Chemia Warsztatowa

Jak poprawnie wykonać klejenie szyb samochodowych oraz ile czasu potrzeba do całkowitego wyschnięcia kleju?

Zestaw do wklejania szyb samochodowych

Przednia szyba samochodowa może ulec uszkodzeniu i to nie tylko podczas stłuczki czy wypadku. Spod kół przejeżdżającego obok samochodu może wystrzelić w naszym kierunku żwir, który spowoduje odprysk lub pęknięcie. W przypadku delikatnego defektu możemy spróbować użyć klejów UV, które wypełnią ubytek. Jeżeli zaś uszkodzenie jest poważniejsze, to jedynym ratunkiem jest po prostu wymiana całej szyby. Jak zatem wygląda taki proces oraz jak długo musimy poczekać przed ruszeniem autem po wyklejeniu szyby?

Klej do szyb samochodowych

Klej używany do wklejania szyb samochodowych najczęściej jest to czarna masa na bazie poliuretanu. Utwardzony materiał jest stosunkowo twardy, ale elastyczny. Pozwala to przenosić wszelakiego rodzaju drgania i wibracje, którym poddawany jest samochód podczas jazdy. Jednoskładnikowe kleje poliuretanowe to najczęstszy wybór podczas wymiany szyb.

Możemy również znaleźć kleje dwuskładnikowe, najczęściej również na bazie poliuretanu. Zazwyczaj użycie drugiego składnika podnosi parametry wytrzymałościowe kleju lub przyśpiesza jego utwardzanie. Takim produktem może być Sikaflex 268 w technologii Power Cure przyśpieszany klej do wklejania szyb używany głównie w przemyśle kolejowym. Kleje do szyb znajdziemy w standardowych kartuszach 300ml – takie opakowanie powinno nam starczyć na wklejenie przedniej szyby w samochodzie osobowym. W przypadku większych pojazdów lub po prostu warsztatu który na bieżąco zajmuje się wklejaniem szyb to użycie klejów w folii 600ml na pewno będzie ekonomiczniejszym cenowo rozwiązaniem.

Spośród najpopularniejszych klejów do szyb samochodowych firmy Sika możemy wyróżnić:

Ofertą klei do szyb, jak również akcesoria do ich montażu, może pochwalić się Polski producent chemii warsztatowej, firma Boll. Z produktów marki możemy wyróżnić Boll klej do szyb samochodowych oraz Boll klej do szyb samochodowych Sprint. Cena klejów do szyb w kartuszach 300ml do jednorazowego montażu to koszt około 20 – 35zł.

Jak długo schnie klej do szyb samochodowych?

Patrząc na parametry kleju do szyb, często spotykamy się z informacją odnośnie bezpiecznego czasu odjazdu. Czas ten podawany w godzinach i mówi nam, po jakim czasie możemy bezpiecznie jechać samochodem z poduszkami powietrznymi. Czas bezpiecznego odjazdu nie oznacza jednak całkowitego wyschnięcia kleju. Ten utwardza się dalej i trwa to zwykle około 24 godzin. Jednak po uzyskaniu czasu bezpiecznego odjazdu wytrzymałość kleju jest na tyle duża, że można poruszać się bez obaw samochodem.

Ile czasu schnie klej do szyb? W przypadku wyżej wymienionych Sika Tack Go4it producent deklaruje 4 godziny jako czas bezpiecznego odjazdu. W przypadku Sika Tack Drive jest już to tylko jedna godzina.

Ile schnie klej do szyb samochodowych Boll?

Standardowa wersja kleju do szyb marki Boll charakteryzuje się 3-godzinnym czasem odjazdu. Model Sprint to klej o przyśpieszonych parametrach utwardzania. W jego przypadku wystarczy jedynie godzina do odjazdu samochodu.

Klejenie szyb samochodowych

Wymiana szyby samochodowej jest procesem dość wymagającym. Do wymiany szyby samochodowej potrzebować będziemy szereg akcesoriów oraz pomocy drugiej osoby.

Musimy się zaopatrzyć m.in. w:

  • drut do wycinania szyb
  • folie zabezpieczające wnętrze auta przed zabrudzeniem
  • podnośniki do szyby
  • taśmę mocującą
  • środki odtłuszczające
  • aplikatory
  • aktywator
  • podkład
  • klej do szyb

W część z tych niezbędnych materiałów możemy się zaopatrzyć wybierając Boll Zestaw do montażu szyb samochodowych.

Usuwanie starej szyby należy zacząć od zabezpieczenia wnętrza folią oraz demontaż elementów tapicerki w pobliżu szyby oraz elementów zewnętrznych jak wycieraczki czy osłona podszybia. Przed wycięciem szyby należy pamiętać również o demontażu lusterka wstecznego.

Specjalnym nawlekaczem przeprowadzamy drut do szyb z wnętrza na zewnątrz. Mając dwie końcówki drutu – jedną wewnątrz auta, drugą na zewnątrz z pomocą uchwytów do drutu w dwie osoby możemy przystąpić do wycinania szyby. Na całej długości brzegu szyby ruchami posuwistymi wycinamy ją i zdejmujemy z pomocą podnośników.

Resztki starego kleju usuwamy nożykiem, zostawiając jedynie jego cienką warstwę na karoserii – do tego też będziemy przyklejać nową szybę.

Całość dobrze czyścimy i odtłuszczamy. Na tym etapie również warto przymierzyć nową szybę i zaznaczyć np. taśma zarówno na szybie jak i karoserii odpowiednie położenie, aby podczas wklejania odpowiednio ją dopasować.

Przy użyciu odtłuszczacza do szyb np. Sika Clean Glass G+P odtłuszczamy powierzchnię nowej szyby. Po odparowaniu środka czyszczącego możemy przystąpić do kolejnego etapu.

Przy używaniu produktów Sika należy teraz użyć aktywatora Sika Aktivator 100, który zwiększy przyczepność przed klejeniem. Możemy go nałożyć za pomocą aplikatora Sika PowerClean Aid lub też Aplikatora do środka gruntującego Boll. Aktywator nakładamy zarówno na szybę – w miejscu klejenia na ceramicznej obwódce, jak i na oczyszczoną powierzchnię, do której będziemy montować szybę. Nakładamy cienką warstwę i oczekujemy na jego wyschnięcie. Marka Boll nie ma dedykowanego aktywatora, według tego producenta na tym etapie możemy przejść od razu do kładzenia podkładu.

Podkład również możemy nałożyć za pomocą wspomnianego aplikatora PowerClean Aid lub też aplikatora Boll (oczywiście należy wziąć nowy, czysty). Możemy wyróżnić podkład Sika 206 G+P dla systemu montażu szyb firmy Sika, bądź też Środek gruntujący Boll dla klei tego właśnie producenta. Podkład również nakładamy jako cienką warstwę w miejscu klejenia zarówno na szybie jak i karoserii.

Po wyschnięciu podkładu możemy przystąpić do nałożenia kleju. Z pomocą pistoletu nakładamy ścieżkę kleju w formie stożka w miejscu śladu po starej spoinie. Pomoże nam w tym odpowiednio nacięty aplikator kleju. Wiele producentów sprzedaje kleje do szyb z przystosowanym już aplikatorem.

Przygotowaną wcześniej szybę za pomocą podnośników montujemy, dopasowując do wcześniej zaznaczonych miejsc.

Do przytrzymania szyby na czas pełnego utwardzenia kleju (około 24 godzin) należy użyć taśmy Boll do mocowania szyb samochodowych. Pozwoli to nie „zjechać” szybie.

Teraz pozostaje tylko odstawić samochód przynajmniej na deklarowany przez producenta czas bezpiecznego odjazdu.

FAQ:

1. Jak długo schnie klej do szyb samochodowych?

W pełni klej do szyb utwardza się w około 24 godziny. Zaś 1 – 6 godzin (zależnie od użytego kleju) jest możliwość poruszania się pojazdem z nowo wklejoną szybą

2. Jaki jest koszt kleju do szyb?

Koszt kleju do szyb w kartuszu 300ml to zależnie od marki i modelu produktu koszt około 20 – 35zł.

3. Ile kleju potrzebujemy na wklejenie szyby samochodu osobowego?

Na wklejenie szyby do przeciętnego samochodu osobowego powinien wystarczyć kartusz 300ml kleju.

Wróć do listy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.