacja i przyjemny zapach

Po dokładnym czyszczeniu plastików pozostaje Ci jedynie pielęgnacja kokpitu. Na desce rozdzielczej możesz bez przeszkód zastosować dressing do wnętrza. Taki środek nadaje połysk i głębię koloru częściom z tworzywa. Użyj odpowiednich preparatów marek K2 lub Shiny Garage ze sklepu Zadbana Bryka. Najpopularniejsze obecnie są satynowe wykończenia bez efektu tłustej powłoki – produkty wnikają głęboko w strukturę tworzywa i przywracają mu oryginalny wygląd, a dodatkowo mają atrakcyjny, świeży zapach. Przekonaj się!

FAQ

1. Od czego zacząć czyszczenie kokpitu w samochodzie?

Najpierw za pomocą cleanera do szkła trzeba umyć przednią szybę – wówczas kurz nie będzie opadał z niej na umytą deskę rozdzielczą.

2. Jak najlepiej wyczyścić kokpity z tworzywa sztucznego?

Możesz wykorzystać uniwersalne preparaty APC, quick detailery, specjalne szampony do wnętrz auta albo środki dedykowane do powierzchni plastikowych i gumowych. Czyszczenie pójdzie sprawniej ze ściereczką z mikrofibry albo miękkim pędzelkiem do detali.

3. Jakie preparaty do pielęgnacji deski rozdzielczej wybrać?

Do konserwacji kokpitu zastosuj dressing do wnętrz, który przywraca elementom z tworzyw sztucznych głęboki kolor, połysk i nadaje im przyjemny zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *