Auto Detailing

Parowanie szyb samochodowych – jak sobie z tym poradzić?

Niskie temperatury, deszcz i duża wilgotność w powietrzu nasila proces parowania szyb w samochodzie. Zjawisko to wydaje się bardzo powszechne, a więc jest często bagatelizowane przez większość kierowców. Zdarza się jednak, że stopień parowania szyb jest wyższy od normy dopuszczalnej. Taka sytuacja powoduje zagrożenie na drodze, którego nie należy bagatelizować. W jaki sposób poradzić sobie z parującymi szybami w samochodzie?

Parowanie szyb w samochodzie – dlaczego?

Przyczyn parowania szyb jest wiele, jednak ich zdecydowana większość ma związek z różnicą temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz a tym wewnątrz samochodu. Intensywność zjawiska nasila obecność wysokiej wilgotności w powietrzu. Do najczęściej spotykanych przyczyn technicznych należy natomiast usterka filtra kabinowego i zużyte uszczelki samochodu. Dla optymalnego poziomu wilgotności we wnętrzu auta niezbędne jest także utrzymanie higieny jego użytkowania. Rozumie się przez to zachowywanie czystości wnętrza auta z poświęceniem szczególnej uwagi na czystość szyb wewnętrznych. Należy zadbać również o rewizję poprawności działania wielu narzędzi samochodowych, takich jak klimatyzacja, sprężarka, nagrzewnica czy wspomniany filtr kabinowy. Warto pamiętać, że na nic się zda osuszanie samochodu, jeśli nie jest on w pełni sprawny.

Przyczyny parowania szyb we wnętrzu samochodu

  • Ogrzewanie powietrza we wnętrzu samochodu za pomocą nawiewu
  • Wysoka wilgotność powietrza na zewnątrz
  • Temperatura powietrza, umożliwiająca parowanie wody
  • Zabrudzenia na wewnętrznej stronie szyb samochodu
  • Palenie we wnętrzu samochodu
  • Wzmożone opady deszczu lub śniegu
  • Niepoprawna praca filtra kabinowego

Jak zmniejszyć parowanie szyb – 8 wskazówek

  1. Mycie szyb od środka – zdarza się, że wewnętrzne mycie szyb jest pomijane przez kierowców. To duży błąd, ponieważ zatłuszczenie i kurz na szybie potęgują przyczepianie się cząsteczek wody do jej powierzchni. Proces zapobiegania nadmiernemu parowania szyb powinno się rozpocząć od tego zabiegu. Na ten aspekt szczególną uwagę powinny zwrócić osoby palące wewnątrz samochodu. Szyby można umyć tradycyjnym płynem do szyb z alkoholem, przecierając je szmatką z mikrofibry lub gazetą. W tym przypadku można także zastosować środek chemiczny, który nie tylko czyści szybę, ale także pozostawia na niej powłokę ochronną.
  1. Usunięcie obecnej wilgoci z wnętrza samochodu – realizację tego celu warto rozpocząć od usunięcia już obecnej wilgoci z wnętrza samochodu. Jeśli nigdy wcześniej nie zwracano uwagi na optymalny poziom wilgotności w samochodzie podczas zimy, to do tego zadania warto podejść w sposób generalny. Można to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze zalecane jest dokładne wysuszenie tapicerki, szczególnie jeśli w ostatnim czasie była ona narażona na zabrudzenie śniegiem i brudem zgromadzonym pod powierzchnią butów pasażerów. Można użyć w tym celu różnego rodzaju profesjonalne osuszacze. Istotne jest ponadto dokładne odkurzenie tapicerki Warto także pamiętać o częstym wietrzeniu samochodu. Jeśli auto jest przechowywane w garażu, zaleca się zostawiać delikatnie niedomknięte szyby, co umożliwi płynny przepływ powietrza.
  2. Ograniczenie gromadzenia się wilgoci w samochodzie – sprawdzoną metodą w tym przypadku jest umieszczenie kryształowych kulek higroskopijnych we wnętrzu samochodu. Ich działanie polega na absorbowaniu wody z powietrza, która zmienia je w roztwór soli. Alternatywą dla tego typu kulek jest wstawienie do wnętrza samochodu pudełek z solą. Dodatkową korzyścią takiego zabiegu jest pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z wnętrza auta.
  3. Użytkowanie klimatyzacji – wielu kierowców rezygnuje z użytkowania klimatyzacji podczas zimy. Warto jednak rozważyć jej włączanie co jakiś czas, ponieważ klimatyzacja zapewnia odpowiednią wentylację powietrza i stanowi źródło suchego powietrza. Praca klimatyzacji chroni ponadto sprężarkę przed szybszym zużyciem. Oczywiście w przypadku braku klimatyzacji można skorzystać z nawiewu na obiegu zewnętrznym. Celem jest nieustanne wpuszczanie świeżego powietrza do wnętrza samochodu.
  4. Oczyszczenie filtra kabinowego – parowanie szyb bardzo często jest spowodowane niepoprawnym działaniem filtra kabinowego. Jest on bowiem odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza trafiającego do wnętrza auta. Zapchany filtr znacząco obniża przepływ powietrza, który jest niezbędny dla utrzymania prawidłowego poziomu wilgotności w samochodzie. Należy pamiętać także, że filtr umieszczony w podszybiu jest znacznie bardziej narażony na zanieczyszczenia.
  5. Uszczelnienie nadwozia – wilgoć może się dostawać do wnętrza samochodu przez szczeliny drzwi i bagażnika, który powstają poprzez zużywanie się uszczelek. Wymiana tych uszczelek powinna wówczas rozwiązać problem.
  6. Zmiana dywaników na gumowe – to zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci w welurowym materiale dywanika.
  7. Stosowanie dodatkowych preparatów – aby wzmocnić i utrwalić efekt czystych szyb można za pomocą tak zwanej niewidzialnej wycieraczki do szyb stworzyć warstwę hydrofobową po ich wewnętrznej stronie. Taka warstwa ma bowiem zdolność odpychania i ograniczania osadzania się cząsteczek wody na powierzchni szyby. Warto pamiętać, że ten sposób nie rozwiązuje źródła problemu. Istnieją natomiast środki chemiczne, typowo przeznaczone na zmaganie się z parowaniem szyb.

Niepoprawne działanie nagrzewnicy – groźny prowodyr wzmożonej pary wodnej w samochodzie

Zadaniem nagrzewnicy jest dozowanie ciepła pochodzącego z układu chłodniczego. Z biegiem czasu nagrzewnica ulega eksploatacji, czego następstwem stają się wówczas nieszczelności. Im są one większe, tym większa ilość pary z układu chłodniczego dostaje się do wnętrza samochodu. Obecność tej pary wodnej jest wyjątkowo szkodliwa, ponieważ w swoim składzie zawiera cząsteczki płynu chłodniczego, które z wdychanym powietrzem z samochodu dostają się do płuc człowieka. Co więcej, cząsteczki płynu osadzają się na wewnętrznej powierzchni szyb, tworząc tłusty nalot, do którego przyczepiają się z kolei cząsteczki wodne. Usterka nagrzewnicy może objawiać się wspomnianym nalotem do wnętrza samochodu lub wyciekiem płynu, który parując, także osadza się na szybach. Aby usprawnić pracę nagrzewnicy można użyć specjalnych preparatów uszczelniających układ chłodzenia lub postawić na całkowitą wymianę nagrzewnicy na nową.

Zaparowane szyby samochodu – zagrożenia

Zaniedbany problem nadmiernego parowania szyb może być bardzo niewygodny dla codziennego użytkowania samochodu. Zimowe poranki same w sobie nie służą pośpiechowi, a zaparowane szyby samochodu mogą jeszcze bardziej opóźnić wyjazd do pracy. Bardzo ciężko powstrzymać się wówczas przed wyruszeniem w drogę, mimo dalszej obecności pary wodnej na szybie. Tego typu zachowanie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku nawet kilkakrotnie. Niebezpieczeństwo wzmagają ponadto ciemne poranki i relatywnie śliska nawierzchnia dróg zimowych. 

Im szybciej więc problem parowania szyb zostanie rozwiązany, tym lepiej. W razie dodatkowych pytań dotyczących tego typu zabiegów zarówno we wnętrzu samochodu, jak i na jego zewnętrznej powierzchni – zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z naszego przedsiębiorstwa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *