Auto Detailing

Jak samodzielnie przeprowadzić renowację felg samochodowych?

renowacja felg aluminiowych

Błyszczące felgi aluminiowe nie mają sobie równych – są lekkie, pozwalają na optymalną wentylację części układu hamulcowego, a także świetnie wyglądają. Problem w tym, że są również narażone na uszkodzenia, m.in. uderzenia czy otarcia. Przez to nowiutkie alufelgi szybko tracą swój połysk. Nie martw się – z naszymi wskazówkami renowacja felg aluminiowych jest skuteczna i zupełnie bezbolesna.

Typowe uszkodzenia felg aluminiowych

Zanim podejmiesz się samodzielnej renowacji felg aluminiowych, sprawdź, na jakie uszkodzenia są narażone. Metal na kołach często obrywa od piasku czy kamieni, a także może zostać otarty na krawężniku. Brud w połączeniu z wilgocią i solą drogową prowadzi zaś do powstawania korozji, a wahania temperatur w Polskim klimacie oraz promienie UV nie poprawiają sytuacji. Przez mieszankę tych czynników na dość drogich alufelgach powstają rysy (czasem nawet ubytki), a lakier traci połysk.

Renowacja felg aluminiowych – w domu czy w warsztacie?

Renowacja felg aluminiowych to usługa, którą oferuje wiele profesjonalnych zakładów w całej Polsce. Nie musisz jednak korzystać z kosztownej regeneracji felg – niektóre uszkodzenia naprawisz we własnym zakresie. Przyjrzyj się dokładnie felgom – na pierwszy rzut oka powierzchowne ubytki mogą wymagać profesjonalnego odnawiania felg (pęknięcia i dziury). Przy wgnieceniach także warto zaufać specjaliście przeprowadzającemu prostowanie felg. Profesjonalną regenerację możesz jednak pominąć przy płytkich uszkodzeniach na powierzchni. Jak odnowić alufelgi samodzielnie?

Naprawa felg aluminiowych – przygotowanie

Polerowanie felg aluminiowych musisz poprzedzić demontażem elementów. Zdjęcie kół z piast to jednak nie wszystko – warto również odseparować opony i pracować na samych felgach, co wymaga wizyty w zakładzie wulkanizacyjnym oraz dodatkowego wydatku.

Aby odnowić felgi aluminiowe, najpierw dokładnie je umyj. Na kołach zbiera się mnóstwo zanieczyszczeń, z którymi pomoże Ci się uporać produkt typu „krwawa felga”. Aktywny środek reaguje z metalicznymi osadami i zabarwia felgę na czerwono. Nie zapomnij o doczyszczeniu zakamarków za pomocą szczotki, a w razie potrzeby powtórz cały proces. Spłucz metal wodą i pozostaw felgi do wyschnięcia.

Czyste koła z oponami zabezpiecz przed działaniem środków chemicznych i lakieru – najlepiej zrobić to za pomocą wodoodpornej taśmy lakierniczej oraz folii. Oklej nią boczne ściany opony od rantów felgi do barków.

Polerowanie felg aluminiowych

Właściwe odnawianie felg aluminiowych należy rozpocząć od usunięcia starego lakieru. Oczywiście polerowanie felg z powodzeniem przeprowadzisz ręcznie, musisz jednak uzbroić się w dużo wolnego czasu i zestaw papierów oraz gąbek ściernych z oferty Zadbanej Bryki. Innym, szybszym rozwiązaniem jest piaskowanie za pomocą sprężonego powietrza. Świetnie sprawdza się również spryskanie felg aluminiowych preparatem do usuwania powłok lakierniczych. Później wystarczy odczekać kilkanaście minut, aż reakcja chemiczna rozpuści lakier i usunąć go wodą pod ciśnieniem.

Niestety stosowanie specjalistycznego preparatu czy pistoletu do piaskowania nie oznacza, że w ogóle nie musisz polerować felgi ręcznie. Warto samodzielnie dopracować detale, gdzie pozostały resztki lakieru – to tylko kilka minut ścierania. Wystarczy kolejno papier o średniej i małej gradacji albo elastyczne gąbki ścierne. Na koniec przetrzyj całe felgi aluminiowe papierem ściernym o małej gradacji albo włókniną ścierną, aby pozbyć się pozostałości po chemii. Charakterystyczny, srebrzysty kolor to znak, że zbliżasz się do czystego aluminium.

Regeneracja felg i wypełnianie płytkich ubytków

Rysy w felgach wypełnisz za pomocą szpachlówek, np. z włóknem szklanym lub aluminium, które skutecznie wyrównają powierzchnię elementu przed malowaniem. Wypełnij ubytek cienkimi warstwami, a po wyschnięciu produktu wyszlifuj felgę, aby łatka nie była widoczna po malowaniu.

Odnowienie felg aluminiowych – malowanie

W naszym serwisie znajdziesz środki do odtłuszczania przed lakierowaniem – wykorzystaj je w następnym kroku. Przetrzyj nim całą powierzchnię alufelg i odczekaj, aż płyn odparuje. Resztki usuń suchą szmatką. Tuż przed malowaniem możesz dodatkowo zastosować ściereczki antystatyczne, które usuną drobinki kurzu czy inne niewidoczne gołym okiem zanieczyszczenia.

Lakierowanie przeprowadzisz za pomocą lakieru dwuskładnikowego (bazowego i bezbarwnego w jednym) albo dwóch oddzielnych produktów. Renowacja felg aluminiowych pierwszym sposobem jest tańsza, zaś drugim – trwalsza. Niezależnie od tego, co wybierzesz, warto ich powierzchnię również spryskać lakierami podkładowymi, którymi dysponujemy w Zadbanej Bryce. Środki tego rodzaju wypełniają najmniejsze nierówności i wyrównują płaszczyznę przed malowaniem.

Malowanie felg aluminiowych krok po kroku

  1. Nałóż środek podkładowy. Sprawdź, czy pokryte zostały wszystkie zakamarki felgi.
  2. Po wyschnięciu rozprowadź równomiernie lakier bazowy w wybranym kolorze.
  3. Po wyschnięciu skorzystaj z lakieru bezbarwnego.
  4. Zastosuj ok. 3 warstwy środka bezbarwnego, aby felgi aluminiowe odzyskały dawny wygląd.
  5. Zaczekaj 1 dzień z montażem opon czy kół – warstwy lakieru będą miały szansę stwardnieć.

Odnawianie felg aluminiowych z Zadbaną Bryką

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi uda Ci się zaoszczędzić środki wydane na profesjonalną regenerację w warsztacie. Koszt samodzielnej naprawy jest o wiele niższy ze względu na atrakcyjne ceny prezentowanych produktów. Większość z nich znajdziesz w sklepie Zadbana Bryka – napisz, a pomożemy Ci dopasować środek do tego, jaki efekt chcesz uzyskać na felgach.

FAQ

1. Czy można samodzielnie naprawić felgi aluminiowe?

Tak, samodzielnie przeprowadzisz renowację, o ile felgi nie mają dziur, pęknięć czy nie wymagają prostowania. W takim przypadku niezbędna jest pomoc specjalistów.

2. Jak usunąć stary lakier z felgi?

Możesz to zrobić za pomocą papieru ściernego, pistoletu do piaskowania albo środka usuwającego powłoki lakiernicze. Każda z tych metod na koniec wymaga jednak ręcznego dopracowania detali.

3. Jak przeprowadzić lakierowanie felg?

Wykorzystaj tani lakier dwuskładnikowy albo dwa lakiery (bazowy i bezbarwny). Rozprowadź je na warstwie środka podkładowego i pozostaw felgę do stwardnienia na ok. 24 godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *