Chemia Warsztatowa

Wilgoć w samochodzie – jak się jej pozbyć?

wilgoć w samochodzie

Spieszysz się do pracy czy szkoły, a ziąb na zewnątrz sprawia, że nie możesz przestać myśleć o opuszczonym niedawno, cieplutkim łóżku. Wsiadasz do samochodu – jemu też zimno nie służy. Zamiast rozgrzać się we wnętrzu pojazdu, musisz walczyć z zaparowanymi szybami. Zaskakuje Cię wilgoć w samochodzie? Mamy na to rozwiązania! W poniższym tekście podpowiadamy, jak pozbyć się wilgoci z auta, aby uniknąć takich sytuacji.

Zaparowane szyby i nie tylko – czym jeszcze objawia się wilgoć w samochodzie?

Najczęściej, kiedy wspomina się wilgoć we wnętrzu auta, na myśl przychodzą parujące szyby. I nic dziwnego – to z pewnością najbardziej denerwujący objaw wilgoci w samochodzie. Oprócz niego zwróć też uwagę na charakterystyczny zaduch oraz mokrą tapicerkę – podsufitka czy pokrowce na siedzenia w zawilgoconym aucie często są nieprzyjemne w dotyku.

Wielką wskazówką o nadmiarze wilgoci jest także brzydki zapach stęchlizny. Woda w ciepłym aucie to doskonałe miejsce do rozwoju bakterii i grzybów pleśniowych – śmieci, ubrania czy resztki jedzenia dodatkowo stanowią dla nich wartościową pożywkę. Bakterie w połączeniu z wieloletnim brudem oraz wilgocią tworzą charakterystyczną woń, której należy się pozbyć.

Skutki nadmiernej wilgoci

Wilgoć w aucie nie tylko oznacza nieprzyjemny zapach i zaparowane szyby. Długotrwałe ignorowanie tego problemu może prowadzić do potencjalnie niebezpiecznych skutków. Pleśń podrażnia drogi oddechowe i powoduje alergie, zwłaszcza u osób spędzających dużo czasu w pojeździe.

Wynikiem zawilgoconego samochodu jest również problem z elektroniką auta. Para wodna przyspiesza utlenianie połączeń elektrycznych, warto więc zastosować profesjonalne albo domowe sposoby na wilgoć w samochodzie. Szybka reakcja pozwala przedłużyć żywotność całego układu i uniknąć problemów z jego działaniem.

Parujące szyby w samochodzie – skąd się biorą?

Chociaż wilgoć w aucie jest wyjątkowo uciążliwa w chłodne miesiące, w rzeczywistości gromadzi się przez cały rok. Wnosisz ją do pojazdu na butach i ubraniach, jednak przyczyn wilgoci może być kilka, np.:

  • zaniedbanie auta i odkładanie w czasie głębokiego czyszczenia,
  • błędy konstrukcyjne,
  • uszkodzone uszczelki,
  • mokre dywaniki,
  • zużyty filtr kabinowy,
  • nieszczelności nagrzewnicy oraz kłopoty z ogrzewaniem,
  • woda we wnęce na koło zapasowe.

Zacznij od mycia szyb i tekstyliów

Bardzo często przyczyną wilgoci jest zalegający w aucie brud, zacznij więc od porządnego oczyszczenia wnętrza. Przewietrz samochód, odkurz go dokładnie. Nie zapomnij zdjąć pokrowce i dywaniki – przesiąknięta wilgocią tapicerka wymaga prania oraz suszenia. Aby przyspieszyć pracę, skorzystaj z odkurzacza piorącego albo usług pralni chemicznej.

Trudne do usunięcia zacieki spróbuj potraktować domowym detergentem, np. płynem do mycia naczyń czy środkiem do prania dywanów, albo specjalistycznymi specyfikami z naszej oferty. Za narzędzie posłuży Ci szczotka z miękkim włosiem lub gąbka. W ten sposób usuniesz drobnoustroje, a wraz z nimi nieprzyjemny zapach.

Zrezygnuj z produktów do konserwacji plastików, które pozostawiają na powierzchni tłusty nalot. Umyj dokładnie okna, a później rozprowadź na przedniej szybie środek zapobiegający parowaniu, jak K2 FOX z asortymentu Zadbanej Bryki.

Jak usunąć wilgoć z auta? Sprawdź źródła problemu

Jeśli czyszczenie i suszenie samochodu z wilgoci nie pomaga, trzeba zwrócić baczną uwagę na jej objawy. Być może woda gromadzi się tylko w jednym miejscu, co sygnalizuje brzydka woń lub zaparowanie jednej szyby?

Pomyśl o przeglądzie układu klimatyzacji, która powinna usuwać nadmiar wilgoci z powietrza. Powodem może być niski poziom płynu chłodniczego czy brak sterowania wentylacją. Wilgoć wynika czasami z zapchanej nagrzewnicy, co warto skontrolować. Sprawdź drożność kanałów odpływowych – to one pozwalają na odprowadzanie nadmiaru wody z wnętrza kabiny, np. kanał w podszybiu, gdzie zbierają się liście i brud. Niedrożne odpływy doprowadzisz do porządku samodzielnie.

Guma narażona jest nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również naturalne zużycie. Kiedy uszczelka przestaje spełniać swoją rolę, sprawia, że woda dostaje się do środka auta. Punktem newralgicznym są również skorodowane elementy konstrukcyjne. Sprawdź ich kondycję, odśwież za pomocą silikonu albo wymień uszczelki na nowe, a rdzę usuwaj na bieżąco.

Domowy sposób na wilgoć w aucie

Według wielu kierowców, dobrze dobrany domowy sposób na wilgoć w samochodzie sprawdza się podobnie do profesjonalnych produktów, a jego koszt jest znacznie niższy. W pierwszej kolejności wysusz wykładzinę za pomocą gazet lub ręczników papierowych – wystarczy rozłożyć je równomiernie i pozostawić na kilka godzin. Ciekawa metoda to zastosowanie żwirku dla kotów czy ryżu. Produkty skutecznie pochłaniają wilgoć, możesz więc rozsypać je albo umieścić w płóciennym woreczku z drobnymi oczkami – później wyrzuć go lub odkurz.

Przykre zapachy również dokuczają kierowcom zmagającym się z wilgocią w aucie. Mielona kawa w woreczku ma zwalczyć mocno wyczuwalny, charakterystyczny zapach. Należy pamiętać jednak o zażegnaniu źródła problemu – w przeciwnym razie woń stęchlizny wciąż będzie obecna, chociaż tymczasowo „przykryta” kawą lub wybranym środkiem zapachowym do samochodu.

Sklepowy pochłaniacz wilgoci do samochodu

W wielu przypadkach nie warto próbować domowych sposobów – za pomocą specjalnego środka chemicznego można znacznie szybciej osiągnąć pożądane efekty. Podstawowe produkty, które posłużą Ci w walce z nieprzyjemną wonią są dostępne w naszym i innych sklepach neutralizatory zapachów. Takie niewielkie gadżety likwidują wilgoć wraz z cząsteczkami zapachów, jak dym tytoniowy, zapach pozostawiany przez zwierzęta czy bakterie i pleśń. Ustaw go w miejscu narażonym na działanie wilgoci, jak dywanik lub kokpit.

Decydując się na zakup pochłaniacza wilgoci do auta, trzeba sprawdzić, czy jest jednorazowy. W Zadbanej Bryce mamy produkty, które z powodzeniem zregenerujesz w kuchence mikrofalowej lub piekarniku. W ten sposób skorzystasz z nich kilka razy w razie potrzeby. Są wygodne, łatwe w użyciu i niedrogie, warto się więc w nie wyposażyć, w przypadku wilgoci w samochodzie.

FAQ

1. Jakie są objawy wilgoci w aucie?

Główne oznaki problemu to zaparowane szyby, nieprzyjemna woń oraz wilgotne wnętrze pojazdu (zwłaszcza tapicerka).

2. Jakie są domowe sposoby na wilgoć w aucie?

Najpierw trzeba dokładnie umyć i wysuszyć wnętrze samochodu. Żwirek dla zwierząt lub ryż pochłaniają szybko nagromadzoną wilgoć – podobnie rozłożone gazety czy ręcznik papierowy. Nieprzyjemny zapach zwalcza skutecznie woreczek płócienny z mieloną kawą.

3. Jaki pochłaniacz wilgoci do samochodu kupić?

Najlepszy produkt tego rodzaju pochłania również nieprzyjemne zapachy i umożliwia wielokrotne wykorzystanie. Kilka ciekawych rozwiązań znajdziesz w Zadbanej Bryce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *