Auto Detailing

Jaką skrobaczkę do szyb wybrać? Rodzaje i zastosowania

Skrobaczka do szyb do samochodu

Zima chyba wszystkim kojarzy się z kwiatami malowanymi mrozem na szybach i puszystym śniegiem. Widząc takie wzory na oknach domu, chce się wypić gorącą herbatę albo usiąść w pobliżu trzaskającego wesoło ognia. Zamarznięte szyby w samochodzie wywołują natomiast całkowicie odmienne uczucia. Przekonaj się, jaką skrobaczkę do szyb wybrać, aby szybko usunąć z pojazdu śnieg i lód.

Skrobaczka dla każdego kierowcy

Dobra skrobaczka do szyb to obok odmrażacza podstawowy element wyposażenia samochodu zimą. Dzięki temu prostemu gadżetowi z łatwością oczyścisz szyby i przygotujesz auto na bezpieczną jazdę. Stosunkowo niewielkie wymiary sprawiają, że zawsze możesz ją mieć w schowku, a w razie potrzeby – szybko zastosować, aby ruszyć w drogę. Jaka skrobaczka do szyb sprosta Twoim wymaganiom?

Podstawowe rodzaje skrobaczek do szyb samochodowych

Urządzenia elektryczne

Osoby, które nie posiadają garażu i muszą zimą codziennie usuwać szron, powinny pomyśleć nad zakupem elektrycznej skrobaczki. Najczęściej takie akcesoria wyposażone są w tarczę z plastiku, obracającą się pod wpływem nacisku. Sprzęty tego rodzaju nie rysują szkła czy lakieru, nie uszkadzają wycieraczek ani uszczelek, a dodatkowo zajmują w schowku niewielką ilość miejsca. Niestety posiadają również swoje wady, trzeba bowiem pamiętać o:

  • wyższej cenie akcesorium w porównaniu do skrobaczek ręcznych,
  • ładowaniu akumulatora lub podłączaniu produktu przewodami do zapalniczki,
  • wymianie zużytych ostrzy w urządzeniu.

Podgrzewana skrobaczka do szyb w samochodzie

Jeśli cenisz niecodzienne rozwiązania, przemyśl zakup podgrzewanej skrobaczki. Produkt zimowy tego typu zasilany jest z zapalniczki pojazdu – kiedy się nagrzeje, szybko topi nawet grube warstwy szronu. Najlepiej jest z niego korzystać tylko w wyjątkowych sytuacjach, ponieważ urządzenie szybko wyczerpuje akumulator. Przewody zaś znacznie ograniczają zasięg sprzętu.

Plastikowe skrobaczki – klasyczne rozwiązanie

Mimo rosnącego zainteresowania elektrycznymi skrobaczkami najpopularniejsze narzędzia tego rodzaju to wciąż skrobaczki plastikowe. I nic dziwnego – akcesoria z tworzywa cechują zazwyczaj niewielkie rozmiary, atrakcyjna cena, lekkość oraz wytrzymałość. Co więcej, nie posiadają przewodów ani systemu zasilania, są więc łatwiejsze w obsłudze niż narzędzia elektryczne. Guma pokrywająca jedną końcówkę pozwala usunąć zarówno warstwę stałego szronu, jak i wodę z topniejącym śniegiem. Perforacje z plastiku dodatkowo ułatwią Ci pracę. Za ich pomocą możesz odseparować od szyby większe kawałki lodu.

Klasyczna opcja dostępna w ofercie sklepu Zadbana Bryka to niewielkie skrobaczki w kształcie zbliżonym do kwadratu. Akcesoria oczyszczają nie tylko szyby, ale i reflektory. Obecnie jednak powszechniej stosowaną opcją stają się narzędzia na dłuższym trzonku – za jego pomocą szybko zdejmiesz warstwę śniegu bez konieczności obchodzenia pojazdu dookoła. Plastik nie zagraża szybom ani lakierowi, a dodatkowo produkt jest bardzo odporny na działanie niskich temperatur (w przeciwieństwie do akumulatorów w skrobaczkach elektrycznych).

Mosiężne ostrze skrobaczek fińskich

Jeśli poszukujesz solidnej szpachelki, być może znasz już właściwości ostrza z mosiądzu. Ten rodzaj skrobaczek do szyb określa się jako fiński, prawdopodobnie ze względu na niesprzyjające jeździe warunki panujące za kołem podbiegunowym. Mosiężna krawędź doskonale radzi sobie bowiem z usuwaniem nawet najtwardszego lodu z szyb bez ryzyka zadrapania szkła. Stopy tego metalu stosowane w skrobaczkach są bardziej miękkie od szkła (w skali Mohsa mosiądz ma twardość 5-5,5, zaś szkło 6-7), zatem nie mogą go uszkodzić.

Skrobaczka z rękawicą

Na rynku znajdziesz również skrobaczki do szyb wyposażone w specjalny rękaw lub rękawicę – z jednej strony posiada on warstwę wodoodporną, a z drugiej grubą dzianinę. To doskonałe rozwiązanie na siarczyste mrozy, ponieważ przy usuwaniu szronu możesz zakryć materiałem dłoń. Dzięki pomocy takich produktów zabezpieczysz skórę przed wiatrem, niską temperaturą oraz spadającym lodem bez problemów z utratą swobody ruchów.

Zabezpieczenie auta przed lodem i śniegiem

Chociaż dzięki odpowiedniej skrobaczce szybko poradzisz sobie z oszronionymi oknami, warto zastanowić się nad ich odpowiednią pielęgnacją. Dzięki kilku prostym zabiegom zmniejszysz ryzyko zamarzania wilgoci i ułatwisz sobie usuwanie szronu o poranku. Podstawowym działaniem jest wprowadzenie pojazdu do garażu albo przykrywanie go specjalnym pokrowcem. Wówczas zapobiegniesz osadzaniu szronu i opadów na aucie.

Oprócz tego zamów dobry odmrażacz oraz zimowy płyn do spryskiwaczy. Składniki takich produktów sprawiają, że deszcz czy śnieg spływają z auta, a jeśli na nim zamarzną, są znacznie łatwiejsze do usunięcia. Wystarczy tylko odrobina odmrażacza, a rozpuści nagromadzony lód i ułatwi pracę ze skrobaczką. Zastosuj go więc, kiedy spieszysz się do pracy lub szkoły. Natomiast płyn do spryskiwaczy zapobiega przyleganiu opadów w trakcie jazdy.

Zima z Zadbaną Bryką

Niezawodne skrobaczki do szyb samochodowych, inne narzędzia i akcesoria, a także odmrażacze znajdziesz w sklepie Zadbana Bryka. Nasz sklep internetowy posiada różnorodne kategorie, a każda z nich oferuje szeroki wybór specyfików, które skutecznie pomogą Ci w walce z minusowymi temperaturami oraz opadami. Mimo efektywnego działania prezentowane produkty są atrakcyjne cenowo – przekonaj się! Zagwarantujemy Ci bezpieczną jazdę i pełną widoczność zimą bez większych wydatków.

FAQ

1. Jakie są rodzaje skrobaczek do szyb do samochody?

Kategorie sklepów z artykułami do pojazdów oferują wiele rodzajów skrobaczek do szyb. Najpopularniejsze modele to skrobaczki ręczne z plastiku lub mosiądzu, a także elektryczne obrotowe albo podgrzewane.

2. Jaką skrobaczkę do szyb wybrać: manualną czy akumulatorową?

Akumulatorowa skrobaczka do szyb do samochodu znacznie szybciej pozwala pozbyć się zalegającego szronu, jest jednak droższa i wymaga podłączenia do zasilania lub ładowania akumulatora. Z tego względu polecamy ją do wyjątkowych sytuacji, np. do usuwania grubej warstwy lodu. Na co dzień lepiej użyć skrobaczki ręcznej z dobrym odmrażaczem.

3. Jak zapobiegać zamarzaniu szyb w aucie?

Przede wszystkim trzeba wprowadzać pojazd do garażu lub przykrywać go specjalnym pokrowcem na samochód. Warto zakupić też zimowy płyn do spryskiwaczy oraz odmrażacz – składniki produktów rozpuszczają lód i zapobiegają przyleganiu opadów, zatem ułatwiają skrobanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *