Garaż

Zaprawy klejowe Sopro – rodzaje oraz ich zastosowanie

sopro zaprawy

Markę Sopro powinien znać każdy działający w branży budowlanej. Ten niemiecki producent chemii budowlanej słynie z bardzo wysokiej jakości materiałów. Głównymi produktami w portfolio firmy są przede wszystkim zaprawy klejowe, tych znajdziemy w ofercie Sopro naprawdę dużo. Wybór odpowiedniej dla nas pozycji, będziemy opierać głównie na parametrach i zakresie zastosowania. Które produkty marki są najbardziej popularne i którym powinniśmy się w pierwszej kolejności przyjrzeć?

Zaprawa klejowa

Głównym materiałem Sopro o dość szerokim zastosowaniu może być Sopro No.1 400 Extra. Jest to multifunkcyjna zaprawa wysoko elastyczna. Spełnia normę odkształcalności S1 . Jest wysoko wzbogacona włóknami, co przekłada się na jej wytrzymałość. Sam materiał po utwardzeniu będzie wysokoelastyczny i odkształcalny. Za pomocą niego możemy mocować i przyklejać przede wszystkim płytki ceramiczne, ale również kamionkowe, gresowe, mozaikę, czy nawet płyty betonowe. Zakres stosowania jest również szeroki. Możemy ją użyć przy basenach kąpielowych, na tarasach, elewacjach, ścianach i podłogach oraz wielu innych obiektach, chociażby usługowych, czy przemysłowych. Multifunkcyjność zapewnia nam wykonanie: zaprawy cienkowarstwowej, zaprawy średniowarstwowej, półpłynnej lub szpachlowanie powierzchni do 20 mm grubości warstwy.

Podobnym materiałem do 400 Extra możemy wyróżnić również multifunkcyjną zaprawę – Sopro FKM XL 444. Zaprawa jest bardzo lekka. Poza wspomnianymi już zastosowaniami w poprzednim produkcie takimi jak wnętrza pomieszczeń mieszkalnych, przemysłowych czy usługowych, baseny oraz zewnętrzne tarasy, balkony, elewacje produkt ma dobre zastosowanie w układanie gresów wielkoformatowych zarówno na podłogach jak i ścianach. Klejenie okładzin podłogowych i ściennych. W tym przypadku wielofunkcyjność pozwala nam na utworzenie zaprawy cienko, średnio warstwowej, czy szpachlowanie do 10 mm grubości.

Kolejnym wysokoelastycznym materiałem będzie Sopro FF 450. Ta cementowa zaprawa znajdzie zastosowanie głównie w pomieszczeniach: mieszkalnych, przemysłowych, czy usługowych. Możemy jej użyć w wilgotnych i mokrych pomieszczeniach jak łazienki, ale również baseny. Bez przeszkód możemy ją zastosować również na zewnątrz na tarasach, balkonach czy też na elewacjach.

Zaprawy klejowe

Jeżeli potrzebujemy zaprawy w kolorze białym powinniśmy przyjrzeć się Sopro FF 455. Jest to również wysokoelastyczny produkt umożliwiający przyklejenie cienkowarstwowe jasnych materiałów jak okładziny z kamienia naturalnego, okładziny ceramiczne, mozaika. Możliwe jest używanie jej zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Sopro FBK 372 extra ta zaprawa z kolei umożliwi nam przyklejenie płytek oraz murowanie cienkowarstwowe. Możemy nią murować cegły, silikaty oraz bloki z betonu komórkowego. Prócz tego świetnie nada się do mocowania wszelakiego rodzaju płytek – ceramicznych, glazury, terakoty, klinkieru, kamionki, mało formatowego gresu i wielu innych podobnych materiałów zarówno na podłodze jak i ścianach.

Zaprawy klejowe Sopro

Wymieniając zaprawy klejowe nie sposób nie wspomnieć jeszcze o Sopro MG-FLex 669 zaprawie o normie S2. Nałożona struktura świetnie będzie redukować naprężenia. Materiał jest wysokoodkształcalny. Głównie znajdzie zastosowanie przy układaniu płyt z gresu czy betonu jak również kamienia naturalnego na podłogi oraz ściany wewnątrz. Zapewnia wysoką wytrzymałość oraz stabilność dzięki zastosowanemu wzmocnieniu włóknami.

Zaprawy wyrównawcze

Zaprawy szpachlowe wyrównawcze to materiały, które będą nam pomocne we wszelakiego typu naprawach, wyrównywaniu powierzchni ścian czy podłóg. Takim produktem może być, chociażby Sopro RAM 3. Cementowa, szybkowiążąca masa szpachlowa. Nadaje się na mineralne podłoża jak mur czy beton. Świetnie nada się przy renowacjach oraz naprawach. Znajdzie zastosowanie zarówno w pomieszczeniach – również wilgotnych jak i mokrych oraz na balkonach i tarasach.

Sopro AMT 468 to również zaprawa wyrównawcza, wzbogacona trasem – minerałem ograniczającym pojawianie się białych wykwitów. Produkt wypełni i naprawi podłogi, ściany, mury z betonu, wygładzi również jastrychy oraz tynki.

Wylewka samopoziomująca

Jeżeli będziemy szukać wylewki samopoziomującej koniecznie zapoznajmy się z Sopro WS 3.50. Jest to cementowa masa o szybkim wiązania, która wyrówna nam wszelakiego typu okładziny podłogowe w pomieszczeniach. Wysoka wytrzymałość i możliwość stosowania warstwy do 50 mm. Posiada bardzo dobrą rozpływność.

Jastrych cementowy możemy wykonać za pomocą zaprawy Sopro Rapidur M5 747. Szczególne zastosowanie znajdzie w przypadku jeżeli zależy nam na czasie, produkt jest szybkowiążący. Ruch pierwszy możliwy już po 12 godzinach, a układanie płytek można zacząć po ok. 24 godzinach. Przeznaczony do jastrychów zespolonych, pływających, ogrzewanych i jastrychów na warstwie oddzielającej.

Zaprawa klejowa Sopro cena

Materiały Sopro cechują się najwyższą jakością. Nie dziwne zatem, że produkty tej marki nie będą należały do najtańszych na rynku. Jednak niezawodność i wytrzymałość produktów oraz często oszczędność czasu idąca za ich użytkowaniem, na pewno nam się opłaci.

Jak zatem kształtują się ceny zapraw Sopro?

Poszukując multifunkcyjnej zaprawy i decydując się na produkt Sopro No. 1 400 Extra powinniśmy liczyć się z kwotą około 50zł za 22,5kg worek. Super lekka zaprawa FKM XL będzie już dwa razy droższa przy również mniejszym worku 15kg ale tej samej wydajności z worka.

Wysokoelastyczne zaprawy klejowe przeznaczonych głównie do wszelakiego typu płytek, glazury, terakoty do wewnątrz i na zewnątrz to koszt około 35-60zł za 25-kilogramowy worek zaprawy. Jeżeli zaś będziemy chcieli zdecydować się na wysokoodkształcalną zaprawę z normą S2 – MG FLex 669 musimy się liczyć z kwotą prawie 200zł za 15kg.

Zaprawy wyrównanwcze RAM 3 lub AMT 468 możemy zakupić w cenach ok. 50-75zł w workach 25kg.

Wylewka samopoziomująca Sopro Floor WS 3.50 będzie nas kosztować poniżej 50zł, a szybka zaprawa Rapidur M5 747 prawie dwa razy taniej oba produkty w opakowaniach 25kg.

Wymienione produkty to nie wszystko z oferty Sopro. Producent posiada naprawdę szeroką gamę materiałów, niektóre posiadające specjalne parametry i konkretne zastosowanie. Nie sposób wymienić wszystkich. Jeżeli któryś z podstawowych wymienionych wyżej produktów nie odnajdzie się w wymaganiach i wyzwaniu, jakim chcesz sprostać, napisz do nas. Spróbujemy znaleźć i dobrać materiał, który pozwoli wykonać solidną i efektowną pracę.

FAQ

1. Jaką zaprawę marki Sopro wybrać?

Wybór zapraw Sopro jest bardzo szeroki. Powinniśmy dobrać materiał w zależności do naszych wymagań i zastosowań. Produkt o najszerszych możliwościach i bardzo dobrych parametrach to Sopro No.1 400 Extra.

2. Na jakie wylewki samopoziomujące zwrócić uwagę?

Najpopularniejsze wylewki, jakie możemy wybrać z Sopro to WS 3.50 oraz Rapidur M5 747.

3. Jak kształtuje się cena zapraw Sopro?

Ceny zapraw zależnie od ich parametrów posiadają bardzo rozpięty zakres cenowy. Ceny mogą się wachać od około 30zł za worek 25 kilogramowy do prawie 200zł za 15kg.

Wróć do listy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.