Zima jest piękna: puszek pod nogami, na drzewach i na nosie sprawia, że wszystko dookoła wydaje się jak wyjęte prosto z baśni. Każda taka opowieść musi mieć jednak czarny charakter – często są to zamarznięte uszczelki, które nie pozwalają kierowcy dostać się do pracy czy szkoły. Konserwacja uszczelek w samochodzie skutecznie zapobiega takim sytuacjom. Sprawdź, jak ją przeprowadzić!
Dlaczego warto przeprowadzać regularną konserwację uszczelek samochodowych?
Musisz wiedzieć, że uszczelki są niepozornymi częściami samochodu, o które koniecznie trzeba dbać. Tłumią hałas silnika i innych aut na drodze, co pozwala Ci skoncentrować się na prowadzeniu albo rozmawiać z pasażerami. Oprócz tego zapobiegają utracie ciepła oraz wnikaniu zbyt dużej ilości wilgoci do wnętrza auta podczas deszczu.
Niesprawne uszczelki nie spełniają swoich zadań, a dodatkowo prowadzą do rozwoju pleśni oraz awarii elementów elektronicznych w kabinie samochodu. Wbrew pozorom zima nie musi być wyjątkowo sroga, aby na długo zatrzasnąć drzwi Twojego samochodu – wystarczy kilka stopni poniżej zera w nocy, aby wilgoć w uszczelkach zamarzła. Zabezpieczenie uszczelek drzwiowych skutecznie temu zapobiega – przekonaj się!
Shiny Garage Seal Separator konserwacja uszczelek, gumy 200ml
22,99 złPoprzednia najniższa cena: 22,99 zł.
Kiedy i czym smarować uszczelki szyb w samochodzie?
Gruntowną konserwację uszczelek w samochodzie trzeba przeprowadzać regularnie, nie tylko w sezonie zimowym. Najlepiej robić to przy pierwszych przymrozkach jesienią i wiosną. Środek do konserwacji sprawi, że podczas ujemnych temperatur guma nie utraci sprężystości i nie będzie zamarzać. Natomiast latem specyfik stanie się barierą dla szkodliwych promieni UV, które sprawiają, że uszczelka staje się krucha i zdeformowana. Czym smarować uszczelki drzwi w samochodzie latem, a czym zimą? Z powodzeniem możesz wykorzystać te same produkty!
Konserwacja uszczelek samochodowych – 3 proste kroki
Do zabezpieczenia uszczelek w aucie trzeba się odpowiednio przygotować. Jeśli zastanawiasz się, czym smarować uszczelki w samochodzie – polecamy nasz sklep. Zadbana Bryka to profesjonalne produkty auto detailingowe, dzięki którym Twoje auto będzie działało i prezentowało się świetnie. Zanim jednak przedstawimy Ci przykładowe specyfiki, zapoznaj się z instrukcją, jak zakonserwować uszczelki w samochodzie. Od sprężystych uszczelek dzielą Cię tylko 3 proste kroki!
- Wyczyść i osusz uszczelki. Wykorzystaj szczotki, pędzle oraz myjkę ciśnieniową. Zrób to w temperaturze dodatniej.
- Nanieś cienką, równomierną warstwę produktu na odtłuszczoną uszczelkę. Jeśli trzeba, zastosuj precyzyjną końcówkę dołączoną do preparatu. W ten sposób pokryj wszystkie uszczelki – gładkie i te przypominające fakturę zamszu.
- Po chwili usuń nadmiar środka za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry. Zbyt duża ilość preparatu może przyciągać kurz i gromadzić go na karoserii auta.
Gratulacje! Twoje uszczelki są już gotowe na spadek temperatury lub mocne promienie UV!
Czym zabezpieczyć uszczelki w samochodzie na zimę?
Już wiesz, jak krok po kroku przeprowadzić konserwację uszczelek w samochodzie. Teraz przejdźmy do opisu produktów, które pomogą Ci osiągnąć pożądany efekt. Jeśli zastanawiasz się, czym smarować uszczelki drzwi w samochodzie, wypróbuj preparaty na bazie silikonu. Zadbana Bryka ma w ofercie chemii warsztatowej kilka takich artykułów – wybierz jeden z nich i zabezpiecz swoje auto przed mrozami! Specyfiki w formie aerozoli do ochrony uszczelek są wyjątkowo łatwe w aplikacji, a po przetarciu ściereczką nie brudzą ubrań. Dzięki nim uszczelki zachowają wygląd i sprężystość na bardzo długo.
W internecie można znaleźć porady o konserwacji uszczelek do samochodu za pomocą wazeliny lub gliceryny. Środki tego rodzaju sprawiają wrażenie natychmiastowego działania – po nich uszczelka nabiera głębokiego, czarnego koloru, oraz połysku. Wazelina może jednak brudzić ubranie podczas wsiadania i zostawiać tłuste, trudne do usunięcia plamy. Dlaczego więc nie postawić na preparaty wyprodukowane specjalnie z myślą o konserwacji gumy? Wbrew pozorom nie są wcale drogie – niewielką puszkę silikonu w sprayu kupisz już za niecałe 10 złotych. Wybierz profesjonalne rozwiązania!
Uwaga na uszkodzone uszczelki samochodowe!
Jeśli stoisz właśnie na zewnątrz auta i nie możesz się do niego dostać, nie szarp za klamkę! To najłatwiejszy sposób na uszkodzenie gumowych uszczelek. Po zamarznięciu materiał jest dość kruchy, zatem łatwo możesz go wyrwać. Narażone na naprzemienne dodatnie i ujemne temperatury tworzywo dość szybko traci swoją sprężystość, a wraz z nią – kształt oraz właściwości uszczelniające.
Szarpiąc za klamkę, ryzykujesz wyrywanie kawałków uszczelki lub jej separację od ramy drzwi. Wówczas więcej wilgoci będzie gromadzić się w aucie, a jazda stanie się głośniejsza i zimniejsza. Dlatego podczas każdej wizyty na myjni trzeba dokładnie oczyścić gumę, natomiast przy zabiegach konserwacyjnych sprawdzić ewentualne ubytki. W skrajnych przypadkach uszczelki nadają się wyłącznie do wymiany.
Zamiast szarpania, wypróbuj sprawdzony odmrażacz ze sklepu Zadbana Bryka. Odmrożony zamek i szyby znacznie przyspieszają otwieranie pojazdu. Spróbuj dostać się do wnętrza innymi drzwiami lub nawet bagażnikiem. Uruchom i rozgrzej auto, aby uszczelki puściły. Kiedy wszystkie drzwi, bagażnik oraz szyberdach otwierają się bez zarzutów, koniecznie przeprowadź konserwację uszczelek w samochodzie. Zastosuj się do naszych porad, a auto zawsze będzie stało przed Tobą otworem – nawet podczas siarczystych mrozów!
FAQ
Dokładnie umyj i wysusz uszczelki. Następnie rozprowadź równomiernie produkt do konserwacji, a jego pozostałości usuń miękką ściereczką.
Nie stosuj wazeliny, tylko produkty na bazie silikonu przeznaczone do konserwacji uszczelek samochodowych i innych elementów gumowych.
Jesienią, podczas pierwszych przymrozków, aby przygotować się na zimę oraz wiosną, aby chronić uszczelki przed promieniami UV.
Nie szarp za zamarznięte drzwi! W ten sposób uszkodzisz gumę. Zastosuj dobry odmrażacz do zamka albo spróbuj dostać się do wnętrza pojazdu innymi drzwiami – być może od strony bagażnika. Uruchom samochód i rozgrzej go, a uszczelki powinny szybko puścić.