Brudne felgi to zmora każdego kierowcy, zwłaszcza że samo umycie auta na niewiele się zdaje – wciąż widoczne są na nich małe, ale liczne czarne plamki czy zaschnięty pył. Są to głównie dwa rodzaje zabrudzeń – smoła i resztki asfaltu, które silnie przywierają do powierzchni felg oraz substancje metaliczne – sporo pyłu z klocków hamulcowych i lotna rdza. Z nimi nie wygra nawet najlepsza piana aktywna czy szampon. Trzeba użyć specjalistycznego preparatu do czyszczenia felg, jakim jest krwawa felga!
Co to jest krwawa felga?
Krwawa felga lub krwawiąca felga (nazwy używane są zwykle wymiennie) to rodzaj preparatu do czyszczenia felg. Nie jest to nazwa jednego produktu, a po prostu typu produktów czyszczących. Są to preparaty w formie płynu lub żelu. Służą do deironizacji, czyli usuwania zanieczyszczeń pochodzenia metalicznego podczas mycia felg.
Niemal każdy producent chemii detailingowej proponuje w swojej ofercie własne krwawe felgi. Spotkać można produkty klasyfikowane wyłącznie jako „preparat do czyszczenia felg” oraz bardziej uniwersalne środki, które można stosować również na całej karoserii. To praktyczne, bo przecież zabrudzenia metaliczne nie osiadają wyłącznie na felgach, ale też na całym podwoziu i w dolnej części nadwozia.
Jak działa krwawa felga?
Krwawa felga zawdzięcza swoją nazwę efektowi, jaki wywołuje. Składniki aktywne preparatu w kontakcie z pozostałościami metalicznymi zabarwiają się na czerwono. Kosmetyk po chwili zaczyna spływać z czyszczonej powierzchni, co powoduje „krwawe” zacieki na felgach czy karoserii.
Krwawa felga rozpuszcza metaliczne zabrudzenia, pozbywa się pyłu z klocków hamulcowych, usuwa rdzę i naloty, dzięki czemu felgi można skutecznie wyczyścić bez obawy o zarysowanie ich powierzchni (co może się zdarzyć w przypadku silnego czyszczenia mechanicznego).
ADBL Vampire Liquid krwawiąca felga 1L
39,50 złPoprzednia najniższa cena: 39,50 zł.
Jak używać krwawej felgi?
Każdą krwawiącą felgę stosuje się dość podobnie, choć zawsze warto uwzględnić instrukcję producenta (różnice dotyczą zwykle czasu, na jaki trzeba pozostawić preparat lub sposobu nanoszenia). To tylko kilka prostych kroków!
- Krwawą felgę należy zawsze nakładać wyłącznie na zimne felgi i najlepiej w zacienionym miejscu. Jeśli są ciepłe w dotyku, trzeba chwilę odczekać.
- Przed zastosowaniem krwawej felgi zaleca się najpierw umyć samochód, aby pozbyć się luźnych zabrudzeń i zmaksymalizować działanie preparatu.
- Na felgach nie może też zalegać woda, więc jej nadmiaru trzeba się pozbyć.
- Następnie należy obficie rozpylić krwawą felgę na całą powierzchnię felgi. Preparat można też od razu nanieść na inne powierzchnie np. na karoserię. Większość krwawiących felg kupuje się w butelkach z atomizerem. Producenci często zalecają, aby przed użyciem wstrząsnąć butelką. Zwykle krwawą felgę należy aplikować na zabrudzoną powierzchnię z pewnej odległości – 10 czy 15 cm.
- Kolejno trzeba odczekać kilka minut (dokładny czas podaje producent). W tym czasie felgi zaczynają się zabarwiać na czerwono, co oznacza, że preparat działa!
- Jeśli zabrudzenia są duże, to warto wspomóc się gąbką i pędzelkiem. Można je wykorzystać także do doprowadzenia preparatu w trudniej dostępne miejsca.
- Po kilku minutach i ewentualnej pracy z gąbką czy pędzelkiem należy obficie spłukać płyn z czyszczonej powierzchni wodą pod ciśnieniem.
- Jeśli felgi były bardzo zaniedbane, a efekt jeszcze nie jest satysfakcjonujący, zabieg należy powtórzyć.
Czy jest potrzebny jeszcze inny środek do czyszczenia alufelg?
Profesjonalny preparat do czyszczenia felg z uciążliwych zabrudzeń typu krwawiąca felga usuwa zwykle wyłącznie substancje pochodzenia metalicznego. Natomiast na felgach osiadają też inne zabrudzenia – resztki asfaltu czy kleju, smoła, brud drogowy. Wszystkie przyklejają się do felg i przysychają, przez co trudno je usunąć.
Aby przywrócić felgom idealną czystość, często trzeba użyć jeszcze innych produktów. Choć oczywiście krwawa felga jest absolutną podstawą.
- Szampon – zwykły szampon samochodowy (oczywiście ten dobrej jakości) poradzi sobie z luźnymi zabrudzeniami felg i warto go wykorzystać podczas mycia samochodu przed zastosowaniem krwawiącej felgi.
- Tar & Glue Remover – środek usuwający smołę, asfalt, klej czy żywicę drzew. Uwaga! Nie wszystkie tego typu preparaty nadają się do felg, część jedynie do powierzchni lakierowanych – zawsze trzeba zapoznać się z notką od producenta.
- Pasta polerska do felg lub quick detailer – choć użycie krwawej felgi gwarantuje doskonałą czystość, to nie zawsze efekt „połysku” zadowala. Felgi warto więc wypolerować lub zaaplikować quick detailera, czyli płynny wosk, który przywróci im pierwotny blask.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu preparatu do czyszczenia felg?
Zakres zastosowania preparatu krwawa felga
Sprawdź, czy krwawą felgę będziesz mógł wykorzystać do czyszczenia zarówno felg aluminiowych, jak i właśnie powierzchni lakierowanych. Upewnij się też, w jakie konkretnie felgi wyposażony jest Twój samochód i czy na pewno dany środek będzie dla nich bezpieczny.
Cena i marka producenta preparatu krwawa felga
Nie zawsze niska cena oznacza kiepską jakość, natomiast krwawa felga jest preparatem wydajnym, którego nie trzeba uzupełniać co kilka tygodni. Nie kieruj się ceną, a opiniami. Wybierz produkty sprawdzonych marek (ADBL, Autoglym, SOFT99, Shiny Garage).
Neutralne pH (7) preparatu krwawa felga
Upewnij się, że krwawa felga posiada neutralne pH (wartość 7), dzięki któremu będzie bezpieczna dla czyszczonych powierzchni.
Sposób użycia preparatu krwawa felga
Choć w przypadku większości krwawych felg cały proces będzie się różnił jedynie małymi szczegółami, to warto sprawdzić zalecenia producenta. Dzięki temu będziesz mógł stwierdzić, czy odpowiadają Twoim warunkom, czy sposób użycia produktu będzie dla Ciebie wygodny i czy posiadasz ewentualne niezbędne akcesoria (odpowiednią gąbkę czy pędzelek).
Który preparat do czyszczenia felg jest najlepszy na rynku?
Co użytkownik, to opinia! Możemy Ci tylko wskazać, które krwawe felgi są najchętniej kupowane i polecane, które my – na podstawie naszej wiedzy i doświadczenia – możemy z czystym sumieniem zarekomendować.
- ADBL Vampire Liquid krwawiąca felga – to specjalistyczny środek do czyszczenia felg, z którego chętnie korzystają detailerzy. Można go stosować na felgi, ale też na lakier, gumy, szkło i chromy. Dobrze się z nim pracuje, bo nie wysycha zbyt szybko i nie spływa, a radzi sobie nawet ze wżartą rdzą.
- SOFT99 Iron Terminator krwawiąca felga – dzięki zbilansowanemu pH nadaje się do różnych rodzajów felg, a działa w sposób spektakularny. Pracuje aktywnie (czego efektem jest intensywnie „krwawienie”) i jest uznawany za jeden z najlepszych pod względem skuteczności w całej ofercie krwawych felg. Przyjemnie pachnie!
- Autoglym Magma deironizer krwawa felga – to produkt o naprawdę wysokiej skuteczności, który szybko rozprawia się z metalicznymi brudem. Razem z Autoglym Clay Detailing Kit działa cuda! Oba produkty przywrócą felgom niemal nowy wygląd!
FAQ:
Jednym z najlepszych preparatów do czyszczenia felg jest krwawa felga, która skutecznie usuwa wszelkie zabrudzenia pochodzenia metalicznego.
Efekt „krwawienia”, czyli czerwone zabarwienie preparatu na feldze, to wynik reakcji kosmetyku z substancjami metalicznymi. Oznacza, że produkt skutecznie działa!
Polecane preparaty cenionych marek (np. ADBL, SOFT99 czy Autoglym) kosztują od ok. 20 do 50 zł za 500 ml.