Auto Detailing

Powłoka ceramiczna czy wosk do lakieru samochodowego? Porównanie

Powłoka ceramiczna czy wosk samochodowy

Wiele osób błędnie zakłada, że powłoka lakiernicza jest niezwykle trwała i wytrzymała. Tak naprawdę jednak jest odwrotnie – lakier samochodowy ma grubość do 150 mikrometrów i może go uszkodzić w zasadzie wszystko, od ziarenek piasku, aż na myjni automatycznej kończąc. Warto zatem w razie potrzeby poprawić jej wygląd i odzyskać głębię koloru. Co jest lepsze – powłoka ceramiczna czy wosk samochodowy? Odpowiadamy!

Lakier wymaga zabezpieczenia – na jakie się zdecydować?

Na samym wstępie warto dokładnie przeanalizować wartość 30 mikronów. To grubość klaru, czyli zewnętrznej powłoki lakierniczej, na której tworzą się powierzchowne rysy i zmatowienia. Wartość ta jest dwukrotnie mniejsza, niż grubość ludzkiego włosa (średnio 60 mikronów). Co to oznacza? Że lakieru samochodowego w zasadzie nie jesteśmy w stanie uchronić od zarysowań i zmatowień, które to w cięższych przypadkach mogą dostać się aż do powłoki bazowej, podkładu lub samej karoserii. Możemy jedynie walczyć z efektami, czyli pogorszeniem wizualnego stanu lakieru.

Powłoka ceramiczna a wosk samochodowy – dwa rozwiązania, jeden cel

Rynek motoryzacji z chęcią chłonie wszelkie nowinki techniczne, które mogą w jakimś stopniu zmniejszyć negatywne skutki jazdy samochodem po drogach publicznych. Do niedawna standardowym specyfikiem przeznaczonym do odzyskania koloru lakieru i jego blasku oraz głębi były woski samochodowe naturalne. Później na rynku pojawiły się także woski syntetyczne, a w ostatnim czasie – powłoki ceramiczne. W rezultacie producenci wosków samochodowych i ceramiki konkurują ze sobą w zakresie:

  • zwiększenia trwałości powłoki,
  • łatwości nakładania,
  • zmniejszenia ceny ostatecznej,
  • zlikwidowania trudności związanych z eksploatacją auta pokrytego danym preparatem.

W rezultacie współcześni zmotoryzowani mogą przebierać w różnych środkach i wybrać ten, który spełni wszelkie ich wymagania. Jedni oczekują niskiej ceny, inni wieloletniej trwałości. Dla jednych liczy się łatwość nakładania, a dla innych wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Wosk do samochodu – charakterystyka, zalety i sposób nakładania

Wosk samochodowy to najpopularniejszy sposób zabezpieczenia lakieru samochodowego oraz przywrócenia jego blasku po wielu latach intensywnej eksploatacji. Tworzy na lakierze bardzo cienką powłokę, która może, zależnie od rodzaju, przetrwać nawet kilka miesięcy eksploatacji. Na rynku znajdziemy woski:

  • Naturalne – bardzo trwałe, lecz także trudne w nałożeniu i kosztowne. Mogą skutecznie zabezpieczyć lakier i utrzymać go w optymalnym stanie przez okres do 6 miesięcy od chwili nałożenia. Trudność w aplikacji polega na ryzyku powstania nieestetycznych smug i ciężkim rozprowadzeniu twardej konsystencji po lakierze, co zajmuje średnio kilka godzin.
  • Syntetyczne – znacznie tańsze, łatwiejsze w nałożeniu i wydajniejsze. Rezultat ich zastosowania jest jednak znacznie krótszy – wynosi średnio około 3 miesięcy. Może mieć formę mleczka, płynu lub pasty, dlatego też jego nałożenie może trwać nawet jedynie kilkanaście minut.

Który wariant wybrać? To zależy od Twoich oczekiwań. Jeśli preferujesz nieco lepszy rezultat i masz mało czasu na częste nakładanie najpopularniejszych wosków – zdecyduj się na naturalny, który zapewni dłuższy efekt i będzie mniej wymagający w kwestii ilości poświęconego czasu.

Jeśli jednak liczy się dla Ciebie niski koszt i niewiele pracy podczas nakładania, wybierz wosk syntetyczny, który można nałożyć w kilkanaście minut nawet tuż po skorzystaniu z myjni ręcznej.

Powłoka ceramiczna na auto – najważniejsze cechy i atuty

Powłoka ceramiczna tylko z pozoru wydaje się alternatywą dla wosków twardych czy syntetycznych w płynie. Tak naprawdę jednak mimo takiej samej funkcji różni się sposobem nakładania, trwałością, ceną i dbałością o nią przez cały okres jej eksploatacji.

Warto zacząć od budowy. Powłoka ceramiczna występuje w formie płynnej i składa się przede wszystkim z żywic silikonowych, które po nałożeniu na auto tworzą na karoserii sprężystą, elastyczną powłokę przypominającą folię ochronną.

  • Trwałość wosku wynosi maksymalnie 6 miesięcy, a powłoki ceramicznej – nawet do kilku lat. Wystarczy co pewien czas uzupełniać braku, jeśli te się pojawią, a także myć auto środkami, które nie będą działać na powłokę w destrukcyjny sposób.
  • Powłoki ceramiczne chronią lakier samochodowy także przed wieloma uszkodzeniami mechanicznymi. Powłoka jest co prawda bardzo cienka, jednak znacznie grubsza niż wosk, dlatego może zmniejszyć ryzyko powstania najmniejszych i powierzchownych zarysowań lakieru.
  • Zabezpieczenie powierzchni lakieru ceramiką jest bardzo kosztowne, czasochłonne i trudne, dlatego też procesem tym zajmują się z reguły wyłącznie wyspecjalizowane firmy auto detailingowe. Koszt może wynosić nawet kilka tysięcy złotych i jest tak wysoki nie tylko ze względu na sam specyfik, lecz także ilość pracy podczas nakładania i przygotowywania lakieru.

Powłoka ceramiczna czy wosk samochodowy – co jest lepsze?

Wosk do auta odpowiednio zaaplikowany na lakier samochodowy skutecznie zwiększa głębię koloru i zmniejsza ryzyko przywierania brudu do jego powierzchni. Jest także łatwy w nałożeniu, lecz rezultat zastosowania nie trwa dłużej niż 6 miesięcy w przypadku wosku naturalnego oraz 3 miesiące w przypadku syntetycznego.

Powłoka ceramiczna jest z kolei znacznie droższa i trudniejsza w aplikacji, lecz odwdzięczy się nawet 5-letnią trwałością oraz w pewnym stopniu zabezpieczeniem przez małymi zarysowaniami. To, który wariant wybrać, zależy zatem głównie od oczekiwań każdego konsumenta, zasobności portfela oraz ilości wolnego czasu, który może przeznaczyć na ponowną aplikację wosku.

FAQ

1. Powłoka ceramiczna czy wosk samochodowy – co jest lepszym rozwiązaniem?

Wosk do samochodu jest tańszym i mniej trwałym rozwiązaniem niż kosztowna, lecz bardzo wytrzymała powłoka ceramiczna. Dlatego też nie ma w tej kwestii jednogłośnego zwycięzcy – wszystko zależy od prywatnych oczekiwań danej osoby.

2. Jakie ma zalety wosk do samochodu?

Wosk do samochodu bardzo łatwo się nakłada, a rezultat jego zastosowania może trwać nawet przez 6 miesięcy od chwili nałożenia. Dobrze zwiększa głębię koloru i połysk, zmniejsza jednocześnie przywieranie brudu do powierzchni lakieru.

3. Czym cechuje się powłoka ceramiczna na auto?

Powłoka ceramiczna to trwała ochrona lakieru. Zapewnia efekt hydrofobowy, chroni przed promieniami UV i wieloma różnymi czynnikami zewnętrznymi, a ponadto także zabezpiecza jakość lakieru nawet na 5 lat od chwili nałożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *