Chemia Warsztatowa

Na mokro czy na sucho? Jak stosować wosk do karoserii oraz jaki preparat wybrać?

mustang czerwony

Wosk samochodowy to preparat, który zapewni nam ochronę naszego lakieru samochodowego oraz da nam wspaniały efekt wizualny. Wosk jest w stanie wyciągnąć głębie koloru i stworzyć efekt lustra na lakierze. Do zabezpieczonej w ten sposób powierzchni będzie mniej przywierać brud oraz zauważalny będzie charakterystyczny efekt kropelkowania dzięki właściwościom hydrofobowym.

Jaki wosk do samochodu?

Spośród wosków możemy wyróżnić te nakładane na umyty, zdekontaminowany i wysuszony lakier specjalnym aplikatorem gąbkowym. Jest to zazwyczaj wosk twardy na bazie syntetycznej, bądź z dodatkiem naturalnych wosków Carnauba, ale znajdziemy też woski na bazie wodnej. Tego typu woski twarde mają różny okres trwałości. Niektóre wytrzymają 2 tygodnie inne 3 miesiące, ale znajdziemy też takie, które według producenta wytrzyma do 12 miesięcy.

Woski na mokro to najczęściej preparaty w atomizerze, zawierające płynne rozpuszczone woski. Nakładamy je również na wysuszony lakier, ale znajdziemy również produkty, które rozpylamy jeszcze na mokre auto. Najczęściej woski w płynie jesteśmy w stanie znaleźć pod nazwą Quick Detailer.

Jaki wosk do auta?

Który zatem preparat wybrać? I który da najlepsze efekty? Jeżeli zależy nam na długotrwałej ochronie, to powinniśmy przyjrzeć się woskom twardym. Jednym z najpopularniejszych produktów, które znajdziemy obecnie na rynku to wosk znanej w świecie auto detailingu japońskiej marki – Soft99. Produkt Soft99 Fusso Coat zapewni nam 12 miesięczną ochronę lakieru. Jak sama nazwa wskazuje produkt określany jest jako powłoka. Nie tylko ze względu na długi czas działania, ale również znakomitych parametrów, które charakteryzują produkt i przy których odbiega on sporo od typowych wosków. Mamy dwa warianty Dark i Light – ciemny lepiej wyciąga głębie z ciemniejszych lakierów, jasny z jaśniejszych. Wydajność wosku jest znakomita. Mamy do dyspozycji 200g produktu, a na zakonserwowanie wystarczy około 6-10g. Większość wosków marki Soft99 może się pochwalić podobną wydajnością, zatem starczą nam one na naprawdę długo.

Wosk do karoserii

Wśród innych pozycji producenta możemy wyróżnić np. Soft99 Kiwami wax. Jego efekt będzie się utrzymywał „zaledwie” przez 3 miesiąc, zatem w stosunku do Fusso będziemy musieli dokonywać częstszej aplikacji jeżeli chcemy zachować ciągłość ochrony. Wosk Kiwami jednak odwdzięczy nam się lepszą lustrzaną głębią lakieru. Produkt również dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych. Soft99 ma w swojej ofercie szeroką gamę wosków. Każdy model charakteryzuje się innymi właściwościami. Warto zaznajomić się z ich ofertą i wybrać produkt najbardziej nam odpowiadający.

Wosk do karoserii samochodu

Inną również 3-miesięczną ochronę możemy uzyskać dzięki ADBL Wax One. Ten hybrydowy wosk, Polskiego producenta charakteryzuje się prostotą w nakładaniu, znakomitym wizualnym efektem końcowym oraz bezproblemowym procesem docierania wosku. Te zalety sprawią, że produkt będzie odpowiedni dla początkujących. Aplikacja nie sprawi nam większego problemu.

Wosk do lakieru samochodowego

Czas nakładania twardego wosku z pominięciem dokładnego mycia, dekontaminacji i suszenia to około godzina. Jeżeli zależy nam na szybkim efekcie połysku, możemy zastosować wosk na mokro w atomizerze, tzw. quick detailer. Quick detailer można używać zarówno jako niezależny produkt. Można go zaaplikować na lakier w ciągu 15-20 minut. Możemy tu wyróżnić np. ADBL Synthetic Wax świetny preparat dający zdumiewający efekt. Niestety efekt większości quick detailerów nie starczy nam na długo. Część może mieć wytrzymałość jedynie do następnego mycia. Oczywiście znajdą się produkty o większej trwałości, jednak nie są one w stanie dorównać dobrej jakości woskowi twardemu. Preparaty typu QD także świetnie nadadzą się do wzmocnienia efektu położonego wosku czy powłoki. Znajdziemy również produkty z dodatkami np. ceramiki, które dodatkowo mogą np. odbudować strukturę naszej wcześniej położonej powłoki, chociażby Shiny Garage Icy Ceramic. Woski w płynie powinny nam starczyć na kilkanaście aplikacji z 1 litrowego opakowanie, wszystko oczywiście zależy od wielkości samochodu.

Woskowanie samochodu

Proces nakładania wosku nie należy do najtrudniejszych. Nakładanie każdego wosku może się nieco różnić, zatem trzymajmy się wytycznych producenta. Musimy pamiętać głównie o podstawowych zasadach. Po pierwszy dobrze przygotowana powierzchnia. Lakier umyty, zdekontaminowany, wysuszony i odtłuszczony. To będzie idealna baza do nakładania wosku. Następna sprawa to miejsce. Najlepiej jak będzie to wewnątrz, czy to garaż czy parking podziemny. Unikniemy wtedy latającego piachu, pyłu i innych niepożądanych rzeczy które by mogły wylądować na naszym lakierze podczas aplikowania wosku. Dodatkowo nakładanie wosku w pomieszczeniu chroni nam przed słońcem, na którym pod żadnym pozorem nie powinniśmy nakładać wosku. Podczas nakładania należy pamiętać, aby omijać lub wcześniej zabezpieczyć taśmą elementy pokryte plastikiem strukturalnym, takie jak np. listwy, lusterka czy zderzaki.

Samego wosku nie nakładamy dużo, ruchami krzyżowymi. Musi to być a prawdę cienki film powłoki, większa ilość nie wpłynie na jego trwałość, ale za to może nam skutecznie utrudnić późniejsze dotarcie wosku. Dotarcie, które oczywiście powinniśmy wykonać kilka minut po aplikacji, według zaleceń producenta. Nie powinniśmy zostawiać go dłużej.

Wosk do samochodu jak używać?

Większości rodzajów wosków na mokro będziemy aplikować za pomocą atomizera od razu docierając je mikrofibrą. Takie działanie pozwoli nam w bardzo szybki sposób nabłyszczyć cały lakier na samochodzie. W tym wypadku nakładanie jest jeszcze łatwiejsze niż w przypadku twardych wosków, należy jednak cały czas pamiętać o miejscu w którym wykonujemy tą operację, najlepiej jakby nie było to na zewnątrz.

Jaki wosk w płynie do samochodu?

Znajdziemy również sporo preparatów, które nie są z atomizerem, ale ich płynna konsystencja pasty również pozwoli nam łatwo zaaplikować materiał. Może to być np. Auto Glym Super Resin Polish. Rewelacyjny wosk uznawany przez wielu entuzjastów na całym świecie, zdobywający wiele nagród i śmiało można powiedzieć, że ma rangę kultowego.

Ciekawym produktem o którym również można tutaj wspomnieć to Soft99 Rain Drop Bazooka. To hydrofobowa powłoka, którą aplikujemy bezpośrednio na umyty, jeszcze mokry, dopiero co spłukany samochód. Docieramy preparat jednocześnie susząc lakier i cieszymy się nawet 3-miesięczną trwałością.

Jeżeli zatem zależy Wam na długotrwałej ochronie, to polecamy użyć wosku twardego na sucho. Czas aplikacji może być dłuższy i nieco trudniejszy, ale efekty i czas działania na pewno nam to zrekompensują. Woski na mokro w formie quick detailerów zaś umożliwią nam szybkie rozprowadzenie powłoki woskowej na lakierze i możemy to zrobić na lakier zarówno bez położonego wcześniej wosku jak również w celu podbicia i uzupełnienie efektu istniejącej już powłoki na lakierze.

FAQ:

1. Jaki wosk wybrać jeżeli zależy nam na długotrwałej ochronie?

W tym wypadku najlepiej użyć wosku twardego, aplikowanego na sucho. Sporo produktów tego typu może zapewnić nawet kilkumiesięczną ochronę. Polecamy Soft99 Fusso Coat wosk który zapewnia nawet 12-miesięczne zabezpieczenie lakieru.

2. Czy sam mogę nałożyć wosk na samochód bez doświadczenia?

Nakładanie wosku nie jest trudne, należy jednak trzymać się wytycznych producenta, nakładać wosk w pomieszczeniu zamkniętym, nie nakładać za dużej warstwy oraz omijać elementy plastikowe.

3. Jaki jest koszt wosków na sucho i mokro?

W naszej ofercie woski twarde na sucho znajdziem jużod około 50zł do 150zł. Zwykle wraz z rosnącą ceną zyskujemy lepsze parametry produktu. Woski w atomizerze na mokro, czyli tzw. quick detailery to koszt od około 40 do 80zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *