Auto Detailing

Jak usunąć lub naprawić ubytki na lakierze samochodowym?

Jak usunąć lub naprawić ubytki na lakierze samochodowym?

Wracasz do samochodu po pracy czy zakupach i widzisz świeże zarysowanie. Prawdopodobnie ktoś zahaczył autem w Twoją karoserię, a później zbiegł z miejsca zbrodni. Teraz musisz przywrócić lakier do poprzedniego stanu – co robić? Spokojnie, w poniższym artykule znajdziesz garść praktycznych wskazówek, jak wygląda naprawa zarysowań lakieru.

Oceń skalę zniszczeń

Zanim rozpocznie się naprawa ubytków lakieru samochodowego, trzeba ocenić uszkodzenia, a właściwie ich skalę. W zależności od wielkości zarysowań możesz usunąć je samodzielnie albo oddać auto profesjonalistom. Aby naprawić duże wykwity korozji albo niektóre wgniecenia i zamaskować ślady uszkodzenia, często potrzebny jest profesjonalny sprzęt malarski oraz inne specyfiki. Doświadczony lakiernik za kilkaset złotych sprawi, że karoseria będzie wyglądała jak nowa.

Jeśli jednak zarysowanie na lakierze jest tylko powierzchowne, z powodzeniem usuniesz je na własną rękę. Potrzebujesz cierpliwości, nieco wolnego czasu oraz kilku produktów ze sklepu Zadbana Bryka. Przykładowo niewielkie ubytki lakieru zamaskujesz kredką, trzeba jednak pamiętać, że to tylko tymczasowe rozwiązanie. Warto poświęcić trochę pracy i całkowicie usunąć zniszczenia.

Co kupić przed naprawą lakieru samochodowego?

W zależności od rodzaju i wielkości zniszczeń, potrzebne Ci będą inne środki i narzędzia. Niektóre z nich to przykładowo:

  • pasta lekkościerna – do usuwania płytkich rys;
  • papier ścierny – papier różnej grubości pozwala wyrównać lakier albo usunąć go całkowicie;
  • szpachla – wyrównuje głębsze ubytki lakieru (warto wykorzystać szpachlę z dodatkiem włókna szklanego);
  • podkład – aby lakier trzymał się powierzchni;
  • lakier – w sprayu i słoiczku do wykończenia powłoki lakierniczej;
  • środek do odtłuszczania – niezbędny przed nałożeniem lakieru;
  • rozpuszczalnik – do rozmieszania lakierów.

Naprawa ubytków lakieru samochodowego – płytkie rysy

O niewielkie uszkodzenia najłatwiej – wystarczy otarcie o ogrodzenie, słupek czy inne auto. Jak zająć się drobnymi ubytkami lakieru?

  1. Najpierw umyj dobrze fragment karoserii i odtłuść go jednym ze specyfików z oferty Zadbanej Bryki.
  2. Rozprowadź na rysie pastę lekkościerną oraz rozetrzyj ją miękką szmatką z mikrofibry do uzyskania połysku.
  3. Jeśli pozornie niewielka rysa okazuje się głęboka (jeśli sięga blachy), spłyć ją papierem ściernym.
  4. Później wytrzyj miejsce odtłuszczaczem i zagruntuj za pomocą podkładu.
  5. Po wyschnięciu podkładu nałóż lakier. Zabezpiecz pozostałe części auta folią i taśmą, aby spray nałożyć tylko na wybrane miejsca.

Pęknięta szpachla – szlifowanie papierem ściernym

Stosowanie szpachli wykończeniowej jest bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać – trzeba dobrać odpowiednie produkty, a następnie pamiętać o stosowaniu cienkich warstw środka. W przeciwnym razie na wykończonej powierzchni mogą powstawać nieestetyczne pęknięcia. Pękanie powodują również m.in. zanieczyszczona powierzchnia, na którą nałożono szpachlę oraz nieprawidłowe rozrobienie szpachli z utwardzaczem. Na szczęście już w kilka chwil skutecznie poprawisz wygląd karoserii.

  1. Grubym papierem ściernym zetrzyj szpachlę do gołej blachy.
  2. Oczyść miejsce i nałóż lakier podkładowy w sprayu.
  3. Po wyschnięciu podkładu nałóż szpachlę. Kiedy wyschnie, wykorzystaj papier ścierny do dotarcia szpachli wykończeniowej. Znowu zagruntuj powierzchnię.
  4. Dotrzyj miejsce papierem wodnym.
  5. Nałóż lakier samochodowy i lakier bezbarwny.

Naprawa odprysków lakieru

Takie ubytki lakieru samochodowego jak odpryski bardzo łatwo przeoczyć. To małe dziurki w powłoce lakierniczej powstałe np. od uderzeń kamyków. Mimo niewielkiego rozmiaru, warto „łatać” je na bieżąco. Odpryski to bowiem szybka droga do wykwitów korozji.

  1. Zacznij od dokładnego odtłuszczania elementów uszkodzonych.
  2. Pokryj odprysk lakierem dopasowanym do koloru karoserii. Zastosuj cienki pędzelek, aby nie wyjeżdżać poza ubytek.
  3. Po wyschnięciu pokryj odprysk lakierem bezbarwnym. Teraz możesz pędzelkiem wyjechać nieco poza obrys uszkodzenia – naprawiany element zyska lepsze zespolenie.
  4. Na koniec możesz wypolerować miejsce odprysku.

Usuwanie korozji w warunkach domowych

Co jeśli niezauważone odpryski zaczęły korodować i teraz zmagasz się z nieestetycznymi plamami rdzy? Małe pęcherze z powodzeniem usuniesz na własną rękę – z pomocy specjalisty warto skorzystać przy większych zniszczeniach.

  1. Zardzewiały element należy oczyścić za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego – usuń rdzę do gołej blachy.
  2. Zastosuj środek odtłuszczający do oczyszczania głębokich rys i pomaluj miejsce podkładem antykorozyjnym.
  3. Po wyschnięciu nałóż nowy lakier.

Naprawa uszkodzeń lakieru – wytarcie

Bywa, że uszkodzenia powłoki lakierniczej powstają od zużycia – za każdym razem, kiedy korzysta się z pojazdu. Najczęściej dochodzi wówczas do wytarcia lakieru samochodowego przy progach i drzwiach. W takiej sytuacji kompleksowe odnowienie jednego elementu nie stanowi zbyt wielkiego wyzwania nawet dla początkującego auto detailera.

  1. Sprawdź, czy wytarcie lakieru nie sąsiaduje z rdzą – jeśli tak, korozję trzeba zetrzeć do blachy i powtórzyć kroki opisane w poprzedniej części tekstu.
  2. Jeśli nie ma śladu rdzy, odtłuść miejsce benzyną ekstrakcyjną albo innym środkiem z naszej oferty.
  3. Na koniec wystarczy położyć nowy lakier.

FAQ

1. Czy można naprawić ubytki lakieru samodzielnie?

Tak! Naprawa ubytków lakieru może zostać przeprowadzona w przydomowym garażu, jeśli uszkodzenia są dość małe. Większe zniszczenia wymagają zastosowania np. komory lakierniczej, dlatego wówczas lepiej zaufać specjalistom.

2. Jak naprawić rysę w lakierze samochodowym?

Trzeba ją odtłuścić, wykorzystać odrobinę pasty lekkościernej albo spłycić rysę za pomocą papieru ściernego. Ponownie oczyścić zarysowany fragment, zaaplikować podkład i na koniec nałożyć farbę dopasowaną do lakieru.

3. Jak wygląda samodzielna naprawa ubytków lakieru po korozji?

Najpierw należy całkowicie usunąć ślady korozji do blachy. Następnie oczyścić powierzchnię, nałożyć podkład oraz lakier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *