Auto Detailing

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem?

Jak czyścić tapicerkę

Niezależnie od tego, czy tapicerka w Twoim aucie została wykonana z najwyższej jakości ekoskóry, czy z tradycyjnego materiału, jej pielęgnacja jest jednym z podstawowych elementów auto detailingu. Nie trzeba nikogo uświadamiać, jak niekomfortowa dla kierowcy i pasażerów jest jazda w brudnym aucie. W dzisiejszym artykule odpowiadamy zatem na pytanie, jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie samodzielnie.

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem – podstawowe zasady

Tapicerka traci na jakości nie tylko na skutek uszkodzeń mechanicznych – przetarć czy pęknięć – ale także przez nieodpowiednią pielęgnację. Jazda w brudnym, niehigienicznym samochodzie jest nieprzyjemna, ale to niejedyny powód, dla którego warto poświęcić czas i energię na jego wyczyszczenie – auto traci swoją wartość, jeśli zaniedbujemy czyszczenie tapicerki i jest permanentnie zabrudzone. Szczególnie wyczuleni na utrzymanie wyposażenia auta w czystości powinni być kierowcy świadczący usługi transportowe. Niedopuszczalne jest zaniedbanie wyglądu siedzeń czy podłogi, dlatego trzeba regularnie kontrolować ich stan. Czyszczenie tapicerki dotyczy jednak wszystkich kierowców – niezależnie od tego, czy jeżdżą w nich sami, czy codziennie mają kilkudziesięciu pasażerów.

W czyszczeniu tapicerki bardzo ważna jest systematyczność. Ma bowiem kontakt z bardzo wieloma czynnikami – przeciera się od ubrań, wsiąka w nią pot i zostają na niej włosy lub sierść, brudzi się od jedzenia i picia, a także od wnoszonego pod butami błota czy piasku. Ponadto trzeba pamiętać, że tapicerka to nie tylko fotele – czyszczenia wymagają też boczki drzwi, zagłówki, wykładziny pod fotelami i w bagażniku (zarówno te gumowe położone na stałe, jak i materiałowe dywaniki). Warto wyprać tapicerkę kompleksowo i nie pomijać żadnego elementu. Oprócz zabrudzeń wnętrze auta jest narażone także na wsiąkanie nieprzyjemnych zapachów – je też możemy wyeliminować, wykonując zaawansowane pranie tapicerki.

Jak wyczyścić tapicerkę w aucie – odkurzanie

Odkurzanie tapicerki najlepiej wykonywać systematycznie, częściej niż kompleksowe czyszczenie. Jest to stosunkowo szybka czynność, dlatego warto wygospodarować trochę czasu chociaż co dwa tygodnie. Ponadto prania tapicerki nie powinniśmy wykonywać bez odkurzenia całego wnętrza. Ważne jest, żeby odkurzacz miał końcówkę o dużej sile ssącej, zwłaszcza w przypadku tapicerki materiałowej. Kurz, roztocza, sierść i inne drobinki wchodzą w nią często bardzo głęboko, dlatego regularne odkurzanie jest koniecznie.

Przed odkurzaniem należy wyjąć wszystkie wycieraczki i dokładnie je wytrzepać, a następnie wyprać tapicerkę podłogową. Odkurzamy więc powierzchnię znajdująca się pod dywanikami. Nie zapomnij o takich zakamarkach jak przestrzeń za fotelami, zagłówki, boczki, a także bagażnik. Odkurzacza możemy swobodnie używać zarówno do tapicerki materiałowej, jak i skórzanej. Jeśli chodzi o sam sprzęt, urządzenia przystosowane typowo do auta nie zawsze mają wystarczająco dużą moc ssącą. Dobrze więc, gdy masz możliwość wyczyszczenia tapicerki odkurzaczem domowym z wymiennymi końcówkami, które dotrą także do wąskich przestrzeni.

Czyszczenie tapicerki domowymi sposobami – zajrzyj do kuchni!

Jeśli chcesz powstrzymać się od wydatku na profesjonalne środki do czyszczenia tapicerki, możesz wypróbować domowe sposoby. Istnieje kilka artykułów, które dobrze sprawdzają się przy różnych rodzajach materiałów. Jak wyczyścić tapicerkę samochodową domowymi produktami? Wypróbuj:

  • ocet – dodaj trochę octu do litra wody, zwilżoną w mieszance szmatka możesz usunąć plamy z kawy, herbaty i innych napojów, mleka czy wymiotów;
  • soda – rozsyp ją na brudnej powierzchni i pozostaw na kilka godzin, następnie odkurz tapicerkę;
  • talk – posyp nim tłuste plamy z masła lub margaryny i zostaw na 15 minut, następnie odkurz powierzchnię;
  • płyn do naczyń – tym uniwersalnym środkiem możesz usunąć plamy różnego rodzaju plamy, np. od smaru czy tłuszczu;
  • sok z cytryny – dodaj go do wody i skrop nią tapicerkę – zniweluje to roztocza oraz bakterie;
  • kwasek cytrynowy – usuń nim plamy po tłustych sosach, możesz dodać do niego odrobinę alkoholu;
  • aceton – usuń nim plamy po długopisie;
  • amoniak – wymieszaj go z wodą i usuń plamy po alkoholu.

Wypróbowując domowe sposoby na pranie tapicerki, nie należy mocno trzeć materiału. Jeśli plama nie ustępuje, konieczne będzie zastosowanie bardziej profesjonalnych środków. Ponadto, jeśli używasz płynnych substancji, nanoś na tapicerkę minimalną ilość wody wyciśniętą szmatką lub gąbką, tak by materiał nie uległ zbytniemu przemoczeniu.

Pranie tapicerki samochodowej środkami chemicznymi

Najskuteczniejsza pielęgnacja tapicerki samochodowej jest możliwa dzięki zastosowaniu przeznaczonych do tego kosmetyków samochodowych. Główne rodzaje środków chemicznych do czyszczenia tapicerki auta to:

  • płyny – są to uniwersalne autokosmetyki, którymi można czyścić tapicerkę na fotelach, dywaniki, wykładziny podłogowe i inne elementy wnętrza pojazdu. Zaletą płynów jest ich skoncentrowana konsystencja, która pozwala na wielokrotnie użycie produktu. Można go też stosować punktowo jako odplamiacz;
  • pianki do czyszczenia – stosuje się je do skóry oraz materiału w połączeniu z miękką szczotką do czyszczenia tapicerki, także do starych i uporczywych plam. Mogą być stosowane również do podgrzewanych foteli lub skóry perforowanej, a także do obszycia kierownicy;
  • spraye – można nimi czyścić każdą tapicerkę, wykładziny i dywaniki. Usuwają uciążliwe plamy dużo szybciej niż proszki dzięki odpowiednio skoncentrowanym składnikom. Spray do czyszczenia tapicerki rozpuszcza się w wodzie – im większe zabrudzenie tym większe stężenie produktu;
  • odżywki – najlepiej używać ich po zakończeniu czyszczenia, by uelastycznić, nawilżyć i ochronić powierzchnię skórzanej tapicerki. Odżywki mogą zapobiegać wysuszaniu i blaknięciu; 
  • balsamy – zmiękczają i konserwują skórzane powierzchnie. Balsam do tapicerki pozwala na uzyskanie satynowego, antystatycznego i hydrofobowego wykończenia, jeśli użyjemy go po dokładnym wyczyszczeniu siedzisk i pozostałych elementów tapicerki.

Jak samemu wyczyścić tapicerkę samochodową w zależności od tworzywa?

Oprócz odpowiedniego środka do czyszczenia tapicerki niezbędne są także artykuły, którymi tę substancję będziemy nanosić na fotele i pozostałe elementy. Cały zestaw do pielęgnacji powinien być dostosowany do tworzywa, z którego wykonano wnętrze naszego samochodu. Pod tym względem tapicerkę można podzielić m.in. na:

  • skórzaną – preparaty przeznaczone do skóry mają różne formy – pianki, balsamy, mleczka. Należy jednak pamiętać, żeby zawsze stosować do nich miękką szczotkę lub gąbkę bez powierzchni polerującej. Po zabiegu warto pokryć tapicerkę odżywką, która utrzyma atrakcyjny wygląd tapicerki na dłuższy czas;
  • welurową – jej pielęgnacja jest szczególnie trudna, ale warta zachodu – welurowe tapicerki zachwycają swoim wyglądem (jeśli są czyste). Zawsze warto wybierać kosmetyki przeznaczone specjalnie do tego materiału oraz czyścić go delikatnie, z wyczuciem. Zamiast szczotki lepiej wykorzystać ściereczki;
  • materiałową – podstawą jest tutaj dokładne odkurzenie, żeby pozbyć się roztoczy. Można wybrać praktycznie dowolny detergent – piankę, płyn czy proszek wraz ze szczotką;
  • z alcantary – preparaty przeznaczone do tego tworzywa nanosi się zazwyczaj pianowniczką lub triggerem, a ich nadmiar usuwa ściereczką z mikrofibry.

FAQ:

1. Jak wyprać tapicerkę w samochodzie?

Pranie tapicerki samochodowej powinno obejmować fotele, zagłówki, wykładziny i dywaniki. Dokładnie odkurz wnętrze, a następnie użyj kosmetyku przeznaczonego do danego materiału.

2. Kiedy wykonywać pranie tapicerki samochodowej?

Podstawą jest systematyczne czyszczenie tapicerki – im dłużej zwlekamy, tym więcej pracy będzie trzeba w to włożyć. Wybierz suchy i najlepiej słoneczny dzień, ponieważ auto będzie musiało wyschnąć z otwartymi drzwiami.

3. Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem?

Domowe sposoby na pranie tapicerki wiążą się z wykorzystaniem octu, talku, sody, kwasku cytrynowego, amoniaku lub acetonu. Nie należy jednak przesadzić i lepiej użyć profesjonalnego autokosmetyku zamiast mocnego tarcia domową mieszanką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *