Chemia Warsztatowa

Jak uszczelnić przyczepę kempingową?

przyczepa kempingowa

Co to za wakacje na łonie natury, jeśli zagraża nam byle ulewa i silniejszy podmuch wiatru, a hałas odbiera radość ze wspólnej wyprawy? Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy zawczasu pomyśleć o konserwacji oraz uszczelnieniu przyczepy czy kampera! Wyjaśniamy, jak dobrze uszczelnić przyczepę oraz jakich preparatów w tym celu użyć. Zapraszamy!

Uszczelnianie przyczepy kempingowej – czy możesz to zrobić samodzielnie?

Nawet mikroskopijne szczeliny w połączeniu elementów takich jak okna, drzwi, dach, świetliki czy włazy mogą znacząco obniżyć komfort podróżowania oraz noclegu w kamperze czy przyczepie kempingowej. Czy konieczna jest profesjonalna, fachowa konserwacja? Uszczelnienia przyczepy to jedno, ale jeśli problem jest większy, na pewno warto odwiedzić serwis – to inwestycja w bezpieczeństwo!

Natomiast jeśli kłopot z przyczepą czy kamperem sprowadza się jedynie do drobnych nieszczelności, możesz sobie z nimi poradzić we własnym zakresie. Z pomocą przyjść może marka SIKA – jeden z największych producentów klejów i uszczelniaczy do pojazdów użytkowych (i nie tylko!) – i seria uszczelniaczy Sikaflex (221, 252, 529). Najpierw jednak musisz się przygotować – po pierwsze zlokalizować nieszczelności, a po drugie zaopatrzyć się w odpowiedni rodzaj produktu.

Co najczęściej wymaga uszczelnienia lub sklejenia w przyczepie czy kamperze?

  • Okna i szyby – poza uszczelnieniem bardzo często wymagają drobnych prac naprawczych. Szyby w kamperach i przyczepach są najczęściej produkowane z plexi. Zarówno pęknięcie, jak i nawet rozwarstwienie się szyby jest możliwe do naprawienia z pomocą specjalistycznych klejów i uszczelniaczy.
  • Włazy, świetliki, przepusty, drzwi i inne – wszystkie otwory w dachach i ścianach przyczep i kamperów wymagają regularnego uszczelniania. W tym celu wykorzystuje się kleje i uszczelniacze poliuretanowe. Po zeszlifowaniu i odtłuszczaniu powierzchni wystarczy zaaplikować preparat, a nieszczelność przestanie być problemem.

Co jest potrzebne do uszczelnienia przyczepy kempingowej?

  • Preparat klejąco-uszczelniający (np. Sikaflex 221). Skuteczny produkt zapewni uszczelnienie kampera nawet na więcej niż jeden sezon! Dostępne preparaty uniwersalne nie zawsze sprawdzają się w tej roli. Klej, masa czy uszczelniacz musi być więc dostosowany do rodzaju powierzchni, rozmiaru elementów oraz sił, jakie na nie działają. Zawsze należy zwrócić uwagę na zalecany sposób aplikacji oraz specyfikację produktu – czas do pełnego wyschnięcia czy odporność na warunki i czynniki zewnętrzne.
  • Papier ścierny – część uszczelnianych elementów może wymagać też prac przygotowawczych, czyli zeszlifowania. W tym wypadku należy zaopatrzyć się w papier ścierny o odpowiedniej gradacji lub specjalną włókninę. Szlifowanie usunie zabrudzenia oraz wygładzi powierzchnię, dzięki czemu klejenie będzie skuteczniejsze.
  • Preparat odtłuszczający – zasadniczo wszystkie środki do uszczelniania i klejenia wymagają dokładnego oczyszczenia łączonej powierzchni. W tym celu można wykorzystać m.in. alkohol izopropylowy. Pamiętaj, że najczęściej bez odtłuszczenia powierzchni uszczelnienie czy klejenie nie zakończy się pełnym powodzeniem i być może cała praca będzie wymagała powtórzenia.

Jakie preparaty wybrać do uszczelnienia przyczepy lub kampera?

Do uszczelnienia kamperów czy przyczep kempingowych polecane są zwłaszcza kleje i uszczelniacze poliuretanowe – zapewniają nie tylko solidne spoiny, ale są także łatwe w aplikacji i odporne na wilgoć, promieniowanie UV i skrajne temperatury. A dzięki temu, że produkowane są w bardzo różnych wariantach, można je wykorzystać w zasadzie do każdego rodzaju materiału. Niektóre z nich są projektowane pod kątem łączenia różnych tworzyw, co nadaje im wymiar uniwersalnego produktu.

Biały
Czarny
Szary

Sika Sikaflex 221 Klej uszczelniacz poliuretanowy 300ml

36,99 
Beżowy
Czarny

Sika Sikaflex 529 AT masa natryskowa 290ml

61,50 

Uszczelnianie przyczepy kempingowej i kampera z SIKA Sikaflex

SIKA to jeden z liderów branży konstrukcyjnej, specjalizujący się w rozwiązaniach dla budownictwa, przemysłu i motoryzacji. Szczególne miejsce w ofercie SIKA zajmują kleje i uszczelniacze (z serii Sikaflex), które są aktualnie wykorzystywane również podczas produkcji pojazdów. SIKA opracowała kilka rozwiązań przeznaczonych do uszczelnienia i klejenia elementów także w kamperach i przyczepach kempingowych. I to właśnie na nich skupiają się nasze rekomendacje.

Klej i uszczelniacz Sikaflex 221

Jest to klej i uszczelniacz poliuretanowy w jednym, stworzony na bazie jednego składnika. Jego zastosowanie jest wszechstronne, więc dobrze mieć go na wyposażeniu kampera czy przyczepy. Zapewnia trwałe połączenia i uszczelnienia metali, powłok lakierniczych, materiałów ceramicznych, a także tworzyw sztucznych. Uszczelni okna, drzwi, świetliki i większość innych części w kamperze i przyczepie. To produkt dla profesjonalnych użytkowników oraz amatorów majsterkowania.

Elastyczny klej Sikaflex 252

Ten elastyczny preparat wykorzystywany jest do budowy pojazdów. To także klej poliuretanowy i jednoskładnikowy. Choć nie jest to typowy środek uszczelniający, to jednak przydaje się podczas awarii, które wymagają sklejenia ze sobą zwłaszcza dużych elementów: metalowych, aluminiowych, drewnianych, ale też ceramiki i tworzyw sztucznych. Ma dobre właściwości pod kątem wypełniania luk i jest odporny na duże naprężenia.

Uszczelniająca masa do nadwozi Sikaflex 529

Wyjątkowy uszczelniacz-masa do nadwozi pojazdów wyprodukowany w technologii STP (polimer z silanem), jednoskładnikowy i natryskowy, który utwardza się pod wpływem wilgoci obecnej w powietrzu atmosferycznym. Jest stosowany zwłaszcza do uszczelniania szwów i połączeń zakładkowych. W kamperze czy przyczepie sprawdzi się doskonale, bo można go stosować do różnych podłoży, a jednocześnie ma świetnie właściwości wygłuszające.

Jak prawidłowo wykonać uszczelnienie kampera lub przyczepy?

  1. Zawsze należy pamiętać o poprawnym przygotowaniu uszczelnianego podłoża. Podłoże w większości wypadków musi być oczyszczone, odtłuszczone i suche. W niektórych sytuacjach warto przeszlifować elementy, aby zapewnić ich skuteczne połączenie. Trzeba również stosować się do zaleceń producenta.
  2. Sposób aplikacji uszczelniacza, masy czy kleju może być indywidualny dla każdego preparatu, więc należy zapoznać się z instrukcją. Konieczne może być użycie pistoletu (np. ręcznego lub pneumatycznego bądź w wersji do aplikacji natryskowej). Dodatkowo każdy uszczelniacz powinien być aplikowany w konkretnych warunkach – np. w odpowiedniej temperaturze.
  3. Warto zapoznać się z parametrami technicznymi, aby wiedzieć, jak długo i w jakich warunkach uszczelniacz powinien schnąć i kiedy spoina będzie już wystarczająco dobrze utwardzona. Należy również zaopatrzyć się w preparat do usuwania uszczelniacza, jeśli konieczna będzie jakaś korekta.
  4. Niemal każdy produkt klejąco-uszczelniający można wygładzić i wykończyć, np. pomalować. (w zależności od potrzeb). Należy jednak zastosować się w tej kwestii do zaleceń – np. niektóre preparaty mogą być wygładzane jedynie przed upływem czasu tzw. naskórkowania kleju.

FAQ:

1. Jakich preparatów użyć do uszczelniania przyczepy kempingowej?

Warto wykorzystać kleje i uszczelniacze poliuretanowe. Najlepiej, jeśli są to produkty profesjonalne, jak np. marki SIKA, które wykorzystuje się także podczas produkcji pojazdów. Przed rozpoczęciem uszczelniania zawsze warto uważnie przestudiować informacje, które producent umieścił na opakowaniu czy ulotce.

2. Czy można przeprowadzić uszczelnienie kampera samodzielnie?

Kampera czy przyczepę kempingową można uszczelnić samodzielnie, jednak należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu i dostosowaniu preparatów – uszczelniaczy. Zawsze należy stosować się do instrukcji i ostrzeżeń producenta danego produktu. Pomóc mogą też informacje od innych użytkowników znalezione w internecie (treści dostępne w Google i YouTube, reklamy instruktażowe).

3. Jak przygotować przyczepę lub kampera do uszczelnienia?

Przed uszczelnieniem elementów (także tych nowych) należy je oczyścić, odtłuścić i osuszyć. Niektóre części mogą wymagać przeszlifowania papierem ściernym.

Wróć do listy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.