Auto Detailing

Jak usunąć ptasie odchody z lakieru samochodowego?

usuwanie ptasich odchodów

Ptasie odchody to zmora wszystkich kierowców. Większość z nas, niestety błędnie, traktuje je wyłącznie jako defekt kosmetyczny. Tak naprawdę jednak pod nieestetyczną plamą kryje się także duże prawdopodobieństwo zniszczenia przez nią naszego lakieru. Zobacz, na czym polega usuwanie ptasich odchodów i jak to zrobić w swoim garażu lub jeszcze na parkingu, aby zminimalizować ryzyko permanentnego uszkodzenia cennej powłoki lakierniczej.

Ptasie odchody – lakier samochodowy w dużym niebezpieczeństwie

W ptasich odchodach czasami widzimy całe samochody, szczególnie te opuszczone i używane raczej nieregularnie. Zakładamy wówczas, że właściciel z całą pewnością będzie miał niemały problem z ich domyciem. Tak naprawdę jednak czeka go znacznie większy kłopot – duże, głębokie i nieestetyczne wżery na lakierze, których nie będzie się dało usunąć w sposób inny, niż przez polerowanie.

To wynik odczynu ptasich odchodów, które rozpuszczają zewnętrzną warstwę lakieru niczym rozpuszczalnik. Pozostawione na powłoce lakierniczej działają na powierzchnię klaru (warstwy bezbarwnej) aż do czasu ich mechanicznego usunięcia. W rezultacie liczy się czas – im krócej zanieczyszczenia tego rodzaju znajdują się na naszym lakierze, tym mniejsze ryzyko, że pozostawią po sobie permanentny ślad po jego usunięciu. Warto to jednak zrobić w taki sposób, aby nie uszkodzić powierzchni czyszczonej.

Nieumiejętne stosowanie niektórych specyfików może spowodować powiększenie problemu, a tym samym także nawarstwianie się kolejnych kosztów.

Najważniejsze preparaty do usuwania ptasich odchodów

Aby usunąć ptasie odchody, należy zastosować kilka najważniejszych wskazówek istotnych szczególnie w kwestii samego lakieru. Jedną z nich jest sposób wykorzystania poszczególnych specyfików oraz ich aplikacji.

Przede wszystkim zawsze należy używać preparatów na mokro – nigdy nie rozcieraj ptasich odchodów na sucho. W ten sposób można, po pierwsze, rozetrzeć je na całym lakierze i tym samym dołożyć sobie pracy, a po drugie – zarysować go i w ten sposób narazić się na kolejne duże koszty.

Oczywiście takie plamy wyglądają nieestetycznie, dlatego większość z nas chwyta za cokolwiek jeszcze na parkingu, aby je usunąć jak najszybciej. To niestety droga donikąd, gdyż roztarcie odchodów na sąsiadujące elementy karoserii i stworzenie zarysowań z pewnością odbije się na naszym portfelu.

  • Chusteczki – za pomocą specjalnych chusteczek można z łatwością usunąć nawet największe ptasie odchody i ich pozostałości. Są one z reguły pakowane w oddzielne opakowania po jednej sztuce, dlatego warto mieć przy sobie minimum kilka z nich i otwierać pojedynczo w razie potrzeby.
  • Płyny w aerozolu – to skutecznie działające środki do usuwania ptasich odchodów. Spray jest bardzo prosty w użyciu – wystarczy popsikać specyfikiem miejsce pokryte ptasimi odchodami i ściągnąć pozostałość za pomocą miękkiej szmatki. Pamiętaj, aby raz użytej ściereczki nie wykorzystywać ponownie – wyrzuć ją bądź wypierz w pralce automatycznej.

Usuwanie ptasich odchodów w nagłej sytuacji

Co w razie nagłej sytuacji? Wszystko, poza rozcieraniem ptasich odchodów na sucho, jest lepszym rozwiązaniem, niż pozostawienie jej na lakierze aż do czasu kolejnego mycia całego auta. W tym celu sprawdzi się zwilżona chusteczka dla niemowląt, płyn do szyb, a nawet sama woda z dodatkiem jakiegoś delikatnego detergentu, nieprzeznaczonego typowo do motoryzacji. Usuwanie ptasich odchodów jest też możliwe z wilgotną szmatką nasączoną jakimkolwiek środkiem myjącym – z tą jednak uwagą, że nie może wchodzić w żadne interakcje z samym lakierem. Warto stosować podczas czyszczenia rękawiczki jednorazowe.

W większości przypadków wystarczy wilgotna szmatka, jednak warto przy uporczywych do usunięcia zabrudzeniach posiłkować się czasami szczotką o miękkim włosiu. Za jej pomocą da się wyczesać z porowatej struktury nawet najbardziej przywarte odchody. Sprawdź jednak jej działanie na niewidocznym miejscu karoserii. Nie wybieraj nigdy szczotki drucianej lub tej o bardzo twardym włosiu.

Auto detailing – czy wżery da się usunąć?

Zdecydowanie tak! Auto detailing to podstawowy sposób usuwania z lakieru starych zarysowań i nadawania mu połysku – prawie takiego samego, jak w chwili, gdy opuścił fabrykę. W trakcie usuwania zarysowań wykorzystuje się delikatną pastę ścierną, która ściera górną, porysowaną warstwę lakieru bezbarwnego z naszego samochodu. Warto to zadanie zlecić specjalistom. Nierzadko osoby bez odpowiedniego doświadczenia palą lakier i przebijają się przez warstwę klaru, aż do bazowego. Rezultat? Ogromne zniszczenia.

Po przeprowadzeniu tego procesu warto zabezpieczyć nasz lakier i zminimalizować szkody ptasich odchodów na jego powierzchni. Doskonale sprawdzają się przy tym twarde woski oraz powłoki kwarcowe. Oczywiście te specyfiki nie stanowią dla żrących substancji zawartych w ptasich odchodach całkowitej bariery. Stanowią raczej ochronę, która spowalnia destruktywne działanie. Standardowo uszkodzenia lakieru pojawiają się już po 2-3 dniach, a przy twardym wosku i kwarcu – dopiero po tygodniu i dłużej.

FAQ

1. Jakie środki do usuwania ptasich odchodów są najlepsze?

Zanim zabierzemy się do usuwania ptasich odchodów, warto zakupić do tego odpowiednie środki. Na rynku znajdują się przeróżne preparaty do usuwania tego rodzaju zanieczyszczeń z lakieru, w tym chusteczki, aerozole oraz płyny, które są łatwe i wygodne w stosowaniu, a także skuteczne w działaniu.

2. Uporczywe zabrudzenia – czy ptasie odchody są niebezpieczne dla lakieru?

Zewnętrzna warstwa lakieru samochodowego, czyli przezroczysty klar, jest bardzo podatny na działanie ptasich odchodów i już po 2-3 dniach na jego powierzchni pojawiają się pierwsze permanentne uszkodzenia. Oznacza to, że zdecydowanie warto wyczyścić te uporczywe zabrudzenia jak najszybciej, wykorzystując preparaty do usuwania ptasich odchodów.

3. Jak zabezpieczyć lakier samochodowy przed ptasimi odchodami?

Lakier samochodowy jest wbrew pozorom bardzo delikatny, a już w szczególności wrażliwy jest na odczyn ptasich odchodów. Warto wykorzystać auto detailing, aby usunąć wszystkie rysy, po czym zastosować specjalne środki, w tym twarde woski czy powłoki kwarcowe, które spowolnią proces niszczenia lakieru nawet kilkukrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *