Skorodowana blacha wygląda nieestetycznie, ale to najmniej problematyczny efekt korozji. Jeśli zbagatelizuje się nawet niewielkie ognisko rdzy, to zacznie się ono rozszerzać w imponująco szybkim tempie. Przeżarta rdzą blacha będzie słaba, co raczej wcześniej niż później doprowadzi cały element do stanu nieużywalności. I choć rdza pojawia się samoczynnie – w końcu jest wynikiem utleniania się metali – to można jej zapobiegać! Dotyczy to zarówno karoserii samochodów, jak i wszelkich innych metalowych konstrukcji – ogrodzeń, instalacji, maszyn. Zarówno już skorodowanych powierzchni, jak i niemal fabrycznie nowych blach!

Więcej

Wyświetlanie wszystkich wyników: 12

Podkłady antykorozyjne

Pierwszym krokiem konserwacji antykorozyjnej jest pokrycie danego elementu metalowego dobrym podkładem antykorozyjnym. Taki środek tworzy na powierzchni (np. karoserii) powłokę, która zabezpiecza przed wilgocią i innymi czynnikami, które przyspieszają korozję. Następnie warstwę podkładu antykorozyjnego trzeba pomalować właściwym lakierem czy farbą.

Epoksydowe podkłady antykorozyjne

Istnieje kilka rodzajów podkładów antykorozyjnych, ale najpopularniejszymi tego typu produktami (wykorzystywanymi na szeroką skalę) są grunty epoksydowe. Produkuje się je na bazie żywicy epoksydowej, która dzięki wiązaniom polimerowym przekształca ciecz w ciało stałe. Inaczej mówiąc – podkład antykorozyjny epoksydowy zasycha na metalowej powierzchni i tworzy twardą, nierozerwalną powłokę o wysokiej odporności mechanicznej i chemicznej. Staje się barierą, dzięki której metalowa powierzchnia nie ma kontaktu z powietrzem i wodą, które przyspieszają proces korozji.

Podkłady epoksydowe wzbogaca się o różne dodatki – substancje, które wzmacniają antykorozyjną ochronę, czyli spowalniają tempo reakcji korozyjnych.

Podkład antykorozyjny pod lakier samochodowy

Duże ogniska rdzy na karoserii samochodowej wymagają zaawansowanych prac lakierniczych. Na szczęście istnieje szereg preparatów, które je usprawniają. Przede wszystkim rdzawe plamy należy dobrze oczyścić. Część podkładów antykorozyjnych produkowanych na bazie epoksydowej jest jednocześnie neutralizatorami rdzy, czyli są to produkty typu 2w1.

Jak to działa? Neutralizujący wpływ podkładu antykorozyjnego na rdzę sprawia, że zmienia się ona w organiczny związek żelaza. Powstała w ten sposób czarna warstwa długotrwale chroni przed korozją, a dzięki obecności żywicy epoksydowej, staje się doskonałą warstwą gruntującą, którą można niemal od razu pomalować.

Farby antykorozyjne do powierzchni metalowych

Konserwacja antykorozyjna dotyczy nie tylko samochodów czy wszelkich pojazdów. Każdy metal koroduje, dlatego w naszym sklepie znajdziesz także preparaty uniwersalne, za pomocą których zabezpieczysz najróżniejsze konstrukcje stalowe czy żeliwne. Popularnym tego typu produktem jest farba antykorozyjna produkowana np. na bazie żywicy ftalowej. Oczywiście stosuje się ją podczas napraw karoserii samochodowej, jednak jej przeznaczenie jest znacznie szersze, bo wyróżnia się świetną przyczepnością do różnego rodzaju podłoży i można pokryć ją niemal dowolną farbą.

Korzystając z produktów typu podkład antykorozyjny na rdzę czy farba antykorozyjna, pamiętaj, by przed malowaniem dokładnie usunąć już istniejącą rdzę i dobrze odtłuścić powierzchnię, oczyścić ją z wszelkich zabrudzeń.